آیا امکان سونا خشک در آپارتمان وجود دارد؟

سونا خشک مزایای درمانی بسیاری دارد و بسیاری از پزشکان برای پیشگیری و درمان برخی از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های مفصلی، استفاده از سونا خشک را توصیه می‌کنند؛ اما همیشه امکان دسترسی به سونا خشک در مراکز عمومی مانند محیط استخرها و اسپاها وجود ندارد. بنابراین شما می‌توانید با ساخت سونا خشک در آپارتمان با متریال‌هایی مانند ترموود از مزایای سونا خشک بهره‌مند شوید. دمای سونا خشک در حدود 45 تا 70 درجه سانتی‌گراد است. در این دما، منافذ سراسر پوست باز شده و با تحریک عضلات بدن، چربی‌های زائد نیز آب می‌شوند. در این مطلب به چگونگی ساخت سونا خشک برای آپارتمان می‌پردازیم.

نکات طراحی سونا خشک برای آپارتمان

قبل از نهایی شدن تصمیم اجرای سونا خشک در آپارتمان، باید دقت کنید که فضای کافی برای این کار را داشته باشید. ابعاد اتاقی که برای سونا خشک در نظر می‌گیرید، بستگی به بودجه شما و فضای موجود دارد. مساحت اتاق‌های سونا در شکل اصولی باید بین 5 تا 30 متر مربع باشد؛ اما برای ارتفاع اتاقک‌های سونا مقدار استاندارد تعریف شده است و باید حداقل به ارتفاع 2.3 متر باشد.

متریال مورد استفاده در سونا خشک برای آپارتمان

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که باید در ساخت سونا خشک برای آپارتمان به آن توجه داشت، جنس چوبی است که برای اجرا مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرسوم‌ترین چوبی که در ساخت سونا از آن استفاده می‌کنند، چوب ترموود است. در گوشه‌های سونا اجاق‌های برقی یا گازی تعبیه شده‌اند که دمای اتاق را به درجه قابل‌ قبول برسانند. برای این اتاقک‌ها باید برای نشستن یا دراز کشیدن به فکر سکوها و نیمکت‌هایی از جنس چوب هم بود. همچنین بر روی اجاق‌ها تکه سنگ‌هایی قرار می‌گیرند که داغ می‌شوند. داغ‌ شدن سنگ‌ها باعث می‌شود که اتاق سونا از هوای خشک و گرم پر شود؛ همچنین شما می‌توانید با ریختن آب بر روی آن‌ها، رطوبت و حرارت موجود در اتاق را افزایش دهید.

حفظ گرمای درون اتاق سونا و صرفه‌جویی در مصرف انرژی

داخل اتاق سونا خشک در آپارتمان جداره‌هایی نصب می‌شوند که پیش‌تر به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی، عایق‌کاری شده‌اند. همچنین بر دیواره‌ها سوراخ‌هایی ایجاد شده تا گرمای کوره سریع‌تر به داخل اتاق سرایت کند. سوخت منبع حرارتی که در اتاق سونا وجود دارد معمولا با برق، گاز و گازوئیل تامین می‌شود. مصرف برق در ایران هزینه بالایی دارد؛ پس مشعل‌های گازی گزینه بهتری هستند. همچنین باید لوله‌هایی به منظور خروج گازهای اضافی وجود داشته باشد، تا تنفس در اتاق سونا مشکل نباشد. یکی دیگر از نکاتی که واجب است در طراحی سونا به آن توجه کنیم، وجود پوشش‌های آجری و سنگی است که به اتاق جلوه زیبا می‌بخشند؛ اما از آن مهم‌تر این پوشش‌ها، برای جلوگیری از تماس بدن افراد با حرارت کوره است.

نکات و مراحل ساخت سونا خشک برای آپارتمان

پس از طراحی اتاقک سونا و مشخص کردن جزئیات مورد نیاز، نوبت به ساخت اتاق سونا با متریال‌های مختلف می‌رسد. در ابتدا برای ساخت سونا خشک معمولا یک اتاقک سیمانی می‌سازند و سپس باید عایق‌کاری انجام شود. می‌توان در ساخت سازه اتاق هم از چوب ترموود استفاده کرد که هم ظاهری شیک‌تر دارد، هم مقرون‌به‌صرفه است و همچنین به عایق‌کاری به مراتب کمتری نیاز دارد.

عایق‌کاری اتاق سونا

عایق‌کاری یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت اتاق سونا است. برای عایق کردن این فضا باید از چندین لایه عایق رطوبتی و سپس یک لایه سیمان مقاوم در برابر حرارت بالا استفاده کرد. بهترین عایقی که برای لایه‌های زیر سیمان توصیه می‌شود همان متریالی است که برای عایق کردن کف استخر استفاده می‌شود.

مراحل چوب‌کاری

پس از ساخت بدنه اتاقک باید از چوب طبیعی یا همان چوب ترموود برای چوب‌کاری استفاده کرد. پیش از این‌که چوب‌کاری آغاز شود باید اسکلت‌بندی، عایق‌کشی و شاسی‌کشی اتاق، به مقاوم‌ترین نحو به پایان رسیده باشد. سپس نوبت به چوب‌کاری با چوب‌های نرم، صاف و خشک می‌رسد.

رایج‌ترین چوب‌ها برای به کارگیری در ساخت سونا خشک، چوب ترموود و چوب کاج (روسی) هستند. زیرا که چوبی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید به حدی ضخیم باشند که در اثر حرارت بالای اتاق، آسیب نبیند و دچار پیچش نشود. همچنین بهتر است که درب اتاق هم از جنس چوب‌های ذکر شده باشد که به راحتی در هر شرایطی باز و بسته شود؛ برای جلوگیری از حوادث احتمالی برای دستگاه تنفسی، درب سونا باید رو به بیرون باز شود.

رنگ‌آمیزی اتاق

یکی از پرکاربردترین متریال‌ها برای رنگ‌آمیزی سونا خشک برای آپارتمان، سیلر کیلر است. البته این مرحله به سلیقه شما بستگی دارد. همچنین پیش از این‌کار باید زیرسازی کافی صورت گرفته باشد تا نشستن و خشک‌شدن رنگ بر روی دیواره‌ها به بهترین شکل انجام شود.

تهیه و نصب کوره‌ها

نوبت به قلب سونا خشک می‌رسد؛ یعنی کوره‌ها. اگر مدت‌ها پیش از نشستن در یک سونای گرم و دلچسب لذت برده‌اید، این به این معنی است که کوره‌ سونا عملکرد راضی‌کننده‌ای داشته است. در انتخاب هیتر باید بسیار دقت شود و کوره‌ای را انتخاب کرد که در مدت زمان حضور در اتاق، دمای سونا خشک را به دمای دلخواه برساند؛ اگر نه، بدون کوره‌های باکیفیت اتاق سونا با یک اتاق معمولی تفاوتی ندارد. همچنین در هنگام نصب کوره‌های برقی باید از سیم‌کشی‌های فشار قوی استفاده کرد.

چرا چوب ترموود برای ساخت سونا خشک در آپارتمان مناسب است؟

ساختار چوب ترموود بر اثر فرایند حراراتی تغییر می‌کند؛ به این فرآیند، فرآیند ترمودیناکی می‌گویند. چوب پس از پایان این فرایند به ترموود تبدیل می‌شود و به هیج وجه ماهیت طبیعی خود را از دست نمی‌دهد. این نوع چوب بهترین جایگزین برای چوب‌های اشباع شده است و هیچ زیانی به طبیعت نمی‌رساند. فرایند ترمودیناکی در چوب ترموود باعث می‌شود که استحکام آن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند، ترک نخورد و در برابر پوسیدگی و قارچ‌ها مقاوم باشد. به همین علت استفاده از چوب ترموود در طراحی و اجرای تمام بخش‌های سونا خشک بهترین گزینه است.

بودجه مورد نیاز برای ساخت سونا خشک

دو عامل مهم که بر روی قیمت طراحی و اجرای سونا خشک موثر هستند، چوب مورد استفاده و نوع هیتر هستند. البته هزینه‌ای که برای چوب‌ها خرج می‌شود نسبت به هیتر بیشتر است و این نشان از اهمیت بالای جنس چوب مورد استفاده دارد. بنابراین هر چقدر از چوب و هیتر باکیفیت‌تر استفاده کنید، نتیجه مطلوب‌تری خواهید داشت و لذت و آرامش بیشتری را در سونا تجربه می‌کنید.

با ساخت سونا خشک برای آپارتمان سلامتی را به خانه خود بیاورید

استفاده از سونا خشک به سلامت بدن بسیار کمک می‌کند؛ به همین خاطر همواره به ورزشکاران گوشزد می‌شود که پس از ورزش، سونا را فراموش نکنند. ممکن است شما هم در تمام شرایط دسترسی راحت به استخرها برای آب‌درمانی یا استفاده از سونا نداشته باشید. در این صورت به شرط وجود فضای کافی، ساخت سونا خشک برای آپارتمان ایده هوشمندانه‌ای است. مجموعه پارس آرای کوهستان، ارائه دهنده انواع ترموود برای ساخت سونا خشک و آیتم‌های ترموودی است. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان مجموعه ما برای ساخت سونا خشک در آپارتمان خود برنامه‌ریزی کنید.

برچسب ها: