چوب ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند و از آن ها در ساخت وسایل زیادی استفاده می شود به همین دلیل در این مقاله سعی بر این داریم که بیشتر با انواع چوب ها آشنا شویم و ویژگی های آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

به طور کلی درختان به دو دسته پهن برگان و سوزنی برگان تقسیم می شوند. این دو گونه دارای تفاوت های زیادی با یکدیگر می باشند به همین دلیل موارد استفاده آن ها نیز در این صنعت متفاوت است.

درختان پهن برگ به دلیل تراکم بسیار بالایی که در ساختار خود دارند و نیاز به فراوری های زیادی ندارند و از آن ها به راحتی استفاده می شود و نسبت به عوامل محیطی مانند درختان سوزنی برگ ها حساسیت کمتری دارند. البته این ویژگی خوب درختان پهن برگ یک ویژگی منفی نیز دارد و آن هم سرعت تجدید پذیری کم آن ها می باشد. این نوع از درختان دارای سرعت رشد کمی می باشند به همین دلیل باید برنامه ای دقیق برای قطع آن ها وجود داشته باشد.

در طرف دیگر درختان سوزنی برگ قرار دارند این درختان دارای چوبی با بافت نرم تر از درختان پهن برگ هستند به همین دلیل از آن ها برای تولید چوب های ترموود و پارکت های چوبی استفاده می کنند. این درختان دارای سرعت رشد بسیار خوبی هستند و با یک برنامه ریزی دقیق می توان چوب مورد نظر کارخانه ها را تامین کرد و به محیط زیست هم آسیب نرساند.

پس در ادامه با چند نوع از چوب های این دو دسته بیشتر آشنا می شویم

پهن برگان

1_ چوب بلوط(OAK)

یکی از پر کاربرد ترین چوب های بازار بلوط می باشد و دارای تنوع زیادی است و این چوب دارای مقاومت خوب می باشد.  بلوط دارای زیبایی منحصر به فردی است و رنگ بندی های متنوعی هم دارد. از جمله رنگ بندی های چوب بلوط می توان به قهوه ای، سفید و خاکستری اشاره کرد.

از ویژگی های جالب چوب بلوط این است که منافذ بین سلولی آن کاملا بسته است به همین دلیل از این چوب برای ساخت بشکه هایی استفاده می کنند که در آن از مایعات نگهداری می شود.این چوب در صورت ترمو شدن و از بین رفتن مواد داخل آن بسیار برای کشتی سازی مورد استفاده قرار می گرفت. این چوب در ایران به مقدار قابل توجهی وجود دارد و از معروف ترین مکان های رشد این چوب جنگل های بلوط زاگرس می باشد.

5 مورد از درختان سوزنی برگ و پهن برگ محبوب
5 مورد از درختان سوزنی برگ و پهن برگ محبوب

2_ چوب زبان گنجشک (ASH)

زبان گنجشک یکی از زیبا ترین و محبوب ترین چوب ها می باشد و دارای رنگ بسیار دلنشی است. این چوب دارای رنگ سفید صدفی تا سفید مایل به زرد می باشد. زبان گنجشک دارای بافتی متراکم و وزن آن چیزی حدود 700 کیلوگرم بر متر مکعب است.

5 مورد از درختان سوزنی برگ و پهن برگ محبوب
5 مورد از درختان سوزنی برگ و پهن برگ محبوب

3_ چوب افرا (Maple)

افرا در جهان از نظر گونه ای دارای تنوع زیادی می باشد و از 115 گونه موجود 3 گونه آن در ایران می باشد. این چوب دارای قدرت رنگ پذیری مناسبی می باشد و جزع چوب های سخت است. 5 گونه از این چوب که قابلیت استفاده تجاری دارند و در آمریکا رشد پیدا می کنند.

رنگ چوب افرا کرم روشن تا کرم مایل به سفید و دارای بافت ریز می باشد. رنگ داخل چوب افرا قهوه ای مایل به قرمز است و با گذشت زمان این رنگ تغییر خواهد کرد و کمی متعادل تر خواهد شد. البته این تغییر رنگ فقط برای چوب افرا نمی باشد و برای اکثر چوب ها این اتفاق می افتد.

چوب درخت افرا

سوزنی برگان

4_ چوب سرخدار (Taxus baccata)

این درخت یکی از قدیمی ترین و کهن ترین درختان دنیا می باشد که علاوه بر داشتن خاصیت دارویی دارای خاصیت سمی نیز می باشد. این گونه از درختان در ایران دارای فراوانی زیادی می باشند و یکی از کهن ترین درختان این سرزمین هستند. بررسی ها نشان داده است که عمر اینگونه به 2000 سال هم می رسد.

پوسته تنه این درخت به رنگ قرمز رنگ است و رنگ درون آن قرمز شاه بلوطی و قهوه ای روشن می باشد. این گونه در منطقه هیرکانی پرورش پیدا می کند و از دوره سوم زمین شناسی باقی مانده و در حال حاضر رو به انقراض می باشد.

5 مورد از درختان سوزنی برگ و پهن برگ محبوب
5 مورد از درختان سوزنی برگ و پهن برگ محبوب

5_ کاج سیاه (pinus nigra)

این گونه از کاج جزء یکی از چندین گونه کاج ها هستند که در مناطق نیمه مدیترانه ای رشد پیدا می کنند. این کاج ها در میان کوه های جنوب اروپا از اسپانیا تا قفقاز را پوشش داده اند و ارتفاع آن ها حدود 20 تا 30 متر می باشد و به ندرت به 50 متر خواهند رسید.

چوب درخت کاج سیاه
چوب درخت کاج سیاه

چوب های اشباع و ترموود شده این گونه ها

به طور کلی تمام این چوب ها قابلیت این را دارند که فراوری های ترموود و اشباع بر روی آن ها اجرا شود و در فضا های بیرونی منازل مسکونی و محیط های داخلی مورد استفاده قرار بگیرند.

از بین رفتن صمغ و بافت های سلولزی این امکان را می دهد تا چوب ها مورد هجوم قارچ ها قرار نگیرند و پوسیده نشوند. البته نکته ای در مورد رنگ اینگونه چوب ها وجود دارد و این است که با ترموود کردن چوب رنگ آن تغییرکرده و به تیرگی خواهد کشید که به خاطر همین تجزیه ملکولی می باشد.

با توجه به کاربردهای بسیاری که چوب در صنعت ساختمان‌سازی دارد .و همچنین مسیری که طبیعت در پیش گرفته است، میزان تقاضای آن همواره رو به رشد بوده است. در این بین تنوع محصولات چوبی بسیار بوده و از تنوع فراوانی برخوردار است. پارس آرای کوهستان با گردآوری بهترین مجموعه از محصولات چوبی به مرجعی معتبر برای تأمین چوب ترموود و پارکت های چوبی تبدیل شده و این امکان را به مهندسین و کارفرمایان داده است که در صورت تمایل برای استعلام از محصولات با مشاورین مجرب دفتر مرکزی پارس آرای کوهستان تماس حاصل فرمایند.

تماس با ما

برچسب ها: