دکینگ و آلاچیق حیاطی دلنشین در سوهانک

دکینگ و آلاچیق حیاطی دلنشین در سوهانک

01.مقدمه پروژه

چوب یکی از مصالح ساختمانی مقاوم و پرکاربرد در ساختمان سازی می باشد که امروزه به منظور ایجاد محیطی گرم و آرامش بخش در روف گاردن ساختمان یا برج های مسکونی از چوب برای کفپوش فضای باز استفاده می نمایند. در برج پلاتینیوم واقع شده در منطقه سوهانک تهران که یکی از ساختمان های به نام منطقه می باشد با توجه به طرح آرشیتکت محترم مهندس محمد حسین بیرق دار برای ایجاد فضایی دلنشین و مفرح در روف گاردن این برج مسکونی ایده پردازی گردید.

02. بستر کار اجرایی

شرکت پارس آرای کوهستان تامین کننده چوب های تخصصی این پروژه می باشد که در چند فاز مختلف پرگولا، دیواره پرچین شده و دکینگ چوبی یا کفپوش فضای باز می باشد این پروژه مدت 40 روز کاری زمان برد با توجه به اینکه شرکت وظیفه نصب و اجرای کار را بر عهده داشته است بعد از بررسی دقیق طرح اقدام به ساخت اتصالات لازم جهت اجرای پرگولا نمود چوب به کار رفته جهت ساخت پرگولا چوب های داگلاس فر به ابعاد  150*75 میلی متر به متراژ 100 مترطول بوده یکی از ویژگی های این چوب قابلیت تحمل بار آن می باشد که می تواند بدون نیاز به ستون به عنوان تیر اصلی در دهانه های بلند مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به اینکه زیرسری این پرگولا از شاسی آهنی می باشد بعد از ساخت اتصالات مورد نیاز جهت نصب و اجرای تیرهای طولی تمامی الوارهای داگلاس فر قبل از نصب رنگ آمیزی شده و توسط  قطعه  نبشی به شاسی زیرین متصل شده اند. از چوب ترمو پاین به ابعاد 115*20 میلی متر به متراژ 25 مترمربع برای پوشش بدنه فلزی این پرگولا استفاده شده است از رنگ گردو (Walnut) محصول کمپانی mocopinus آلمان در دو نوبت برای رنگ آمیزی پرگولا استفاده شده است.

بنا بر نظر آرشیتکت مبنی بر پوشش دیواره انتهایی تراس به عنوان پرچین چوبی از چوب ترمو پاین به ابعاد 42*42 میلی متر به متراژ 470 متر طول استفاده شده است تمامی چوب ها به کارگاه CNC جهت برش و تبدیل آنها به ضخامت 20 میلی متر ارسال گشته تا به مقطع 20*42 میلی متر تبدیل شود و توسط پیچ استیل 4.5*40 اشپکس به دیواره سیمانی پشت رول پلاک شده اند. نکته حائز اهمیت در نصب دیواره های پرچین شده این است که قبل از اجرای طرح اصلی ابتدا به صورت نمونه بخشی از کار اجرا گردید و بعد از جلب نظر و تایید آرشیتکت طرح به اجرای کل دیواره اقدام گردید.

03. مشخصات فنی اجرایی

از دیگر موارد اجرا شده در این پروژه ساخت فلاور باکس های موجود در تراس یکی از واحدها بوده که پس از ارائه طرح شاسی کشی مورد نیاز توسط زیر سری های 25*45 میلی متر اشباع زیرسازی شده و بعد از اتمام شاسی چوبی زیرین چوب ترمو پاین به ابعاد 20*42 میلی متر برروی آن توسط پیچ های اشپکس به صورت لور در جهت افقی کار شده اند . 

برای اجرای دکینگ چوبی به دلیل سرد بودن شرایط جوی منطقه و با توجه به نظر کارفرما مبنی بر همگرایی رنگ کفپوش فضای باز و پرگولا از چوب های هاردوود کومارو به ابعاد 140*20 میلی متر به متراژ 50 متر مربع استفاده شده است همچنین از چوب های اشباع به ابعاد 63*75 متر مربع برای زیرسری ها استفاده شده است جهت اجرای دکینگ که بر روی بستر موزاییکی اجرا شده است با توجه به قوس دار بودن مسیر ابتدا مسیر را مرزبندی نموده سپس تمام قسمت ها توسط زیرسری های چوبی به صورت شبکه زیرسازی شده و برای تراز نمودن شبکه به دلیل خراب نشدن زیرسری های چوبی از تلفون استفاده شده است بعد از اطمینان حاصل شدن از عبور آب در زمان شستشوی کف تراس و رعایت شیب بندی کف چوب های کومارو با استفاده از پیچ های مخصوص 5.5*60 اشپکس به شاسی چوبی زیرین متصل شده اند. روغن استفاده شده برای دکینگ چوبی این پروژه HO 002 محصول کمپانی Mocopinus آلمان می باشد که در دو نوبت اجرا شده است.

صدای رضایت مشتری آقای بیرق دار