7 تغییری که بعد از ترموو کردن بر روی چوب ها به وجود می آید ؛ تغییرات فیزیکی که بر اثر ترموو کردن در چوب ها به وجود می آید از مهم ترین دلایل برای ماندگاری این چوب ها می باشد.

به طوره کلی با فرایند های ترموو کردن چوب ها آشنا شده اید و می دانید که در صورت ترموو کردن از این چوب ها در کجا و چه شرایطی می توان استفاده کرد.بدین ترتیب از چوب های ترموود می توان در شرایط های گوناگونی مانند نما ساختمان ها، طراحی های داخلی، ساخت سونا، مبلمان های شهری و موارد بسیار دیگر استفاده کرد ولی بهتر است قبل از بکار بردن این نوع از چوب ها خواص فیزیکی آن ها را مورد بررسی قرار دهیم و بیشتر با آن ها آشنا شویم.

حرارت باعث به وجود آمدن تغییرات بسیار زیادی در چوب ها از لحاظ فیزیکی و شیمیایی می شود. هر یک از این چوب ها بسته به تنوع، نوع ساختار و …. در دمای های مختلف واکنشی مختص به خود را نشان می دهند ولی به طور کلی ما تغییرات مشترک میان تمام چوب ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

پروژه های ترموود اجرا شده توسط پارس آرای کوهستان
7 تغییری که بعد از ترموو کردن بر روی چوب ها به وجود می آید

7 تغییر اساسی که در چوب ها بعد از ترمو کردن به وجود می آید چیست؟

1_ تغییر در تراکم چوب ها

تراکم یکی از مواردی می باشد که با ترموو کردن چوب ها تغییر خواهد کرد. تراکم از نسبت اندازه و وزن اجسام بدست می آید و با تغییر در تراکم چگالی نیز تغییر خواهد کرد. به طور عمده چگالی چوب های ترموود کم تر از چوب های عادی می باشد و با انداختن این چوب ها در آب مشاهده خواهید کرد که بر روی آب خواهند ماند.

چگالی رابطه مستقیمی با دوام چوب های ترموود دارد زیرا حرارت دیدن چوب ها باعث کاهش چگالی می شود. با کاهش چگالی در واقع رطوبت نیز کاهش پیدا می کند و این از دست دادن رطوبت باعث مقاوم شدن آن می شود.

2_ استحکام چوب های ترموود

استحکام نیز با تراکم دارای رابطه ای مستقیم می باشد. با حرارت دیدن چوب ها تراکم از حالت عادی کمتر خواهد شد و این کاهش تراکم باعث می شود که کمی از مقاومت آن کم شود. با این حال نسبت وزن به قدرت تغییری نمی کند و این کاهش تراکم مزایای دیگری را به همراه دارد که این عیب را به طور کلی پوشش می دهد.

3_ قدرت نگه داشتن پیچ

یکی از کاربرد های مهم چوب های ترمو در نما ساختمان ها می باشد. به همین دلیل قدرت نگهداشتن پیچ از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است زیرا در صورت محکم نبودن قطعه های چوب که بر روی نما متصل شده اند ممکن است خسارت های مالی و جانی زیادی به وجود بیاید. طبق تحقیقاتی که توسط موسسه فناوری محیط زیست در سال 1999 انجام شد با کاهش چگالی چوب قدرت نگهداشتن پیچ آن ها بالاتر خواهد رفت.

4_ سختی چوب ترموود

برای دست پیدا کردن به میزان سختی تعداد 1534 عدد آزمایش بروی انواع چوب انجام گرفته است. این آزمایش که Brinell نام دارد یکی از معروف ترین و معتبر ترین آزمایش هایی می باشد که برای اندازه گیری سختی اجسام انجام می پذیرد.

5_ میزان نفوذ پذیری

طبق آزمایش CTBA که در این مورد صورت گرفته است نتایج جالبی بدست آمده است. در این آزمایش که مدت 9 روز انجام شده است تعدادی چوب ترموود را در رطوبت 65 درصد و دمای 20 درجه سانتی گراد نگهداشته شدند و در آخر مشخص شد که چوب های ترموود به میزان 20 تا 30 درصد کمتر از چوب های معمولی رطوبت را به خود جذب کرده اند.

6_ رسانایی حرارتی چوب های ترموود

طبق تحقیقات انجام شده بر روی چوب های ترموود این نتیجه بدست آمده است که این فرایند به میزان 20 تا 30 درصد میزان رسانایی این چوب ها را کاهش داده است.

7_ مقاومت در برابر حشرات

طبق آزمایش های CTBA که در کشور فرانسه انجام شده است چوب های ترموود دارای مقاومت بسیار مناسبی در برابر حشرات چوب خوار دارد. و می توانید با خیال راحت از این چوب ها در پروژهای خود استفاده کنید.

به طور کلی موارد بسیار بیشتری در مورد چوب های ترموود وجود دارد که پس از این فرایند بر روی چوب ها به وجود می آید. شما میتوانید پروژه های پارس آرای کوهستان را که به وسیله چوب های ترموود اجرا شده اند را مشاهده کنید. تمام چوب های ترموود پارس آرای کوهستان وارداتی و تولید شده توسط بزرگترین شرکت های دنیا می باشد و به طور قطع دارای بهترین کیفیت هستند.

پارس آرای کوهستان

شرکت پارس آرای کوهستان با برخورداری از کارشناسان متخصص و مجرب و پشتوانه‌ی علمی و تجربی شناخته شده ، با واردات انواع چوبهای فرآوری شده مورد استفاده در صنعت ساختمان و استانداردهای بین‌المللی و تاكید بر اصل رضایت مشتری نیازهای مهندسین و کارفرمایان کشور را مرتفع و در تعاملی پایدار با کارفرمایان ، راه کارهای نوینی را ارائه می نماید، و توانسته است سهم قابل ملاحظه‌ای نسب به سایر همکاران در این گروه كسب نماید و موفق به ارایه خدمات گسترده تر و با كیفیت بالاتر برای کارفرمایان گردید.

تماس با ما

برچسب ها: