پارکت، کف‌پوشی بادوام و مقرون‌به‌صرفه است و نصب آن، جلوه‌ای زیبا به محیط می‌دهد. یکی از نکات مهم مراقبت از پارکت این است که برای سلامت و طول عمر به نگهداری منظم و تمیز کردن با روش‌های صحیح نیاز دارد. در صورت رعایت برخی قوانین، تمیز کردن و نگهداری از پارکت کار دشواری نیست. چوب نسبت به رطوبت واکنش حساسی نشان می دهد، بنابراین هنگام تمیز کردن پارکت باید مراقب بود که سطح این کف‌پوش کاملا خیس نشود. مواد شوینده مورد استفاده برای نظافت نیز نقش مهمی تمیزکاری اصولی پارکت دارند. در این مطلب با روش‌های تمیزکاری پارکت آشنا می‌شویم.

چگونه تمیزکاری پارکت را اصولی انجام دهیم؟
چگونه تمیزکاری پارکت را اصولی انجام دهیم؟

چگونه تمیزکاری پارکت را اصولی انجام دهیم؟

قبل از شروع به تمیزکاری پارکت، ابعاد و میزان فضایی که قرار است تمیز کنید و نوع ماده پاک‌کننده را باید مشخص کنید. هر نوع مواد پاک‌کننده به‌نحوی روی چوب تاثیر خواهد داشت و مقداری باعث استهلاک آن خواهد شد. فیبرهای چوبی اگر با مواد شیمیایی تضعیف شوند، به‌مرور نسبت به پاک‌کننده‌ها و ساییدگی حساسیت بیشتری خواهند داشت.

انتخاب فضای تمیزکاری پارکت، کار را آسان‌تر می‌کند. شستشوی و تمیز کردن پارکت در یک قسمت خاص آسیب کمتری به آن می‌زند. پس از تمیز کردن پارکت و برق انداختن آن، باید دقت داشت که مواد پاک‌کننده کاملا از سطح پارکت چوبی زدوده شوند و اصلا روی آن باقی نمانند تا باعث مستهلک شدن آن شوند.

بهترین روش‌های تمیزکاری پارکت

برای تمیزکاری و برق انداختن کفپوش‌های چوبی، روش‌های مختلفی وجود دارند که یا آسیبی به آن نمی‌زنند و یا موجب کمترین آسیب به آن می‌شوند. تمیز کردن مرتب پارکت‌ها طول عمر آن‌ها را ضمانت می‌کند و باعث حفظ ظاهر زیبای محیط آن‌ها می‌شود. در ادامه چند روش مناسب برای تمیزکاری پارکت بدون آسیب دیدن را بررسی می‌کنیم.

جاروبرقی کشیدن روی پارکت

جاروبرقی اولین قدم مناسب برای تمیز کردن کفپوش چوبی است. از آنجایی که کف پارکت با اندازه‌های مختلف چوب طرح‌ریزی و ساخته می‌شود، جاروبرقی می‌تواند گردوغبار بین شکاف‌های بین پارکت‌ها را پاک کند. جاروبرقی همچنین مواد موجود روی سطح پارکت را جمع می‌کند تا بعدا بتوان با دقت بیشتری پارکت را با مواد شوینده شست.

استفاده از جاروی دستی برای تمیزکاری پارکت
استفاده از جاروی دستی برای تمیزکاری پارکت

استفاده از جاروی دستی برای تمیزکاری پارکت

می توانید از یک جاروی معمولی برای تمیز کردن استفاده کنید، اما می‌توان همراه آن از یک پاک‌کننده خشک مخصوص گردوغبار نیز استفاده کرد. برخی از تی‌های خشک نیز دارای دستمالی مخصوص برای کفپوش چوبی یا پارکت هستند. جارو کردن برای جمع کردن تمام ذرات موجود روی سطح که جاروبرقی نتوانسته آن‌ها را جمع کند، انجام می‌شود.

در این رابطه خواندن مقاله ” چگونه از نما چوبی خود محافظت کنید؟ ” میتواند مفید باشد !

تمیز کردن پارکت با تی و آب

اگر کف پارکت آب‌بندی شده و ضدآب است، می‌توانید آن را با یک تی مرطوب تمیز کنید. ترفند این روش این است که تا حد امکان از آب کمتری روی زمین استفاده کنید؛ زیرا آب بیش از حد باعث پوسیدگی کفپوش چوبی می‌شود. می‌توانید از یک گوشه اتاق شروع کنید و به‌صورت عدد هشت انگلیسی تی بکشید تا کثیفی و گردوغبار روی پارکت پاک شود. موقع تی کشیدن همواره ابتدا آب اضافی آن بگیرید تا کف بیش از حد خیس یا مرطوب نشود.

نکات مهم در انتخاب مواد شوینده برای تمیزکاری پارکت

پارکت‌ها به محیطی که در آن نصب می‌شوند، جلوه ظاهری چشم‌نوازی می‌دهند. همچنین این کفپوش‌ها عایق صدا و گرما هم هستند. اما نکته قابل توجه این است که شستشو و تمیزکاری پارکت با دیگر کفپوش‌های سنگی و سرامیکی متفاوت است. از این رو در انتخاب مواد شوینده و پاک‌کننده باید دقت کافی داشت؛ زیرا در صورت استفاده از پاک‌کننده‌های نامناسب، ممکن است چوب پارکت با آن‌ها واکنش داده و این مواد موجب پوسیدگی آن شوند. همچنین گاهی ممکن است چوب پارکت تغییر رنگ دهد و یا لکه‌ها روی آن بمانند و به‌مرور زمان تثبیت شوند.

انواع شوینده‌های خانگی برای پارکت

برای تمیز کردن پارکت، از سه نوع مواد شوینده یا پاک‌کننده خانگی می‌توان استفاده کرد که به این کفپوش آسیبی وارد نکنند. پاک‌کننده‌های کلری، پروکسایدی و اسید اگزالیک از جمله مناسب‌ترین موادپاک‌کننده برای تمیزکاری پارکت هستندالبته انتخاب نوع شوینده، به میزان کثیفی پارکت و موادی که باید از روی آن پاک شوند هم بستگی دارد. در ادامه به شرح این سه نوع ماده شوینده که برای پاکسازی پارکت‌ها مناسبند، می‌پردازیم.

انواع شوینده‌های خانگی برای پارکت
انواع شوینده‌های خانگی برای پارکت

پاک‌کننده‌های کلری

این نوع پاک‌کننده‌ها، مخصوص پاکسازی رنگ‌ها و لکه‌های حاصل از مواد خوراکی و طبیعی مانند چای، خون، آب‌میوه‌ها و سایر خوراکی‌ها هستند. پاک‌کننده‌های کلری بسیار رقیق هستن و برای تمیزکاری پارکت، باید محل مورد نظر را  چندین بار با این ماده پاک کرد تا لکه‌ها از بین بروند. برای غلیظ‌تر کردن این پاک‌کننده‌ها می‌توان از کلر مخصوص استخرها استفاده کرد. پاک‌کننده‌های کلری قدرت لکه‌بری نسبتا خوبی دارند اما مزیت آن‌ها این است که تغییر رنگی در پارکت ایجاد نمی‌کنند.

پاک‌کننده‌های پروکسایدی

پاک‌کننده‌های پروکسایدی، انتخابی مناسب برای برق انداختن پارکت‌ها هستند. لکه‌هایی که با پاک‌کننده‌های کلری از بین نمی‌روند با پاک‌کننده‌های پروکسایدی حتما رفع می‌شوند و پارکت به براقی روز اول خواهد شد.

پاک‌کننده‌های اسید اگزالیک

برای تمیزکاری پارکتی که روی آن لکه‌های آهن یا زنگ‌زدگی وجود دارد، باید از پاک‌کننده‌های اسید اگزالیک استفاده کنید. اسید اگزالیک می‌تواند لکه‌های آب به‌جا مانده روی پارکت را هم از بین ببرد. این مواد شوینده برای پاک کردن اثر ادرار حیوانات خانگی هم مناسب است و می‌تواند آن ناحیه را ضدعفونی هم بکند. برای تمیز کردن پارکت باید از اسید اگزالیک خالص استفاده کرد و مخلوط کردن آن با آب توصیه نمی‌شود.

پارس آرای کوهستان؛ مرجع خرید پارکت‌های بادوام
پارس آرای کوهستان؛ مرجع خرید پارکت‌های بادوام

پارس آرای کوهستان؛ مرجع خرید پارکت‌های بادوام

در این مطلب با انواع روش‌های تمیزکاری پارکت و مواد شوینده مناسب برای آن به‌منظور نگهداری اصولی، طول عمر بالا و ایجاد کمترین آسیب به این کف‌پوش‌ها آشنا شدیم. نکته مهم این است که همواره برای پاکسازی و تمیزکاری کفپوش‌های چوبی و پارکت‌ها باید از روش‌های استاندارد استفاده کرد تا بتوان طول عمر این کف‌پوش‌ها را تضمین نمود.

شرکت پارس آرای کوهستان با پیشینه‌ای طولانی در زمینه تولید محصولات چوبی، کفپوش و پارکت، اولین و معتبرترین مرجع واردکننده چوب‌های تخصصی صنعت ساختمان است. محصولات مجموعه ما دارای ضمانت کیفیت هستند و طول عمر بالایی دارند. همچنین شما می‌توانید صفر تا صد اجرای پارکت و دیگر سازه‌های چوبی مانند پرگولا و روف‌گاردن را به مجموعه ما بسپارید. چرا که پارس آرای کوهستان یکی از باتجربه‌ترین مجموعه‌ها در زمینه طراحی و اجرای این سازه‌ها است.

برچسب ها: