ایده ترمو کردن چوب از کجا شروع شد ؟ ؛ شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که ترمو کردن چوب به ذهن چه کسانی رسیده است که چوب را در کنار آتش قرار دهند و به نوعی آن را اصلاح حرارتی کنند؟

اصلاح حرارتی چوب قرن‌ها پیش صورت گرفته است و بر خلاف تصور عموم یک روش جدید نیست و تنها فنلاندی‌ها به آن مراحل دیگری را مانند بخار آب را اضافه کردند.

به جرات می‌توان گفت که این اصلاح حرارتی یا ترمو کردن چوب‌ از وایکینگ‌ها و قرن‌ها پیش شروع شد. جایی که آن‌ها تنها با چوب‌ها سروکار داشته‌اند و مجبور بودند که بیشتر نیازهای خود مانند کشتی‌سازی و خانه‌سازی را با این ماده برطرف کنند.

چوب ترمو نشده با قرار گرفتن در فضاهای باز رطوبت بیشتری را به خود جذب می‌کند و باعث به وجود آمدن کپک، قارچ و پوسیدگی می‌شود به همین دلیل بود تصمیم گرفتند که رطوبت چوب را کاهش دهند و آن را در مجاورت آتش قرار دادند.

از وایکینگ‌ها به فنلاندی‌ها

پس می‌توان گفت که این فرایند از وایکینگ‌ها به فنلاندی‌ها رسیده است و آن‌ها چیزی حدود 30 سال پیش بود که روشی علمی را برای ترمو کردن چوب‌ طراحی کردند. درحال حاضر این فرایند تنها توسط رایانه‌ها و حرارت بسیار بالا انجام می‌شود و حاصل این فرایند چوب ترموود بسیار باکیفیت و با قابلیت‌های بیشتر نسبت به ترمو وایکینگ‌ها می‌باشد.

ایده ترمو کردن چوب از کجا شروع شد ؟
ایده ترمو کردن چوب از کجا شروع شد ؟ | ترموود از کجا شروع شد ؟

2 روش محبوب ترمو کردن چوب

با پیشرفت تکنولوژی و تحقیقات انجام شده برای ترمو کردن چوب روش‌های مختلفی ابداء شد ولی 2 روش برای دست پیدا کردن به چوب ترموود محبوب‌تر می‌باشد:

چوب ترموود در شرایط خلا

چوب ترموود عادی

اصلاح حرارتی چوب در شرایط باز می‌تواند میزان رطوبت را تا صفر درصد هم کاهش دهد و این میزان باعث می‌شود که تنش چوب در این شرایط بالاتر برود ولی با ترمو کردن چوب در شرایط خلا این میزان به حدود 5 درصد می‌رسد و باعث می‌شود که میزان استرس داخل چوب هم کمتر شود و در واقع تعادلی در رطوبت به وجود بیاید.

حرارت چه خصوصیاتی را از چوب می‌گیرد

سلول‌های چوب توانایی این را دارند که مولکول‌های آب را به حرکت در بیاورند و به همین دلیل هم می‌باشد که یک درخت زنده می‌ماند و تغذیه می‌کند. با حرارت دیدن چوب تغییراتی در این سلول‌ها به وجود می‌آید که حمل آب را به حداقل می‌رساند و از پوسیدگی و جذب رطوبت جلوگیری می‌شود.

یکی از کارهایی که حرارت با ساختار چوب انجام می‌دهد، از بین بردن قند می‌باشد. به طور عمده منبع تغذیه قارچ‌ها قند می‌باشد و با از بین رفتن مانع از رشد آن‌ها و از بین رفتن چوب ترموود می‌باشد.

این دو تغییر از اساسی‌ترین‌ها در چوب می‌باشد که باعث می‌شود که طول عمر و کارایی آن‌ها افزایش پیدا کند و پایدارتر شوند.

تاریخچه غول‌های تولید ترموود در دنیا

در ایالت متحده آمریکا اولین کارخانه تولید چوب ترموود در سال 2007 احداث شد که وست وود نام داشت. این کارخانه بزرگترین مرکز ترمو کردن چوب در آمریکا می‌باشد که در حال فعالیت می‌باشد که سالانه فعالیت زیادی در این زمینه دارد.

البته تاریخچه چوب ترموود در اروپا کمی قدیمی‌تر است و تولید آن در اروپا دارای سابقه و قدمت بیشتری نسبت به کشور آمریکا می‌باشد. تولید چوب ترموود در اروپا بیشتر در کشور استونی متمرکز است در صورتی که به کشور فنلاند که تقریبا می‌توان گفت زادگاه چوب ترموود می‌باشد نزدیک می‌باشد ولی به دلیل کمتر بودن هزینه‌های تولید، هزینه نیروی کار از فنلاند دارای فروش بیشتری است.

در اواخر دهه 1990 سه شرکت در حوزه ترمو کردن چوب به نام‌های تیمبر، برستول و هاسرو پیشتاز بودند. این شرکت‌ها به صورت متمرکز بر روی تولید چوب سونا و کفپوش‌های داخلی (پارکت چوبی) در کشور فنلاند کار می‌کردند. برستول متمرکز بر روی چوب‌های سخت بود و تیمبر متخصص در چوب‌های نرم و در اوایل دهه 2000 بود که برستول تیمبر را خریداری کرد و به بزرگترین تولید کنند چوب‌های ترموود تبدیل شد.

ایده ترمو کردن چوب از کجا شروع شد ؟
ایده ترمو کردن چوب از کجا شروع شد ؟ | ترموود از کجا شروع شد ؟

تولد بزرگترین تولیدکننده چوب ترموود

در این زمان‌ها بود که استفاده و تولید چوب ترموود بسیار رونق داشت و کاربرد سنتی آن که تنها در سونا بود تغییراتی زیادی کرده بود به گونه‌ای که از این چوب‌ها در بالکن‌ها و نما چوبی ساختمان‌ها نیز استفاده می‌شد و به دلیل قابلیت‌های بسیار زیادی که چوب ترمو داشت بسیاری از مردم و معماران به آن علاقه‌مند شده بودند.

در حالی که شرکت سرو تمرکز اصلی خود را بر روی بازار سونا چوبی فنلاند قرار داده بود برستول شرکت ترموری را تاسیس کرد و به وسیله آن شروع به صادرات چوب ترموود به اروپا و ژاپن کرد. شرکت ترموری بزرگترین شرکت در حوزه تولید چوب ترموود شد. زیرا این مصرف‌کنندگان دیگر تمایلی به خرید چوب‌های ترمو شده مناطق گرمسیری آسیا، آفریقا و آمریکا جنوبی نداشتند و به دلیل هزینه تمام شده پایانی و سرعت دریافت محصول این شرکت بسیار معروف شد.

در سال 2012 بود که ترموری شرکتی دیگر در ایالات متحده آمریکا به نام thermory usa برای ترمو کردن چوب تاسیس کرد و به صورت فوق‌العاده‌ای شروع به فروش چوب‌های ترموود کرد. این شرکت در کانادا و آمریکا کاملا ثبت شده است و به بیش از 55 کشور در جهان چوب صادر می‌کند. ترموری در سال 2016 درآمدی معادل 29 میلیون یورو با سود 1.8 میلیون یورویی داشته که بسیار خوب می‌باشد.

دلیل کمبود برندهای دیگر در این صنعت

بر خلاف تصور عموم چوب‌های ترموود با حرارت و پایین آورد درصد رطوبت ساخته نمی‌شوند بلکه دارای مراحل دیگری هم می‌باشد که شرکت‌های بزرگ مانند ترموری آن‌ها را به صورت راز نگه می‌دارند.

بعضی از اوقات شرکت‌های کوچک محلی برای تولید چوب ترموود تاسیس می‌‎شوند ولی به دلیل گران بودن دستگاه‌ها و نداشتن تخصص‌های لازم در این زمینه به مشکلاتی مانند ورشکستگی، تغییر رنگ، شکنندگی و آتش سوزی چوب‌های ترموود تولید شده برمی‌خورند.

نتیجه گیری: وایکینگ‌ها را می‌توان به عنوان مغز متفکر این روش معرفی کرد زیرا آن‌ها بودند که ترمو کردن چوب را شروع کرده و به کشتی‌سازی و خانه‌سازی پرداختند و در اصل تغییراتی زیادی را در صنعت کشتی‌سازی و خانه‌سازی به وجود آوردند که می‌توان امروزه حاصل آن را در نما چوب ساختمان‌ها، روف‌گاردن‌ها، خانه چوبی و …. دید.

با توجه به کاربردهای بسیاری که چوب در صنعت ساختمان‌سازی دارد و همچنین مسیری که طبیعت در پیش گرفته است، میزان تقاضای آن همواره رو به رشد بوده است. در این بین تنوع محصولات چوبی بسیار بوده و از تنوع فراوانی برخوردار است. پارس آرای کوهستان با گردآوری بهترین مجموعه از محصولات چوبی از شرکت‌های ترموری، بوئن و … به مرجعی معتبر برای تأمین چوب ترموود و پارکت تبدیل شده و این امکان را به مهندسین و کارفرمایان داده است که در صورت تمایل برای استعلام از محصولات با مشاورین مجرب دفتر مرکزی پارس آرای کوهستان تماس حاصل فرمایند.

برچسب ها: