ویلای چوبی؛ سازه‌ای ایمن و مقرون‌به‌صرفه

استفاده از چوب در ساخت انواع خانه‌ها و ویلاها از گذشته رایج بوده است. امروزه باوجود پیشرفت صنعت ساختمان و ظهور انواع مصالح مدرن، اما همچنان چوب توانسته است به‌عنوان یک متریال پرکاربرد جایگاه خود را حفظ کند. مهم‌ترین مزیتی که چوب نسبت به دیگر مصالح ساختمانی دارد سرعت در اجرا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. نکته قابل‌توجه در این مورد این است که فونداسیون به‌کاررفته در ویلای چوبی همانند دیگر ساختمان‌ها با استفاده از بتن و فلز اجرا می‌‌‌شود. همچنین به دلیل سبکی سازه چوبی، در صورت وقوع زلزله و تخریب، خسارت‌های ‌مالی و جانی کمتری را به دنبال دارد. در این مطلب با مزایای ویلای چوبی نسبت به دیگر انواع ویلا آشنا می‌‌‌شویم.

ویلای چوبی سازه‌ای ایمن و مقرون‌به‌صرفه
ویلای چوبی؛ سازه‌ای ایمن و مقرون‌به‌صرفه

مراحل ساخت ویلای چوبی

ساخت ویلای چوبی با توجه سیستم سازه‌ای مورداستفاده و امکانات داخلی آن می‌‌‌تواند در ویلاهای مختلف کمی متفاوت باشد. اما به‌طورکلی مراحل ساخت شامل اجرای فونداسیون، جزئیات دیواره‌ها، پوشش خارجی سقف و استفاده از رنگ‌های ‌محافظ است.

ساخت ویلای چوبی
مراحل ساخت ویلای چوبی

اولین مرحله اجرای فونداسیون است که در ویلای چوبی مانند دیگر انواع ساختمان‌ها با استفاده از بتن و فلز فونداسیون اجرا می‌‌‌شود. در ادامه رج اول چوب روی فونداسیون قرار داده می‌‌‌شود. آنگاه دیواره‌ها تا زیر سقف اجراشده و تیرریزی سقف اول انجام می‌‌‌شود. درصورتی‌که ویلا دوطبقه باشد، در ابتدا پارکت و سپس دیواره‌ها و سقف طبقه دوم اجرا می‌‌‌شوند و در نهایت هم لمبه‌کوبی طبقه دوم انجام می‌‌‌شود. پوشش خارجی سقف و استفاده از رنگ‌های ‌محافظ جزو مراحل نهایی ساخت ویلای چوبی هستند.

مهم‌ترین مزایای ویلای چوبی نسبت به دیگر انواع ویلا

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی تولید چوب، خواص ‌این متریال نسبت به گذشته ارتقا پیدا کرده است. برای مثال چوب ترموود یک چوب فرآوری شده است که نسبت به چوب‌های ‌طبیعی از کیفیت بالایی برخوردار است. اصلاح حرارتی که در کارخانه‌های ‌تولید چوب روی چوب طبیعی صورت می‌‌‌گیرد، علاوه بر اینکه خاصیت ضدآب بودن چوب را تقویت می‌‌‌کند، باعث مقاومت بیشتر آن در برابر نفوذ انواع حشرات و آفات شده و درنتیجه طول عمر آن به طرز چشمگیری افزایش پیدا می‌‌‌کند. در ادامه سایر ویژگی‌های ‌چوب مناسب برای ساخت ویلای چوبی را بررسی می‌‌‌کنیم.

در این رابطه خواندن مطلب “طراحی ویلا با ترموود | آشنایی با کاربرد ترموود در خانه‌‌‌‌‌های ویلایی” میتواند کمک زیادی به شما کند !

ویلای چوبی؛ دارای کمترین اتلاف انرژی

یکی از مزایای چوب نسبت به دیگر مصالحی مانند آجر، سنگ و سیمان کمتر بودن اتلاف انرژی در این متریال است . پس اگر می‌‌‌خواهید ویلای شما انرژی را در خود حفظ کند و هزینه پایین‌تری بابت سرمایش یا گرمایش ویلای خود صرف کنید، چوب بهترین گزینه برای شما است.

سرعت در اجرا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها

چوب در مقایسه با دیگر انواع مصالح این قابلیت را دارد که به‌سرعت اجرا شود و درنتیجه ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر است . همچنین عملیات ساخت ویلای چوبی برخلاف دیگر ویلاها می‌‌‌تواند در هر شرایط آب و هوایی تداوم داشته باشد و هیچ توقفی حین کار اتفاق نیفتد. ویلای چوبی همچنین سازه‌ای انعطاف‌پذیر است که امکان ترمیم و اصلاح آن در هر زمان با هزینه‌ای پایین وجود دارد. درحالی‌که در صورت استفاده از متریالی مانند بتن عایق‌بندی شده در ویلا، اصلاح سازه کاری طاقت‌فرسا، زمان‌بر و پرهزینه است.

ویلای چوبی دارای کمترین اتلاف انرژی
ویلای چوبی؛ دارای کمترین اتلاف انرژی

ویلای چوبی؛ سازه‌ای زیبا و دارای تنوع در طرح و رنگ

ازآنجاکه چوب دارای 5000 نوع مختلف است، ازاین‌رو طراحان قدرت انتخاب فراوانی در استفاده از این متریال دارند. برخی از چوب‌ها در برابر حرارت و برخی از آن‌ها در برابر صدا عایق مناسبی هستند. از سوی دیگر چوب‌ها دارای تنوع بسیاری در طرح و رنگ هستند و هریک دارای ویژگی‌های ‌زیبایی‌شناختی مختص به خود هستند. همچنین می‌‌‌توان از رنگ‌های ‌مختلفی برای رنگ‌آمیزی چوب استفاده کرد که باعث درخشندگی و صیقلی شدن آن می‌‌‌شود و جلوه زیبایی به آن می‌‌‌بخشد و همچنین طول عمر چوب را افزایش خواهد داد.

سازه‌ای سبک و ایمن

در حال حاضر و باوجود ظهور متریال‌های ‌مدرن، اما هنوز چوب توانسته است از جایگاه مناسبی در میان انواع متریال برخوردار باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، سبک بودن و ایمنی بالای چوب است و درنتیجه در صورت تخریب ساختمان، خسارات ‌کمتری بر مالک تحمیل خواهد شد.

چوب برخلاف دیگر مصالح مانند آجر قابلیت خمش خوبی دارد. بنابراین در صورت جابجایی فونداسیون، ویلای چوبی به دلیل انعطاف‌پذیری خوبی که دارد، فرو نخواهد ریخت. این در حالی است که با جابجایی اندک فونداسیون در ویلای آجری یا سیمانی، نمای ویلای دچار ترک‌خوردگی خواهد شد و این موضوع در مناطقی که خاکشان سست است، اهمیت دوچندانی پیدا می‌‌‌کند. سبک بودن سازه می‌‌‌تواند در صورت بروز زلزله، مانع از فروریزش ساختمان شود و چوب از این لحاظ دارای این مزیت مهم است.

ویلای چوبی دارای خاصیت آکوستیک

هرچند چوب یک عایق صوتی کامل نیست، اما با جذب صدا، مانع از خروج صدا می‌‌‌شود. این مساله زمانی اهمیت پیدا می‌‌‌کند که بحث عایق بودن متریال مورداستفاده در بدنه و دیواره‌های ‌چند اتاق که در کنار هم قرار دارند، مطرح باشد.

چوب زنگ نمی‌زند

یکی از مزایای چوب ضدزنگ‌بودن آن است. هرچند چوب ممکن است اکسید شود، اما این مساله چندان مهم نیست. چراکه این اکسیداسیون در دیگر متریال‌ها از جمله فلزات بسیار بیشتر از چوب اتفاق می‌‌‌افتد. البته ممکن است برخی فلزات زنگ نزنند، ولی قیمت آن‌ها گران‌تر است و برای ساخت ویلا استفاده از آن‌ها به هیچ وجه به‌صرفه نیست.

ویلای چوبی دارای خاصیت آکوستیک
ویلای چوبی دارای خاصیت آکوستیک

ویلای چوبی؛ یک سازه زیبا و سبک

زندگی در ویلای چوبی به دلیل بافتی که چوب دارد، می‌‌‌تواند تجربه دل‌انگیزی را برایتان رقم بزند. بافت چوب به‌گونه‌ای است که ماهیتا حسی از گرما و آرامش را در شما به وجود می‌‌‌آورد. البته علاوه بر جنبه‌های ‌روان‌شناختی، استفاده از چوب دارای یک سری مزایای فنی نسبت به دیگر مصالح مانند گچ و سیمان است که ازجمله آن‌ها می‌‌‌توان به سبکی سازه ویلای چوبی و مقرون‌به‌صرفه بودن فرآیند ساخت ویلا اشاره کرد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت چوب، خواص این متریال به طرز چشمگیری ارتقا یافته است و چوب‌های ‌فرآوری‌شده‌ای مانند ترموود دارای مقاومت بالایی نسبت به نفوذ و حشرات و رطوبت هستند. البته باید توجه داشت که برای ساخت یک ویلای چوبی بادوام و زیبا باید از خدمات شرکت‌های ‌متخصص در این زمینه استفاده کرد. شرکت ‌پارس آرای کوهستان به‌عنوان یکی از حرفه‌ای‌ترین شرکت‌های ‌حال حاضر صنعت چوب می‌‌‌تواند به شما در ساخت یک ویلای چوبی بادوام و زیبا کمک کند.

برچسب ها: