تاریخچه و معرفی چوب نما ترموود

برای شناخت تاریخچه و معرفی چوب نما ترموود ابتدا باید بدانید چوب نما اولین بار در قرن 16 رایج گردید. در نواحی که چوب در دسترس‌ بود، از آجر مرسوم‌تر شد. چارچوب‌بندی با استفاده از چوب نرم، ساختمان‌هایی با نمای چوبی از جنبه سرعت و اقتصاد ساخت غیر قابل رقیب بودند. زمان کوتاه و ماهیت غیر دقیق روکوبی کردن سرانجام در اواخر قرن 18 جای خود را به تخته‌های چوب نرم اره شده داد.که در ابتدا از بالتیک و بعدها از امریکای شمالی وارد می‌شد. تولید چوب صنعتی شده در ترکیب با تکنولوژی‌هایی مانند میخ‌های سیمی، تولید چارچوب چوبی را با روکوبی کردن کامل نموده است تا گزینه اصلی ساختمان سازی بویژه در نواحی شهری شده باشد.

مشکل است بتوان گفت که چگونه نمای چوب راه خود را هموار نمود، اما عوامل زیادی دخیل بودند.مانند: بلوغ مدرنیسم، اما همچنین ممکن نیست که جریان فراگیر محیط زیست که اکثر نسل طراحان با آن درگیر بوده‌اند، در نظر گرفته نشود. چوب بعنوان طبیعی‌ترین ماده ساختمانی است.

بدون شک ما در حول و حوش اوج محبوبیت نمای چوب مدرن واقع هستیم. حتی انبوه‌سازان نیز از چوب در پالت‌ها یا مدل‌ها جهت برآورده ساختن نیازهای مشتریان آگاه و حساس نسبت به مسائل محیط زیستی استفاده کردند.

چوب نما

مقدمه1: در سال‌های اخیر پس از مطرح شدن دوباره اهمیت فضای عمومی و ارزش زندگی شهری، نما اهمیت دوباره‌ای یافته است. چوب نما مرحله نهایی و بخش خارجی یک سازه و یا ساختمان است که از جنس چوب است. تعداد بسیار زیاد و متفاوتی از انواع نمای چوب در دسترس است. شامل پنل‌های Engineered wood و Clapboard siding با سبک سنتی می‌باشد..

نما به عنوان پوسته و یا پوشش یک ساختمان محسوب می‌شود. در واقع نمای یک سازه و یا ساختمان به عنوان لایه محافظتی از عوامل مختلف از قبیل نفوذ آب و همچنین به عنوان عایق حرارتی و صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمای چوب از لحاظ زیبایی نیز نقش بسیار برجسته‌ای را ایفا می‌کند به نحوی که برای بیننده بسیار جذاب و دیدنی است. متریال‌های به کار رفته در نما معمولا بر روی یک ممبران (Membrane) از قبیل  House wrap و یا لایه‌های قیر قرار می‌گیرند.

چوب نما چه مزایای دارد ؟

چوب نما ماده‌ای است که به خاطر زیبایی، برای استفاده در بخش خارجی ساختمان مورد استقبال طراحان قرار گرفته است. ولی زیبایی تنها مزیت نمای چوبی نیست.بلکه کار با آن نیز بسیار راحت است.با استفاده از آن در خانه می‌توانید از مزایای بسیاری بهره‌مند شوید.

چوب نما ماده‌ای است که به عنوان یک نمای تزئینی و کاربردی روی بخش خارجی ساختمان نصب می‌شود. در واقع این ماده، مثل تمام انواع پوشش‌های سطوح موسوم به نمای ساختمان است. با این تفاوت که از جنس چوب است. نمای چوب معمولا به صورت تخته‌های بلند و باریک تهیه و معامله می‌شود که به ترتیبی کنار هم قرار می‌گیرد که لبه‌های آن یک دیگر را بپوشانند. این چوب‌ها را به شکل پانل نیز می‌توان تهیه نمود.بسته به طرحی که می‌خواهیم، می‌توان آن‌ها را به صورت افقی، عمودی یا مورب نصب کرد. حالت افقی اغلب محبوبیت ببیشتری دارد.

استفاده از چوب در نما کاملا در راستای حفاظت از محیط زیست است. چون چوب مورد استفاده در ساخت این ماده از منابع پایدار به دست می‌آید.و سوخت فسیلی مورد نیاز برای تولید آن بسیار کمتر از سوخت مورد نیاز برای تولید سایر انواع نما است. چوب نما در پایان عمر مفیدش به خوبی قابل بازیافت است و می‌تواند یک ابزار عایق طبیعی باشد. اگر چوب نما را با سایر انواع عایق‌ها ترکیب کنید، کارآمدی انرژی در خانه‌تان بیشتر می‌شود. چوب به خوبی می‌تواند صدا را به خود جذب کند و به همین دلیل با استفاده از آن در نمای داخلی خانه، صداهای بیرون در داخل خانه ضعیف‌تر می‌شود.

چوب نما نسبتا ماده‌ای سبک وزن است که می‌توان خیلی سریع و آسان آن را نصب کرد. این ماده استحکام بالایی نیز دارد. اغلب این چوب‌ها را قبل از نصب پرداخت و فراوری می‌کنند. یا از چوب‌هایی برای ساخت آن استفاده می‌کنند که به طور طبیعی استحکام بالایی داشته باشد.

چوب ترموود برای نما

متن 2: یکی از نماهای نسبتاً رایج برای ساختمان‌ها، نمای ترموود می‌باشد. استفاده از چوب در ساختمان از گذشته تا به حال رایج بوده است. ولی امروزه با ظهور چوب‌های فرآوری شده (ترموود) که دارای مقاومت بالای در برابر ضربه و پدیده‌های طبیعی اند، از آن در نمای ساختمان‌های مختلف از جمله ساختمان‌های مرتفع و برج‌ها استفاده می‌شود.

نمای چوبی | تموود |
نمای چوبی | ترموود | تاریخچه و معرفی چوب نما ترموود

همین 7 دلیل کافی بود که چوب ترموود را انتخاب کنم.

1-  مقاومت ترموود از نظر فیزیکی، تقریباً معادل و مساوی و در برخی مواقع بیشتر از سایر مصالح مشابه است و ماده‌ای است سبک، که به آسانی شکل می‌پذیرد و اتصال آن به وسیله فاق و زبانه بسیار آسان است.

2- چوب ترموود به خاطر ساختمان متخلخلی که دارد، پیچ و میخ به آسانی در آن فرو می‌رود.

3- با وجود سبک بودن چوب ترموود، مقاومت بسیار زیادی دارد.

4- قابلیت هدایت حرارت و نیروی الکتریسیته در چوب بسیار ضعیف و در واقع ناچیز است.

5- چوب ترموود از نظر خاصیت اکوستیک در درجه‌ی بسیار بالایی قرار دارد. از آنجا که قابلیت هدایت صوت را ندارد، در معماری جای شایسته‌ای یافته.در اکثر ساختمان‌های بزرگ، استودیوهای رادیو و تلویزیون، تالارهای سخنرانی، آمفی تئاتر‌ها، سالن‌های سینما و منازل مسکونی از این چوب به عنوان صداگیر استفاده می‌کنند.

6- نه یخ می‌زند، نه اکسید می‌شود و نه مانند بقیه‌ی مصالح در سرما و گرمای زیاد آسیب می‌بیند .

7- میزان تحمل چوب فرآوری شده در برابر ضربه خوب است.به همین جهت برای کف سازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترموود نما | نمای چوبی ساختما |
ترموود نما | نمای چوبی ساختمان | تاریخچه و معرفی چوب نما ترموود

چوب نما را افقی یا عمودی نصب کنبم؟

یکی از سوال‌هایی که شاید برای مصرف‌کنندگان پیش آید این نکته است. آیا می‌توان چوب‌ها را در جهات مختلف به طور عمودی و یا افقی بر روی نمای ساختمان نصب نمود؟

انتخاب جهت چوب‌ها (عمودی یا افقی) تنها از جنبه زیبایی دارای اهمیت بالایی نیست. بلکه تاثیراتی بر نگهداری و هزینه ها نیز دارا می‌باشد. نصب چوب به صورت عمودی هم از لحاظ نگهداری و هم از لحاظ تمیز نمودن ساده‌تر است. از طرفی نصب چوب به صورت افقی کمی زمانبرتر از نصب آن به صورت عمودی خواهد بود. تمیز نمودن نمای چوبی که به صورت افقی نصب شده است کمی سخت‌تر از حالت عمودی می‌باشد.

آیا آب بر روی چوب نما می‌ایستد؟

زمانی که چوب به صورت افقی نصب شود به دلیل جمع شدن و باقی ماندن آب بین چوب‌ها امکان سر ریز شدن و چکه کردن آب وجود دارد. همین باقی ماندن آب منجر به پوسیدگی و ایجاد کپک می‌شود. بنابراین به منظور جلوگیری از جمع شدن آب بین چوب‌های افقی نما پارس آرای کوهستان از چوب‌های کام و زبانه استفاده می‌نماید. زبانه‌های این پروفیل‌ها دارای شیب ملایمی است. که آب را به بیرون هدایت می‌کند و از باقی ماندن آب میان پروفیل‌ها جلوگیری می‌نماید.

مسایل زیست محیط

شاید برای شما این سوال به وجود آید که چگونه مطمئن شویم محصولی که به دست ما رسیده از قوانین حفاظت محیط زیست پیروی کرده؟ به همین دلیل گواهی‌های سازمان منابع طبیعی از قبیل FSC و PEFC به وجود آمده‌اند که پایداری چوب را ضمانت می‌کنند. این سازمان‌ها جهت ارتقا مدیریت جنگل‌های سرتاسر جهان تخصیص داده شده‌اند و متعهد در این امر می‌باشند. یکی از وظایف با اهمیت این سازمان‌ها ضمانت اجرایی کاشت نهال در ازای قطع درختانی که برای کاربرد در صنعت چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نمای چوب دوستدار محیط زیست

پرورش درختان موجب کاهش CO2 از جو زمین می‌شود. استفاده از چوب در صنایع مختلف به ویژه در نما منجر به توسعه و مدیریت جنگل‌ها و درنهایت جذب گاز CO2 که گاز گرم‌کننده زمین است خواهد شد. بنابراین می‌توان به جرات بیان کرد که استفاده از چوب نه تنها برای  کاربرد در نما بسیار مناسب است، بلکه برای محیط زیست و کل زمین نیز بی‌نهایت مفید خواهد بود.

چوب از منابع پایدار تامین می‌شود بنابراین کربن به جا مانده از نمای چوب بسیار ناچیز است. همچنین در مراحل تولید چوب نما، سوخت فسیلی بسیار اندکی مورد نیاز است.در نتیجه در مقایسه با متریال‌های دیگر می‌توان گفت چوب دوستدار محیط زیست است.

ترموود | نمای ساختمان |
ترموود | نمای ساختمان | تاریخچه و معرفی چوب نما ترموود

مشکلات چوب نما و راه حل‌های حفظ و نگهداری آن

مانند کلیه چوب‌ها، اگر چوب نما در معرض هوازدگی قرار بگیرد، سرانجام می‌پوسد.بنابراین مراقب مشکلات زیر باشید و جهت حفظ و نگهداری آن در بهترین شرایط به سرعت وارد عمل شوید.با راه‌حل‌های زیر نمای ساختمانتان را برای سال‌ها در بهترین شکل حفظ نمایید.

  1. هوازدگی ناپایدار: در معرض اشعه ماورا بنفش از بعد جنوبی ساختمان/ بناهای مرتفع و تماس با رطوبت می تواند منجر به بوجود آمدن سطوح ناهموار در نمای چوب گردد.

راه حل :  نمای چوب را ترمو کنید

بطور کلی چوب ترمو شده دارای عمر طولانی‌تری نسبت به چوب معمولی می‌باشد. در صورتیکه زیاد در معرض آب و اشعه ماورا بنفش قرار نگیرد، رنگ آن پایداری بیشتری پیدا می کند. اگرچه رنگ‌های تیره‌تر ممکن است کدر یا چرک شوند، بنابراین رنگ‌های محافظ در برابر اشعه ماورا بنفش از کدر یا چرک شدن آن جلوگیری می‌نماید.

از نمونه‌هایی استفاده کنید که دارای روکش هستند و رنگ شده‌اند.رنگ‌های ضد آب مخصوص چوب یا روکش‌های مات که مقاومت آنها در برابر اشعه ماورا بنفش بیشتر است. ما یک فرآیند موثر روکش وکیوم شده را پیشنهاد می‌کنیم بطوریکه رنگ سطح چوب را بصورت یکنواخت پوشانده است. بدون آنکه جای قلم مو مانده باشد. ما توصیه می‌کنیم تا هرگونه فرآیند ترمو پیش از نصب نما انجام شود تا از حفاظت حداکثری اطمینان حاصل شود.

فضای پشت نمای چوب که با زوارها بوجود آمده است، باید زه‌کشی شود. و هوا در جریان باشد تا اطمینان حاصل شود که چنانچه نمای چوب به یک چارچوب چوبی بنا نصب می‌شود، زه‌کشی و تهویه کمک خواهند کرد تا دوام طولانی مدت سازه تضمین شود و نمای چوب سریعتر خشک شود و رطوبت داخلی پشت و روی نما متعادل شود، بنابراین از خطر باد کردن چوب کاسته شود.

  1. تغییرات در سایز و شکل : چوب ماده ای طبیعی و زنده است و می تواند زمانیکه در معرض رطوبت، گرما و نور خورشید قرار گیرد، کوچک شده و جابجا شود.

راه حل :  نصب نمای چوب را به حرفه ای‌ها بسپارید

از نصاب‌های حرفه‌ای بخواهید تا نمای شما را نصب نمایند. چرا که برای این کار نیاز به اندازه‌گیری‌های خاص و دقیق است تا مبادا چوب جابجا شود. مطمئن شوید که در ماه سرد و خشک به درستی نصب شده است مخصوصا که نمای چوب ترمو نشده باشد.همچنین از پیچ‌های فولادی ضد زنگ استفاده نمایید.

بیشتر انقباضات و انبساطات چوب در راستای رگه‌ها اتفاق نخواهد افتاد بلکه در جهت عمود به آنها می‌باشد. با توجه به تغییر ابعادی چوب به طور ناچیز، باید حتما این نکته را در نظر داشت که قبل از انتخاب گونه‌ی چوب برای نما با کارشناسان با تجربه در این زمنیه مشاوره گردد.

مطابق با استاندارد BS EN 350  توصیه می‌شود از بخش درون چوب (Heartwood) درخت برای چوب نما استفاده گردد. بخش برون چوب (Sapwood) تمام گونه‌های چوب دارای دوام و استحکام مورد نیاز نمی‌باشد. بنابراین تنها از بخش درون چوب برای نما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چوب نما | چوب ترموود نما | نما |
چوب نما | چوب ترموود نما | نما | تاریخچه و معرفی چوب نما ترموود

با رعایت موارد زیر، دوام چوب نما را می توان افزایش داد :

  • فاصله دادن نمای چوب حداقل 150 میلی متر بالاتر از زمین
  • اطمینان حاصل کردن از اینکه چوب نما با متریالی که دارای خلل و فرج است تماس مستقیم نداشته باشد.
  • استفاده از تثبیت کننده‌های استیل
  • استفاده از فاصله‌ی کافی و مناسب جهت جلوگیری از ایجاد مسیرهای مویرگی. (بهترین فاصله 5 میلی‌متر)
برچسب ها: