ترموود؛ متریالی برای زیباسازی استخر

امروزه مصالح متنوعی در ساخت استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا استخر در کنار کارایی، زیبایی لازم را داشته باشد. ترموود استخر یکی از انواع مصنوعات چوبی است که امروزه در طراحی محیط اطراف استخر و به خصوص استخرهای روباز از آن استفاده می‌شود. زیبایی و استحکام این متریال باعث شده است، بسیاری از صاحبان استخرها به استفاده از آن رو بیاورند. در این مطلب با ترموود استخر، مزایا و کاربردهای آن بیشتر آشنا می‌شویم.

ترموود؛ متریالی برای زیباسازی استخر
ترموود؛ متریالی برای زیباسازی استخر

چرا انتخاب کفپوش مناسب استخر اهمیت دارد؟

در هنگام ساخت و تجهیز یک استخر، یکی از نکاتی که باید به آن توجه زیادی شود، انتخاب کفپوش مناسب است. محیط استخر علیرغم جذابیت‌های زیادی که دارد، با خطراتی نیز همراه است. یکی از خطرات سر خوردن افراد در محیط اطراف استخر است. حوادث ناگواری می‌تواند پیامد این سر خوردن باشد. در نتیجه در ساخت کفپوش استخر باید از متریالی استفاده کرد که در مواجهه با آب لغزنده نشود. همچنین به دلیل وجود رطوبت بالا در محیط استخر، کفپوش استخر باید از موادی تهیه شود که مقاومت کافی را در برابر رطوبت بالا داشته باشند.

مزایای ترموود استخر چیست؟

ترموود استخر تمام ویژگی‌های گفته شده در بخش قبل برای کفپوش مناسب استخر را دارد. همین مزایا است که امروزه ترموود را به انتخاب بسیاری از مالکان استخرها تبدیل کرده است. با استفاده از ترموود، خیال مالکان از کفپوشی مستحکم برای مدتی طولانی راحت خواهد شد.

از آنجایی که سطح چوب مانند سرامیک و یا کاشی صیقلی و صاف نیست، در نتیجه در مواجهه با آب، سطح ترموود استخر هیچگونه لغزندگی از خود نشان نمی‌دهد. از سوی دیگر به دلیل مراحل خاصی که در تهیه  ترموود استخر طی می‌شود، این نوع از چوب‌ها در مقابل رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارند. در نتیجه استفاده از آن‌ها در استخرها انتخابی مناسب است. همچنین این نوع از کفپوش، عمر بالایی داشته و با وجود گذر سال‌ها کماکان ظاهر آن بدون تغییر باقی می‌ماند. تمام این‌ها باعث می‌شود استفاده از ترموود به عنوان کف‌پوش استخر به‌صرفه باشد.

مزایای ترموود استخر چیست؟

علاوه بر این‌ها، ترموود زیبایی خاصی به استخر شما می‌بخشد. رنگ یکنواخت و زیبایی که در تمام سطوح به یکسان پخش شده، به این نوع الوار جلوه خاصی هدیه می‌کند. این جلوه زیبا در گذر زمان نیز تغییر نکرده و در نتیجه می‌توانید از زیبایی ترموودها به طور همیشگی لذت ببرید. همچنین حضور محصولی چوبی در کنار آب استخر، به استفاده‌کنندگان از استخر حس حضور در محیط طبیعی را می‌دهد.

دیگر ویژگی ترموود استخر که آن را به گزینه‌ای مطلوب و کاربردی برای استفاده در کفپوش استخر تبدیل می‌کند، نصب آسان و قابلیت تعویض است. نصب کاشی و سرامیک بر روی سطح نیاز به هزینه و وقت داشته و به خصوص اینکه پس از نصب این اقلام، در صورت آسیب دیدن تعویض آن‌ها به شدت‌ هزینه‌بر است. با این حال ترموودها را می‌توان به راحتی از محل خود خارج کرده و آن‌ها را با ترموود سالم جایگزین کرد.

کاربردهای ترموود برای استخرها چیست؟

تا اینجا از کاربرد ترموود به عنوان کفپوش استخر گفتیم. با این حال این تنها کاربرد ترموود در استخرها نیست. علاوه بر کفپوش، می‌توان از ترموودها برای تزیین دیوارها، پوشیدن دیوارهایی که در معرض رطوبت قرار دارند، تزیین نمای خارجی استخر و همچنین کفپوش و دیوارپوش سونا استفاده کرد. طبیعی است که هر کدام از این موارد استفاده، نیاز به ترموود مخصوص خود و حتی روش نصب مخصوص دارد.

کاربردهای ترموود برای استخرها چیست؟
کاربردهای ترموود برای استخرها چیست؟

عوامل موثر بر قیمت ترموود استخر

همچون بسیاری از مصالح ساختمانی، قیمت ترموود استخر نیز تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. همین عوامل می‌توانند باعث شوند ترموودهای مورد استفاده در استخر، در بازه متفاوتی از قیمت‌ها به فروش برسند. بعضی از عوامل موثر در قیمت ترموود استخر عبارت هستند از:

  • نوع کاربری: نوع کاربری از اساسی‌ترین عواملی است که در قیمت ترموود استفاده شده موثر است. مسلما نوع الواری که برای ساخت کفپوش استخر به کار می‌رود، با نوع الواری که برای ساخت کفپوش و دیوارپوش سونا به کار برده می‌شود، بسته به کاربرد متفاوت آن‌ها، متفاوت است، همین مساله باعث می‌شود که قیمت الوارها نیز متفاوت باشد
  • درجه کیفی ترموود: غالبا در بازار ترموود، از دو نوع ترموود گرید A و گرید B نام برده می‌شود. کیفیت گرید A، از گرید B بیشتر بوده و در نتیجه هزینه خرید و نصب آن نیز بیشتر است
  • وارداتی یا ساخت داخل بودن
  • رنگ: اینکه آیا از رنگ در مراحل ساخت و یا نصب ترموودها استفاده می‌شود و همچنین نوع رنگ مورد استفاده، در کلیت هزینه‌هایی که برای ترموود شده، موثر است
  • نوع نصب: اینکه نصب ترموود استخر به چه شکل بوده و همینطور نوع زیرسازی آن به چه شکل خواهد بود، بر روی قیمت نهایی تهیه و نصب ترموود تاثیرگذار است
  • مقدار: مقدار ترموود مورد استفاده بر حسب متر مربع بر هزینه شما موثر است
  • جنس چوب مورد استفاده: معمولا ترموودها به دو نوع سخت‌چوب و نرم‌چوب تقسیم می‌شوند که سخت‌چوب‌ها قیمت بالاتری دارند

در این رابطه دیدن پروژه ” استفاده از ترموود برای کف دور استخر در خزرشهر ” میتواند به شما در انتخاب بهتر کمک کند !

در اجرای ترموود استخر به چه نکاتی باید توجه کرد

پس از اینکه با توجه به نکات بالا، ترموود استخر مناسب خود را انتخاب کردید، نوبت به این می‌رسد که ترموودها را در محل استخر، سونا و … نصب کنید. اولین نکته‌ای که در این زمینه باید مورد توجه قرار دهید، زیرسازی مناسب است. بدون یک زیرسازی صحیح، نه تنها نصب ترموودها به خوبی پیش نخواهد رفت، بلکه احتمال آسیب دیدن الوارها نیز وجود دارد.

دو نوع اصلی زیرسازی در نصب ترموودها به کار می‌رود: سیمانی و فلزی. از زیرسازی سیمانی معمولا برای اجرای کفپوش استفاده نمی‌شود. در عوض زیرسازی با قوطی فلزی برای استخرها کاربرد بیشتری دارد. زیرا می‌توان از فضای خالی ایجاد شده در زیرسازی، برای جریان آب استفاده کرد. با توجه به رطوبت محیط استخر، باید روی قوطی‌های فلزی را با سندپلاست یا اپوکسی پوشاند.

بعد از انجام زیرسازی، نوبت به اجرای ترموود می‌رسد. از جمله نکاتی که در این مرحله باید به آن‌ توجه شود، رنگ‌آمیزی الوارهاست. رنگ‌آمیزی الوارها هم به آن‌ها زیبایی چشم‌گیری بخشیده و هم آن‌ها را در مقابل رطوبت و نور خورشید مقاوم می‌کند.

ترموود استخر؛ زیبایی و دوام در کنار هم

ترموود استخر؛ زیبایی و دوام در کنار هم

مزایایی همچون استحکام، مقاومت در مقابل رطوبت و زیبایی باعث می‌شود استفاده از ترموود در محیط استخرها و به خصوص به عنوان کفپوش استخر، به گزینه‌ای مطلوب تبدیل شود. با این حال اما با توجه به تنوع محصولات موجود در بازار، انتخاب الوار مناسب باید با داشتن شناخت کافی انجام شود. در این زمینه کارشناسان باتجربه پارس آرای کوهستان می‌توانند اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند. مجموعه ما با داشتن سابقه و تجربه کافی در زمینه مصالح چوبی ساختمانی می‌تواند شما را در تهیه و نصب بهترین ترموود استخر راهنمایی کند.

برچسب ها: