مقایسه ترموود استونی و چوب‌های استوایی ؛ در سال‌های اخیر صنعت چوب ترموود استونی رشد چشمگیری داشته است. میزان حجم قطع درختان در کشور استونی به طور متوسط افزایش یافته است. به طوری که در سال 2014، 9.5 میلیون‌متر مکعب چوب و در سال 2015، 9.8 میلیون‌متر مکعب چوب قطع شدند. در این سال‌ها صنعت چوب کشور استونی بر ترموود و تکنولوژی‌های جدید و همچنین تولید با کیفیت و مرغوب تمرکز داشته‌است. صنعت چوب استونی مبتنی بر صادرات است.

نقش جنگل‌ها در اقتصاد استونی

صنعت محصولات به دست آمده از جنگل (ترموود استونی)، یکی از مهم‌ترین شاخه‌ها در اقتصاد استونی می‌باشد. چوب پایه و اساس صنعت فرآوری ترمو در این کشور را بنیان نهاده است، و به همین دلیل می‌توان گفت یکی از منابع طبیعی اصلی و پیشتاز در کشور استونی می‌باشد. بر اساس آمار UNFAO و FRA، کشور استونی مرتبه‌ی ششم در میزان پوشش جنگلی سرتاسر کشور در قاره‌ی اروپا قرار دارد، به طوری که حدود 49 درصد، در واقع نیمی از کشور را پوشش جنگلی تشکیل داده است. در سال 2014 کل نواحی جنگلی به میزان بیش از 2.3 میلیون هکتار و موجودی چوب به میزان 481 میلیون متر مکعب رسید.

جنگل‌ها، ترموود استونی و صنایع محصولات چوبی بیش از 38000 موقعیت شغلی به طور مستقیم و غیرمستقیم در زمینه‌های حمل و نقل، توریسم، ورزشی و دیگر بخش‌ها ایجاد کرده است. در سال 2014 سهام جنگل‌ها و صنعنت چوب GDP به 22 درصد رسید و این در حالی است که صنعت کشاورزی و غذایی 13 درصد بوده است. 41 درصد ذخایر جنگلی در کشور استونی دولتی، 33 درصد متعلق به اشخاص حقیقی و 15 درصد متعلق به اشخاص حقوقی است. رایج‌ترین چوب‌های این کشور پاین (42 درصد از کل اراضی جنگلی)، Birch (درصد37)، Spruce (درصد 20.2)، Aspen (درصد3.6) و Alder سیاه و خاکستری (3.2 درصد) می باشند.

رشد ثابتی که در سال‌های اخیر شامل حال صنعت چوب شده است، باعث پراکنده شدن کمپانی‌های چوب در سرتاسر استونی شده به گونه‌ای که حتی تعدادی از آن‌ها در شهر‌های کوچک و روستا هم وجود دارند. همین امر باعث پدیدار شدن رشد 53درصدی سرمایه‌گذاری در سال 2014 نسبت به سال‌های پیش از آن شده است.

تولید محصولات چوبی

حدودا نزدیک به 1000 کمپانی مشغول به فرآوری چوب و تولید محصولات چوبی می‌باشند. عوامل موثر در بازار بسیار متعدد و متنوع است، گروهی از کمپانی‌های کوچک که اغلب استونیایی هستند و همچنین تعدادی از کمپانی‌های بزرگ بین‌المللی که با سرمایه‌ی بین‌المللی و با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی در حال فعالیت می‌باشند.

در بازار داخلی و خارجی قیمت چوب ترموود استونی در این کمپانی‌ها بی‌نهایت رقابتی می‌باشد. شاید بتوان گفت یکی از دلایل آن تنوع بسیار فراوانی است که در کاربرد‌ چوب وجود دارد و به نحوی می‌توان گفت صنعت چوب دارای طیف گسترده‌ای از محصولات می‌باشد، که شامل ساخت و فرآوری چوب تا ساخت خانه‌های چوبی، پنجره و در می‌شود. صنایع سلولز و کاغذ استونی دارای سابقه و تاریخچه‌ای طولانی می‌باشد، برخی از کارخانه‌های واقع در استونی از اواسط قرن نوزدهم در حال فعالیت در این زمینه می‌باشند. مواد اولیه این کارخانه‌ها از جنگل‌های داخلی و همچنین از محصولات وارداتی تامین می‌شوند که از کشوهایی از قبیل روسیه، لاتویا و لیتونیا به استونی صادر می‌شوند.

محصولات چوبی از استونی به کشورهایی از قبیل فنلاند، سوئد، دانمارک، نروژ، و آلمان صادر می‌شود. محصولاتصادراتی این کشور شامل: مبلمان خانه، آشپزخانه، اتاق خواب و چوب‌های تخصصی صنعت ساختمان و ترموود می‌باشد.

مقایسه ترموود استونی و چوب‌های استوایی
مقایسه ترموود استونی و چوب‌های استوایی | چوب ترموود

مقایسه چوب ترموود و چوب‌های استوایی

بخش اصلی چوب های استوایی از جنگل‌های بارانی می‌آید که تنوع زیستی منحصر به فردی را در خود میزبانی می‌کنند و تاثیر مثبتی بر کیفیت انواع حیات در سراسر جهان دارند. در این جنگل‌ها گونه‌های مختلف چوب در کنار هم رشد و زندگی می‌کنند و با این که کشورهای توسعه یافته ترجیح می‌دهند تنها از برخی گونه‌های چوبی خاص (مانند چوب ساج، شوریا و هاندروآنتوس) به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کنند، ولی ورود سیستم‌های صنعتی به جنگل در واقع کل اکوسیستم آن محل را به خطر می‌اندازد.

پس چرا برخی از مردم هنوز چوب جنگل های بارانی را ترجیح می‌دهند؟

می‌توان گفت دلیل اصلی آن چیزی جز ظاهر زیبا و دوام بالای چوب جنگل‌های استوایی نیست و از سوی دیگر چوب‌های گرمسیری حتی زمانی که در زمین‌های وسیع پرورش و رشد می‌کنند دوام لازم و کافی را نخواهند داشت.

ما به شما یک جایگزین مناسب برای چوب‌های استوایی معرفی می‌کنیم

چوب ترمو زبان گنجشک با دوام بسیار عالی که دارد یک جایگزین منحصر به فرد برای چوب‌های استوایی است، که نشان داده است کلاس دوام آن در حد بهترین چوب‌های استوایی، مانند چوب ساج و شوریا است و حتی می‌توان گفت دارای ثبات ابعادی بهتری بوده و رنگ آن یکنواخت است. همین امر باعث می‌شود که مزیت چشمگیری نسبت به چوب‌های استوایی داشته باشد.

ثبات ابعادی حاصل از فرآیند ترمو در چوب بسیار چشمگیر بوده و حائز اهمیت بوده به نحوی که می‌توان به صورت جداگانه آن را بررسی کرد. چوب پس از فرآیند ترمو ثبات ابعادی قابل توجهی دارد چون در روند اصلاح حرارتی، جذب آب این نوع چوب تا 45٪ کاهش پیدا می‌کند، و منجر به کاهش رطوبت موجود در چوب می‌شود، در نتیجه استحکام و مقاومت آن افزایش می‌یابد و همچنین حرارت بالای این پروسه تیرگی ویژه‌ای را به چوب می‌بخشد. چوبی که رطوبت کمتری جذب می‌کند، انبساط کمتری پیدا می‌کند و به همان اندازه نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف واکنش کمتری نشان می‌دهد. از آن‌جا که در این پروسه از هیچ ماده شیمیایی در اصلاح حرارتی استفاده نمی‌شود و تنها با استفاده از گرما و بخار که کنترل آن به وسیله‌ی کامپیوتر انجام می‌شود، صورت می‌گیرد.

مقایسه ترموود استونی و چوب‌های استوایی
مقایسه ترموود استونی و چوب‌های استوایی | چوب ترموود

فرآیند ترمووود

فرآیند ترموود رنگ چوب را یکنواخت کرده و به رنگ قهوه‌ای تیره تغییر می‌دهد رنگ چوب به قهوه‌ای تیره تغییر پیدا می‌کند و علاوه بر این با ترمو کردن چوب زبان گنجشک و اجرای فرآوری ترموود بر روی این چوب تغییراتی همانند دیگر گونه‌های آن به وجود می‌آید که در مقایسه با چوب‌های استوایی به شرح زیر می‌باشد:

فرآوری ترمو منجر به تیره شدن چوب زبان گنجشک می‌شود به طوری که شباهت نزدیکی به چوب‌های استوایی پیدا می‌کند، اما بر خلاف چوب‌های استوایی، چوب زبان گنجشک ترمو شده از رنگ یکنواخت و یکدست‌تری برخوردار است. فرآیند ترموود بافت زیبای چوب را نیز برجسته‌تر می‌کند.

از آن‌جا که چوب ترمو مستعد ابتلا به قارچ، کپک یا سایر باکتری‌ها نیست، محصولاتی که از ترموود برای فضای بیرون ساخته می‌شود نسبت به سایر چوب‌ها از دوام بیشتری برخوردار است. و به اندازه سایر سازه‌هایی که برای فضای بیرون استفاده می‌شود نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد و این به نوبه خود، باعث کاهش استهلاک مواد، صرفه جویی در منابع و کاهش اثر کربن در جو زمین می‌شود. ازنظر منبع مواد خام نیز چوب‌های استوایی رتبه‌ای پایین‌تر از چوب ترمو دارند.

با توجه به آن‌چه گفته شد چوب ترموود بهترین انتخاب جهت مصرف در فضای داخلی و  بیرونی بوده و مجموعه‌ی پارس آرای کوهستان طی سال‌ها تجربه‌ی درخشان توانسته به مرجعی مادر برای بسیاری متقاضیان تبدیل شده. شما همراهان همیشگی می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین بسیار مجرب ما تماس بگیرید.

برچسب ها: