آکویا چیست و چرا گزینه مناسبی است؟

آکویا چیست؟ ؛ چوب آکویا متشکل از بخش‌های چوبی لمینیت شده است، تا محصولی بادوام‌تر با مضرات کمتر، تولید نماید. چوب آکویا از منابع پایدار تامین می‌شود. نتیجه چوب یک لایه با دوام، پایدار و زیبا است که دارای ویژگی‌های اجرایی چوب‌های سخت با دوام مناطق گرمسیری است اما دارای مزایای ارزشمند محیط زیستی نیز هست. آکویا می‌تواند جهت تولید انواع مختلف محصولات استفاده کرد.

چوب آکویا حاصل مطالعات و تحقیقاتی بالغ بر 80 سال است. در نتیجه‌ی ترکیب فرآوری استیله کردن به همراه اجرای تکنولوژی انحصاری برش لبه‌ها، چوبی با کیفیت بسیار بالا با نام تجاری “آکویا” تولید می‌شود که به طور فوق العاده‌ای مناسب کاربردهای فضای باز می‌باشد.

 

استیله کردن (Acetylation) چیست؟

چوب به عنوان یک ماده طبیعی با قابلیت‌های فراوان، همواره یک گزینه مناسب برای زندگی انسان بوده است. اما این ماده طبیعی به دلیل ساختار خود، پذیرای انواع آفت‌ها و قارچ‌ها بوده و در مجاورت با عوامل طبیعی دچار تغییر و تحول می‌شود. در طول سال‌ها، انسان کوشیده است تا راهی برای مقابله با این مسائل پیدا کند.

روش‌های متنوعی در زمینه اصلاح چوب و افزایش قابلیت‌هایی مانند: دوام، پایداری، مقاومت در برابر آفت‌ها و … وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها هم به نوعی نقشی اساسی در ارتقا سطح کیفی چوب در جهان امروز داشته‌است.

یکی از نوآورانه‌ترین این روش‌ها، استیله کردن (Acetylation) چوب با استیلن با فرمول شیمیائی C2H2 است. به بیان ساده، فرآیند استیله کردن در چوب، موجب تبدیل مواد شیمیائی درون چوب به اسید استیک (سرکه) شده که ماده‌ای طبیعی است (که در واقع در خود چوب هم وجود دارد). این فرایند موجب تولید چوبی غیرسمی بسیار مقاوم و 100% قابل بازیافت و کاملا مطابق با چرخه زیست محیطی کربن در طبیعت است.

علت اصلی تغییر فرم چوب

علت اصلی تغییر فرم چوب و عدم ثبات ابعاد آن، جذب و یا دفع آب است. چوب‌های استیله شده آکویا، به هیچ‌وجه آب را جذب و یا دفع نمی‌کنند. از این رو پایداری، مقاومت و ثبات ابعاد کاملی در برابر این تغییرات دارند.

پوشش نهایی (coating) آکویا برای زیبایی بخشی به این چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوام و مقاومت در برابر پوسیدگی چوب آکویا هیچ گونه ارتباطی با استفاده از coating بر روی این چوب نخواهد داشت و این بدین معنی است که در هر دو حالت چه با coating چه بدون coating این چوب مقاومت ذاتی خود را از دست نخواهد داد و تنها به منظور زیبایی بخشی به چوب آکویا مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کاهش تغییر پذیری رنگ چوب آکویا می‌توان از پوشش نیمه شفافی که به شکل فیلم (یک لایه روکش) می‌باشد، استفاده کرد. از دیگر انتخاب‌هایی که به عنوان پوشش دکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد مواد هیدروفوبیک و یا رنگ‌های پایه روغن می‌باشد.

 

هفت دلیلی که چرا باید آکویا را انتخاب نمود:

  1. دوام: چوب‌های آکویا در مدت زمان طولانی دوام خواهد داشت و برای حداقل 60 سال نیاز به تعویض نیاز نخواهند داشت.
  2. امکان تعمیر یا بازیافت روکش آن وجود دارد.
  3. مقاوم: چوب آکویا در برابر کوچک شدن یا باد کردن مقاوم هستند.
  4. پایدار: آکویا با افزایش دوام و پایداری چوب دارای رشد سریع با فراوانی در دسترس، دارای مزایای محیط زیستی قابل توجهی نسبت به چوب‌های سخت دارای رشد کند می‌باشد، که اغلب از جنبه عرضه پایدار محدود هستند.
  5. غیر سمی: فرایند استیله کردن چوب آکویا جهت تغییر ساختار مولکولی چوب بکار می‌رود تا آکویا را بصورت غیرسمی تولید نماید تا اینکه سایر فرآیندها و مقدمات برای حفاظت از چوب نرم و سخت بکار رود.
  6. 100 درصد قابل بازیافت است.
  7. انطباق پذیر: می‌تواند بصورت مات یا شفاف با آب پرداخت شود بطوریکه دوام آن تا سه برابر بیشتر می‌شود.
آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟
آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟ | پارس آرای کوهستان
آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟
آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟ | پارس آرای کوهستان

دیگر ویژگی‌های چوب آکویا

  • چوب آکویا در مقایسه با متریال‌های دیگر ساختمانی از قبیل سیمان، شیشه و آلومینیوم در تولید و کاربرد آن انرژی بسیار کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • در مقایسه با دیگر متریال‌ها از قبیل PVC، آلومینیوم و چوب‌های سخت استوایی، چوب آکویا در حین پروسه‌ی تولید، گازهای گلخانه‌ای کمتری منتشر می‌کنند.
  • چوب آکویا در مقایسه با چوب‌هایی از قبیل Spruce و چوب‌های سخت استوایی مانند red meranti که به عنوان متریال ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند از عمر طولانی تری برخوردار می‌باشند و نگهداری از آن بسیار ساده‌تر است. قیمت چوب آکویا با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد آن در مقایسه با چوب‌های مذکور مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.
آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟
آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟ | پارس آرای کوهستان

بررسی رد پای کربن (میزان کربن ایجاد شده)

ارزیابی میزان “رد پای کربن” بر روی چوب آکویا با استفاده از عوامل انتشار استاندارد که به عنوان مرجع در مطالعاتCamco  مورد استفاده قرار می‌گیرد انجام گرفته است و این مطالعات در راستای پاسخگویی به شورای بازرگانی جهانی برای توسعه‌ی جنگل‌های پایدار و انستیتو جهانی منابع طبیعی (WBCSD/WRI) که شامل تفاهم نامه‌ی گزارشی گازهای گلخانه‌ای (GreenHouse gas=GHG) می‌باشد، انجام گرفته است.

براساس این ارزیابی و تحقیق گازهای گلخانه‌ای (GHG) شامل شش نوع گاز می‌شوند که به شرح زیر است:

دی اکسید کربن (Co2)، متان (CH4)، نیتروس اکسید (N2O)، هیدرو فلوروکربن (HFCs)، پرفلوروکربن (PFCs) و سولفور هگزا فلوراید (SF6).

هر کدام از این گازهای گلخانه‌ای تاثیری متفاوت بر گرم شدن زمین دارد، بنابراین تمامی این گازها را با یک نام واحد به نام دی اکسید کربن به کار می‌بریم.

با توجه به نمودار زیر در خصوص رد پای کربن و یا کربن ایجاد شده، چوب آکویا به طور چشمگیری از فلزاتی از قبیل (استیل، آلومینیوم)، پلاستیک (PVC)، بتن و چوب جنگل‌های ناپایدار، کربن بسیار کمتری تولید می‌کند و عملکرد آن به طور بی‌نظیری بهتر از متریال‌های مذکور است. چوب جنگل‌های ناپایدار تاثیرات بسیار منفی در رد پای کربن دارد. مطالعات انجام گرفته در خصوص نشر گاز گلخانه‎ای در ساخت پنجره و نمای ساختمان توسط متریال‌های مختلف و چوب آکویا، به صورت مقایسه‌ای در نمودار زیر نمایش داده شده است.

آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟
آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟ | پارس آرای کوهستان

نشر گاز گلخانه‌ای در ساخت پل عابر پیاده توسط متریال‌های مختلف و چوب آکویا، در نمودار زیر نمایش داده شده است.

آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟
آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟ | پارس آرای کوهستان

مقایسه دوام چوب آکویا با دیگر متریال‌ها

یکی از مراکز تحقیقاتی که وظیفه‌‍‌ی توسعه و گسترش فن‌آوری و دانش در زمینه‌ی جنگلداری، محصولات چوبی، مواد بیولوژیکی و انرژی زیستی را برعهده دارد، سایون (Scion) است. از جمله فعالیت‌های  این سازمان، تخمین زدن دوام چوب آکویا در مقابل چوب‌های طبیعی بسیار بادوام و چوب‌های فرآوری شده‌ی دیگر در مصارفی چون در، پنجره، دکینگ، چوب نما و چوب‌های سازه‌ای می‌باشد که طی انجام آزمایش‌های متعددی بدست آورده شده است. در ادامه جدول‌های استخراج شده از این قبیل آزمایش‌ها به تصویر کشیده شده است.

در این آزمایش، چوب در اتاق‌هایی قرار داده می‌شود که سرعت پوسیدگی را افزایش می‌دهند. این آزمایشات در حدود 6 سال به طول انجامیده است و نتایج به دست آمده به شرح زیر می‌باشد:

چوب آکویا در مقایسه با چوب هایی از قبیل Teak، Merbau، Cypress و Cedar و همچنین از چوب های فرآوری شده از دوام بسیار بالاتری برخوردار است.

آکویا چیست ؟ | چوب آکویا در مقایسه با چوب هایی از قبیل Teak، Merbau، Cypress
آکویا چیست ؟ | چوب آکویا در مقایسه با چوب هایی از قبیل Teak، Merbau، Cypress | پارس آرای کوهستان

 

چوب آکویا در مقایسه با چوب هایی از قبیل Teak، Merbau، Cypress
آکویا چیست ؟ | چرا آکویا گزینه مناسبی است ؟ | پارس آرای کوهستان

13 سال آزمایش بر اتصالات کام و زبانه در، پنجره و چوب نما

موسسه تحقیقات ساختمانی BRE سازمانی مستقل است که در شهر Watford در انگلیس واقع شده است. در خصوص اتصالات کام و زبانه‌ای (L Joint) در این سازمان آزمایش‌های متفاوتی در زمینه‌ی دوام انواع چوب‌ها، مطابق با معیار و شاخص‌های اروپایی و آمریکایی انجام شده است که در طی این آزمایش قبل از قرار دادن چوب در فضای خارجی، اتصالات کام و زبانه بر روی یکدیگر نصب شده و سپس پوششی بر روی چوب ایجاد می‌کنند. با ایجاد یک خراش عمدی بر روی پوشش به کار رفته در قسمت کام و زبانه‌ی چوب مورد نظر، آن را در بدترین شرایط خود قرار می‌دهیم، چرا که در این صورت آب به سادگی درون آن نفوذ می‌کند.

اتصالات کام و زبانه در سال 1998 در موسسه تحقیقاتی BRE در شرایط آب و هوایی سخت قرار گرفتند و این آزمایش در فواصل زمانی منظم مورد نظارت و بررسی قرار گرفت. طی گزارشاتی از مرکز BRE نتایج بدست آمده از این آزمایش این‌گونه گزارش شد:”در آزمایشات شبیه سازی شده مربوط به اتصالات کام و زبانه که در بدترین شرایط انجام شده است نشان می‌دهد که گونه‌های چوبی که تحت فرآوری استیله شدن قرار می‌گیرند بسیار بهتر از چوب‌های دیگر عمل می‌کنند. بنابراین استفاده از چوب آکویا در کاربرد پنجره و نما گزینه فوق العاده مناسبی می‌باشد که از عمر بسیار طولانی نیز برخوردار است.”

 

برخورداری از عمر مفیدی بالغ بر 60 سال

بعد از انجام آزمایشات لازم و مطالعه‌ی داده‌ها و اطلاعات به دست آمده، مرکز تحقیقات BRE به نتایج بزرگی در خصوص چوب آکویا دست پیدا کرد که به شرح زیر می باشد:

می‌توان گفت بهترین متریال برای اجرای طراحی‌های متفاوت و متنوع چوب آکویا می‌باشد. یکی از عواملی که آن را به بهترین گزینه برای استفاده در محیط‌های باز (Outdoor) تبدیل کرده است عمرمفید نسبتا طولانی این چوب‌ها بوده که به 60 سال هم می‌رسد. به همین دلیل است که در محل‌هایی از قبیل پنجره،چوب نما، در و بالکن بسیار دیده می‌شود.

چوب آکویا به گونه‌ای می‌باشد که استفاده از پوشش (لاک یا روغن) بر روی آن به خوبی جواب می‌دهد و در کاربردهایی از قبیل اتصالات (کام و زبانه)، چوب نما و بالکن با استفاده از پوشش بر روی آن، عملکرد بسیار مناسبی دارد. اگر طراحی و ساخت چوب آکویا با رعایت اصول انجام پذیرد، پوششی مناسب با برند مرغوب بر روی آن استفاده و نصب آن توسط مهندسین و تکنسین های کاردان انجام شود می‌توان به جرات گفت کاربرد این چوب در مصارف فضای باز دارای دوام و ثبات ابعادی بی نظیر و شگفت‌آوری خواهد بود و از عمری بالغ بر 60 سال برخوردار خواهد بود.

انتخاب و اجرای هر محصولی بنا به طراحی‌های مختلف متغیر می‌باشد، اما امری که همواره ثابت شده است آن است که در چنین شرایطی مشورت با افراد مجرب می‌تواند کمک شایانی به داشتن بهترین انتخاب کند و پارس آرای کوهستان از یک سو با گرد هم آوردن بهترین محصولات و از سوی دیگر با فراهم نمودن امکان تماس با مشاورین، بهترین شرایط را برای کارفرمایان و مهندسین تهیه کرده است. شما عزیزان می‌توانید با حضور در دفتر مرکزی پارس آرای کوهستان از تنوع و کیفیت محصولات بازدید نمایید.

 

ارزیابی طولانی مدت نمای چوب آکویا چگونه بوده؟

یکی از کاربردهای آکویا به عنوان چوب نما در سازه‌ها و ساختمان‌های متفاوت می‌باشد. چوب فرآوری شده با تکنولوژی استیلیشن (چوب آکویا)، از معدود چوب‌هایی است که داخل آب بدون هیچ نگرانی تا سالیان بسیار طولانی دوام خواهد آورد. با توجه به خاصیت ضد آب بودن چوب آکویا، این محصول در کاربردهای بیشماری از قبیل پنجره تا در، دکینگ تا نما و پل تا قایق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتایج بدست آمده از ارزیابی‌های طولانی مدتی که طی 5 سال بر روکش‌های شفاف روی چوب‌های آکویا، کاج سیبری و سدر قرمز غربی در بریتانیا انجام شده، حاکی از آن است که از میان 3 نوع لایه چوب، پروفیل‌های ساخته شده از چوب آکویا طی 5 سال، کارایی بهتری را نشان داده‌اند و دارای ثبات بیشتری بودند و بطور قابل توجهی از جدا شدن پروفیل‌ها کاسته شده، این نوع چوب دارای فرسایش کمتری بوده و از ترک حول و حوش بست‎ها جلوگیری می‌کند.

پارس آرای ، نماینده انحصاری چوب‌های آکویا (Accoya)

شرکت پارس آرای در طول فعالیت کاری خود؛ همواره تلاش نموده است تا با شناسایی نیازهای جامعه و بررسی آخرین دست آوردها در زمینه چوب‌های تخصصی صنعت ساختمان، به روزترین محصولات را از میان معتبرترین شرکت‌های جهان گزینش نموده و با واردات عمده آن، نیازهای بازار رو به رشد داخلی را پاسخگو باشد. با توجه به وسعت فعالیت‌های شرکت و یازده سال فعالیت گسترده در عرصه تخصصی چوب و به ویژه چوب‌های تخصصی، اغلب قراردادهای شرکت با برندهای معتبر جهانی به صورت انحصاری بوده و پارس آرای تنها نماینده آنان در کشور است. این امر موجب می‌شود که مصرف کنندگان با اطمینان خاطر بیشتری نسبت به استفاده از محصولات با کیفیت در سطح جهانی اقدام نمایند.

یکی از آخرین محصولاتی که پارس آرای کوهستان نمایندگی انحصاری آن را در ایران به عهده گرفته است؛ چوب‌های استیله شده آکویا Accoya است . عرضه این نوع چوب با استقامت و کیفیت تحول بزرگی در جهان و به ویژه در صنعت ساختمان و سازه‌های چوبی ایجاد نموده است.

برچسب ها: