با احداث آلاچیق حال و هوایی متفاوت را در محل زندگی خود تجربه کنید

آلاچیق فضایی است که به منظور ایجاد زیبایی و تنوع در فضای باغ، پارک و یا باغچه‌ها ساخته می‌شود. منظور از احداث آلاچیق، ایجاد سرپناهی برای نشستن در فضای باز و استراحت است. شما با توجه به میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید می‌توانید از انواع آلاچیق چوبی، فلزی، شیشه‌ای و یا برزنتی استفاده کنید. در بین انواع آلاچیق، آلاچیق چوبی ساخته شده از ترموود محبوبیت خاصی دارد. زیرا جلوه‌ای از طبیعت را همراه با خود دارد و مقاومت آن نیز در برابر شرایط محیطی مختلف مناسب است.

نحوه احداث آلاچیق
نحوه احداث آلاچیق  

در احداث آلاچیق چوبی مکان‌یابی نقش بسیار مهمی دارد

محلی که برای احداث آلاچیق چوبی در نظر گرفته می‌شود، باید مشرف به فضای سبز، آبشار و مناظر زیبای موجود در محیط اطراف باشد. به طوری بهترین نما را داشته باشد. به طور کلی آلاچیق چوبی می‌تواند در کلیه فضاهای باز مانند روف گاردن، محوطه‌سازی‌ها، محوطه ویلا، کنار آبنما، برکه، باربیکیو و یا هر چشم‌انداز دیگری ساخته شود.

ضرورت طراحی اولیه برای احداث آلاچیق ترموود

در مراحل ابتدایی احداث آلاچیق باید در نظر داشته باشید که طرفدار چه سبکی (مدرن و یا سنتی) هستید. دکوراتورها آلاچیق‌هایی که با استفاده از چوب‌های تزئینی ساخته می‌شوند را آلاچیق کلاسیک یا سنتی و آلاچیق‌های ساده مانند پرگولا را جزو آلاچیق‌های مدرن طبقه‌بندی می‌کنند. سقف آلاچیق‌های چوبی می‌تواند به شکل شیبدار یک یا دو طرفه، شیبدار چند طرفه، گنبدی، فرفوژه، پارچه‌ای ثابت یا متحرک و یا شیشه‌ای و طلقی باشد. ضمن توجه به محل قرارگیری درب ورودی آلاچیق نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. در طراحی اولیه می‌توانید کم و کیف وجود نیمکت، میز و صندلی را هم بررسی کنید.

برآوردی از میزان چوب مورد نیاز
برآوردی از میزان چوب مورد نیاز

در احداث آلاچیق ترموود باید برآوردی از میزان چوب مورد نیاز داشت

بعد از اینکه طرح آلاچیق شما نهایی شد نوبت به برآورد میزان چوب مورد استفاده در ساخت آلاچیق و همینطور ارزیابی هزینه‌ها می‌رسد. برآورد حجم چوب به کار رفته در مراحل مختلف احداث آلاچیق با بررسی هر کدام از مواردی که در مرحله طراحی صورت گرفته امکان‌پذیر است.

یکی از نکات بسیار مهمی که کمتر مورد توجه شرکت‌های ساخت آلاچیق ترموود قرار می‌گیرد، شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر است. به طور کلی احداث آلاچیق چوبی تابعی از شرایط و امکانات موجود در آن منطقه است. از طرفی هر چوبی ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارد و در هر اقلیمی نمی‌توانیم از یک چوب استفاده کنیم. مگر آنکه اقدامات حفاظتی لازم بر روی آن انجام شده باشد.

یکی از مراحل مهم در احداث آلاچیق ترموود، برشکاری و پیاده‌سازی است

بعد از تکمیل مراحل طراحی باید ابعاد و اندازه‌هایی که مد نظر دارید را برای شروع مرحله برشکاری به ترتیب لیست کنید. بعد از اینکه برشکاری انجام شد نوبت به مرحله نصب الوار چوبی و مونتاژ آن‌ها می‌رسد. به یاد داشته باشید که برای استفاده از متریالی مانند ترموود در پروژه‌های مختلف ساختمانی مراحلی پیش از نصب باید انجام شود. این مراحل کمک می‌کنند ماندگاری و کیفیت پروژه حفظ شود.

رنگ‌کاری و اشباع ترموود آلاچیق

یکی از مراحل مهم در احداث آلاچیق، رنگ‌کاری است. در بیشتر موارد برای ساخت آلاچیق چوبی از ترموودی استفاده می‌کنند که خشک باشد و رطوبت آن به تعادل رسیده باشد. اما دلیل اشباع ترموود در احداث آلاچیق چیست؟ برای جلوگیری از جذب رطوبت مجدد ترموود و همچنین مقابله با قارچ، حشرات و کپک این متریال را اشباع می‌کنند. مرحله رنگ‌آمیزی هم به کمک رنگ‌های مخصوصی انجام می‌شود که باعث می‌شوند مقاومت ترموود در برابر اشعه فرابفنش افزایش پیدا کند.

کارشاناسان طراحی پیشنهاد می‌کنند مرحله رنگ کاری چوب پیش از مرحله برشکاری یا مرحله پرداخت انجام شود. ولی بهتر است رنگ آمیزی ترموود و چوب طبیعی بعنوان آخرین مرحله انجام شود تا بتوان با پرداخت و رنگ‌آمیزی چوب، مشکلاتی از قبیل ترک خوردن چوب که ممکن است در زمان برشکاری یا نصب چوب بوجود آید، را حل کرد.

رنگ‌کاری و اشباع ترموود آلاچیق
رنگ‌کاری و اشباع ترموود آلاچیق

بعد از احداث آلاچیق نوبت به نورپردازی می‌رسد

آلاچیق به طور معمول در شب استفاده بیشتری دارد. به همین دلیل هم در زمان ساخت آلاچیق باید به نورپردازی توجه ویژه‌ای داشته باشید. نورپردازی به چه دلیل تا این حد اهمیت دارد؟ یک نورپردازی مناسب می‌تواند به بهبود ظاهر آلاچیق شما کمک کند و تاثیرات مثبتی بر روی شما و سایر ساکنان داشته باشد. از طرفی انتخاب وسایل نورپردازی آلاچیق هم نیاز به دقت زیادی دارد. به همین منظور می‌توانید به سراغ چراغ‌های مخصوصی که مناسب فضاهای بیرونی هستند استفاده کنید.

هزینه احداث آلاچیق ترموود به چه فاکتورهایی بستگی دارد

قیمت آلاچیق به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. مصالح مورد استفاده در آلاچیق که ممکن است چوب، سیمان یا فلز باشد از جمله این موارد هستند. حتی در آلاچیق چوبی هم با توجه به میزان چوب مورد استفاده در سازه، قیمت افزایش یا کاهش می یابد.

همچنین ابعاد سازه آلاچیق نیز روی قیمت تمام شده بسیار تاثیر دارد. حتی می‌توان گفت ابعاد سازه در قیمت سازه چوبی در تعیین قیمت نقش بیشتری دارد. نحوه اجرای نورپردازی، وجود امکانات رفاهی مانند میز و صندلی و باربیکیو نیز در افزایش یا کاهش هزینه ساخت آلاچیق چوبی تاثیر‌گذار است.

احداث آلاچیق چوبی
احداث آلاچیق چوبی

احداث آلاچیق چوبی یک فرصت بی‌نظیر برای ایجاد محوطه‌ای زیبا است

یکی از مزایای مهم استفاده از آلاچیق‌ها ایجاد یک منطقه خصوصی است که در آن افراد می‌توانند از فضایی آرام لذت ببرند. این امر به ویژه اگر در محله‌ای شلوغ زندگی می‌کنید بسیار موثر است. شما می‌توانید با ایجاد پوشش در اطراف آلاچیق، مانند استفاده از شیشه، از سر و صداهای ایجاد شده در محیط پیشگیری کنید و یک حریم خصوصی آرام برای خود ایجاد کنید. این سازه‌ها به هر خانه‌ای زیبایی می‌بخشند و آن را به محیطی شیک تبدیل می‌کنند. اگر به دنبال بهبود ظاهر آلاچیق خود هستید، محوطه‌سازی با سنگ رودخانه ممکن است همان چیزی باشد که نیاز دارید.

برچسب ها: