آلاچیق

بررسی آلاچیق و ویژگی‌های آلاچیق چوبی ؛ امروزه با داشتن زندگی‌های شهری و درگیری‌های روزانه همه ما نیاز داریم ساعاتی را در فضاهای سبز و در دل طبیعت بگذرانیم، اما ترجیح می دهیم بتوانیم این فضا را در خانه‌هایمان یا ویلای شخصیمان ایجاد نماییم. برای ایجاد یک نیاز به آلاچیق و یا سایبانی داریم تا در هر شرایط آب و هوایی از تابش مستقیم آفتاب و بارش باران و برف در امان نگاهمان دارد. استفاده از آلاچیق و خانه‌های چوبی بسیار لذت بخش است. انگار به دل طبیعت برمی‌گردی و در طبیعت زندگی می‌کنی.

در این مقاله قصد داریم به بررسی آلاچیق و ویژگی‌های آلاچیق چوبی بپردازیم

مزایای آلاچیق چوبی:

ظاهر زیبا

ظاهر طبیعی چوب بسیار زیبا است، که بدون نماکاری هم قابل طرح است، چوب وقتی به عنوان تیر روکار استفاده می‌شود، زیبایی سازه را افزایش می‌دهد.

نسبت قدرت به وزن

تیر فولادی سازه 20٪ و تیر بتنی 600٪ سنگین‌تر از تیر چوب معادل آن است. استحکام آن با فولاد قابل مقایسه است و وزن آن بسیار سبک‌تر است.

مقاومت در برابر آتش

قطعات بزرگ چوب هنگامی که در معرض آتش قرار بگیرد از فولاد و بتن فشرده مقاومت بیشتری دارد و دیرتر در هم می‌شکند. وقتی چوب در معرض آتش قرار می‌گیرد یک لایه زغال چوب روی سطح آن شکل می‌گیرد که باعث مقاومت بیشتر آن می‌شود.

قابل تجدید

مصالحی که در ساخت و ساز استفاده می‌شود کمتر قابل بازیافت است اما چوب کاملا تجدید پذیر است.

جهت از بین نرفتن طبیعت آمار کاشت درختان به ترتیبی مدیریت می‌شود که تعداد درختان قطع شده از درختانی که کاشته می‌شود کمتر نباشد.

بررسی آلاچیق و ویژگی‌های آلاچیق چوبی
بررسی آلاچیق و ویژگی‌های آلاچیق چوبی | آلاچیق چوبی

سازگار با محیط زیست

یک تیر فولادی، استحکامی مشابه تیر چوب نرم دارد اما شش برابر هزینه و انرژی بیشتری برای تولید آن لازم است. برای تولید یک تیر تقویت شده بتنی، پنج برابر آن هزینه و انرژی لازم است. در ضمن باید به آلاینده‌هایی که محصول فرعی این فرآیند است توجه کرد و بدانیم سازه‌های فلزی و بتنی نسبت به چوب برای محیط زیست مطلوبیت کمتری دارد. .

تطبیق پذیری

چوب برای ساخت سقف، سردر، تیر کف، ستون و هر گونه سازه دیگری قابل استفاده است.

 

چهار ویژگی مهم که باید در آلاچیق‌های چوبی دنبال آن باشید

در اینجا چهار ویژگی مهم یک آلاچیق را معرفی می‌کنیم که موقع انتخاب و ساخت باید به آن توجه کنید تا سال‌های سال بتوانید با کیفیت بالا از آن استفاده کنید.

1. مواد و فینیش

ابتدا باید بررسی کنید تا ببینید رویه چوبی سطوح تا چه میزان صاف است. چوبی را انتخاب کنید که سطح آن کاملا صاف شده باشد یا لایه‌ای از چسب لمینت روی آن باشد که فینیش آن بسیار صاف است و خطر تراشه شدن برای آن وجود ندارد.

 

2. اتصالات و قاب‌ها

برخی فروشندگان از اتصالات نامناسبی استفاده می‌کنند، که ظاهر نهایی چوب را خراب می‌کند. از فروشندگان بپرسید برای پیوستن چارچوب‌ها به هم از چه اتصالاتی استفاده می‌کنند. اگر ممکن است بخواهید به شما عکس‌هایی از این اتصالات نشان بدهند. بهترین حالت اتصال قاب‌ها، اتصالات نامرئی است که در آن اتصالات را در داخل چوب قرار می‌دهند و دیده نمی‌شود.

 

3. محافظت از چوب در برابر پوسیدگی

آلاچیق‌های چوبی بسیار مستعد ابتلا به پوسیدگی و هوازدگی هستند و به همین دلیل خیلی مهم است که محصولی را انتخاب کنید که در برابر نفوذ آب مقاوم سازی شده باشد. اگر تیرها و پایه های چوبی آلاچیق روی زمین قرار بگیرد، به دلیل نفوذ آب به این پایه‌ها و تیرها، چوب به سرعت دچار پوسیدگی می شود. به همین دلیل بهتر است محصولی همچون چوب ترموود را انتخاب کنید.

4. منابع پایدار

جنگل‌های جهان برای همه ما بسیار مهم است، چون منبع تهیه مواد اولیه تجدیدپذیر و انرژی، مهم‌ترین وسیله حفظ تنوع زیستی و نیز حفظ منابع خاک و آب است. بهترین حالت این است که از آلاچیق‌هایی استفاده کنید که از منابعی تهیه شده باشد که یکی از گواهینامه‌های رسمی حفاظت از جنگل‌ها مانند PEFC را دریافت کرده باشند. بسیاری از جنگل‌های دنیا امروز در معرض خطر است و انتخاب محصولاتی که چوب آن از منابع پایدار تهیه شده است امر مهمی است.

بررسی آلاچیق و ویژگی‌های آلاچیق چوبی
بررسی آلاچیق و ویژگی‌های آلاچیق چوبی | آلاچیق چوبی

ایده‌هایی برای ساخت آلاچیق چوبی

آلاچیق‌ها انواع مختلفی دارد که براساس طرح، نوع متریال به کار رفته در آن، ابعاد و طراحی طبقه‌بندی می‌شوند آلاچیق چوبی با توجه به کارایی آن دارای قدمت زیادی است چرا که از گذشته تا به امروز دارای محبوبیت می‌باشد.

در مناطق مختلف بسته به نوع اقلیم و شرایط بومی منطقه از مصالح و ایده‌های متفاوت می‌توان برای ساخت آلاچیق استفاده نمود در مناطق شمالی کشور از آلاچیق چوبی با سقف‌های پوشیده شده از گیاهان یا ساقه‌های برنج بهره می‌برند. یکی از زیباترین و محبوب‌ترین سقف‌ها برای آلاچیق گیاهان رونده می‌باشند که در طول زمان رشد می‌‎کنند و حس طراوت و تازگی را به ارمغان می‌آورند لذت استراحت در این نوع آلاچیق‌ها به دلیل عبور نور آفتاب از لابه لای شاخه‌ها حسی ماندگار و متفاوت است. در برخی مناطق نیز از حصیرها برای پوشش سقف آلاچیق استفاده می‌نمایند یکی از ویژگی‌های حصیر جذب رطوبت درون خود می‌باشد که باعث می‌شود در هنگام وزش باد هوایی خنک و مطبوع را به داخل آلاچیق منتقل نماید.

برخی از آلاچیق‌های چوبی دارای سقف‌های چوبی مسقف می‌باشند که دارای تنوع بالایی در طرح و نقش هستند و این فرصت را به شما می‌دهند تا انتخاب مناسبی داشته باشید و با هر سلیقه‌ای متناسب است.

ویژگی‌های چوب برای ساخت آلاچیق

  1. استفاده از چوب‌های مناسب خصوصا سوزنی برگان مانند کاج جنگلی، داگلاس فر و …
  2. خشک کردن چوب و رساندن رطوبت چوب به رطوبت تعادل محیط
  3. اشباع چوب توسط موادحفاظتی مناسب جهت مقابله با حشرات چوب‌خوار، قارچ‌ها، کپک‌ها و جذب رطوبت
  4. استفاده از رنگ‌های مخصوص فضای باز با استفاده از نانو ذرات فلزات جهت مقابله با اشعه فرابنفش نور خورشید (UV)
  5. ساخت اصولی و علمی و برآورد بارهای وارد بر سازه
  6. رعایت اصول و شیوه نگهداری چوب (تعمیر و رنگ آمیزی به موقع)
  7. طراحی مناسب

 

آلاچیق و زندگی مدرن

طراحان و معماران بر این شدند از فضای بام آپارتمان‌ها نهایت استفاده را ببرند با ساختن فضای سبز و کشاندن آلاچیق‌ها به این محیط شکل تازه‌ای از حیاط خلوت را به نمایش گذاشتند تنها تفاوتش در این است که این حیاط خلوت در میان آسمان است و شما به راحتی از آن‌جا می‌توانید نظاره‌گر فضای زیبای شهر در روز و شب باشید.

کافی است که شما در محدوده شهر گشت و گذاری داشته باشید به سادگی باغچه‌ها و سازه‌های چوبی بر روی مجتمع‌ها و آپارتمان‌ها در نقاط مختلف شهر را رویت می‌نمایید و حس مطلوب و خوشایندی را به شما القا می‌نماید چنین فضایی به شما کمک می‌کند تا ناهماهنگی ساختمان‌ها و ناهمگون بودن متریال‌های شهری کم‌تر شما را درگیر نماید.

بررسی آلاچیق و ویژگی‌های آلاچیق چوبی
بررسی آلاچیق و ویژگی‌های آلاچیق چوبی | آلاچیق چوبی

تفاوت آلاچیق و پرگولا

سازه‌های مشابه آلاچیق در 3 دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند که شامل پرگولا، آلاچیق و گزبو است.

بین پرگولا و آلاچیق تفاوت‌هایی وجود دارد به همین دلیل آن‌ها را نمی‌توان یکی دانست پس با ما همراه باشید که با هر یک از این سازه‌ها بیشتر آشنا شویم.

پرگولا محل مناسب برای رشد گیاهان رونده

پرگولا سازه‌ مسقفی هست که بیشتر در باغ‌ها، روی بام و حیاط ساختمان‌ها ساخته می‌شود. استفاده از این نوع سازه‌ها بیشتر جنبه زیبایی دارد به طوری که شما می‌توانید به وسیله این سازه ورودی زیبایی را برای باغ یا حیاط خود به وجود بیاورید.

تفاوت آلاچیق و پرگولا در نوع سقف آن است، سقف پرگولا مشبک است و به طورکامل پوشیده نیست.

آلاچیق مکانی دنج برای گذراندن وقت

این کلمه در فارسی طارم نام دارد و به عنوان کلاه فرنگی شناخته می‌شود و از گذشته‌های دور از این سازه‌ها در کاخ و عمارت‌ها استفاده می‌شده است. آلاچیق‌ها به صورت کلی با پرگولا تفاوت چندانی ندارند و تنها تفاوت آن را می‌توان در داشتن سقف‌ پوشیده دانست.

در گزبو بهترین بهار را سپری کنید

سازه گزبو به گونه‌ای ساخته می‌شود که دور تا دور آن باز می‌باشد و دارای سقفی است که می‌توان آن را نیمه باز و یا بسته سفارش داد. از این نوع سازه هم ماننده پرگولا بر روی بام، حیاط، باغ و … استفاده می‌شود و در ایران با نام بهار خواب شناخته می‌شود.

پارس آرای کوهستان برای فراهم کردن چنین مکان‌هایی در باغ یا پشت بام خانه شما از چوب‌های ترموود یا اشباع شده استفاده می‌کند. این چوب‌ها کاملاً به صورت وارداتی می‌باشند و به دلیل فناوری و تکنولوژی‌های پیشرفته شرکت‌های تولید کننده آن‌ها در برابر رطوبت و دیگر عوامل تأثیر گذار بسیار مقاوم هستند.

 

برچسب ها: