3 آسمان خراش چوبی در جهان را بشناسید ؛ در سال‌های اخیر، آسمان‌خراش چوبی به‌عنوان یکی از جالب‌ترین دست آوردهای معماری موردتوجه قرارگرفته‌اندسرسخت‌ترین معماران حامی ساختمان‌های چوبی بلند، به جهانیان به دلیل هزینه‌های گزاف زیست‌محیطی استفاده از بتن و فولاد در ساخت‌وساز فشار می‌آورند. این کاهش اساسی باعث می‌شود تا فضا برای استفاده از چوب بیشتر شود و سازه‌های چوبی تا ارتفاعات بی سابقه‌ای بالا برود و شاهد این موضوع هستیم که چوب نقش جدیدی را در ساخت ساختمان‌ها به خود اختصاص دهد.

دلایل استفاده از چوب در ساختمان سازی

استفاده از چوب در ساختمان سازی دلایل مختلفی دارد، چوب یک منبع تجدید پذیر است که نسبت به غول‌های ساختمانی مثل بتن و فولاد، برای استخراج انرژی کمتری نیاز دارد. پس از استخراج نیز به انرژی کمتری برای پردازش چوب‌های خام در چوب‌های فرآوری شده و فرم ماده‌ای که می‌توان برای ساخت‌وساز به‌راحتی مهار کرد، نیاز دارد.

سرانجام، و شاید جالب‌ترین نکته این است که، انتشار گازهای طبیعی که از طریق فرآیند فتوسنتز درختان جذب می‌شوند، همچنان در طول عمر آن در الیاف چوب ساختمان باقی می‌مانند. این بدان معنی است که اگر درست ساخته شود، سازه‌های چوبی می‌توانند به‌عنوان تصفیه‌کننده کربن هوا خدمت کند.

در این مجموعه، به سه ساختار جالب‌توجه، نگاهی بیندازید که به‌عنوان تغییردهنده در حوزه ساخت ساختمان‌های چوبی بلند عمل می‌کنند.

T3 MINNEAPOLIS
T3 MINNEAPOLIS توسط مایکل گرین معماری و گروه DLR، مینیاپولیس، ایالات متحده

T3 MINNEAPOLIS توسط مایکل گرین معماری و گروه DLR، مینیاپولیس، ایالات متحده

T3 توسط Michael Green Architecture و DLR Group ، ساخته‌شده است. T3 که مخفف «الوار، فناوری، ترانزیت» است و یک ساختمان دارای گواهی طلای LEED است که در سال ۲۰۱۶ به بزرگ‌ترین برج چوبی در ایالات‌متحده تبدیل شد. T3 هفت‌طبقه است، بنای آن ۲۲۰ مترمربعی که در ساخت آن به‌طور کامل از چوب استفاده کرده‌اند تا یک فضای اداری جذاب ایجاد کنند که از همتای های فلزی و بتونی آن متمایز باشد. با استفاده از مواد طبیعی، معماران به دنبال ایجاد فضایی داخلی بودند که افراد واقعاً از کار لذت ببرند.

علیرغم نمای بیرونی ساختمان، T3 چیزی ساده است. روکش آن در برابر فرسایش هوا مقاوم است و از پانل‌های صنوبر، کاج و یک‌تخته کف بتونی برای شکل دادن به ساختار خود استفاده‌شده است. نکته قابل‌توجه این است که معماران به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن در مقایسه با سایر سیستم‌های ساختمانی چوب، تصمیم به ساخت این سازه گرفتند.  T3 در کمتر از ۱۰ هفته با سرعتی بیش از ساختمان‌های فولادی یا بتونی معمولی ساخته‌شده است. همچنین نسبت به سازه‌های فلزی یا بتونی قابل‌مقایسه سبک‌تر است و باعث کاهش عمق و وسعت خاک‌برداری و پایه‌ها می‌شود

تیم پشت ساخت T3 همچنین مراقب بود تا محیط‌زیست و کارایی را در انتخاب مواد و منابع پروژه انجام دهد. بخش عمده‌ای از چوب این پروژه از درختانی در منطقه شمال غربی اقیانوس آرام‌گرفته شده است که توسط سوسک کاج کوهی کشته‌شده‌اند، و تمام چوب‌های مورداستفاده در این پروژه طبق دستورالعمل‌های طرح جنگلداری پایدار گواهی‌شده است.

Brockwood Commons Tallwood House توسط Acton Ostry Architects Inc.، ونکوور، کانادا
Brockwood Commons Tallwood House توسط Acton Ostry Architects Inc.، ونکوور، کانادا

Brockwood Commons Tallwood House توسط Acton Ostry Architects Inc.، ونکوور، کانادا

این پروژه یک ساختمان اقامتگاه دانشجویی ۴۰۴ تختخوابی، واقع در پردیس دانشگاه ونکوور در دانشگاه بریتیش کلمبیا است، که دارای هجده طبقه است و ۵۳ متر ارتفاع دارد و در ژوئیه سال ۲۰۱۷ رسماً برای دانشجویان افتتاح شد. بروک کامونز بلندترین سازه چوب در جهان است که با حمایت مالی منابع طبیعی کانادا ساخته شد. هنگامی‌که برای اولین بار ساخته شد، معماران امیدوار بودند که این ساختمان به‌عنوان الگویی برای ساخت‌وسازهای چوبی در آینده، که در ساخت سریع، مقرون‌به‌صرفه و موفق در توالی انتشار گازهای گلخانه‌ای در شهرهای بزرگ هستند، خدمت کند. به‌عنوان‌مثال، بروک کامونز تنها در ۶۶ روز ساخته شد و از چوب برای ذخیره 1،753 تن دی‌اکسید کربن استفاده می‌کند و از تولید ۶۷۹ تن انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری می‌کند.

نمای پیش‌ساخته در یک الگوی مکرر از نرده‌های عمودی چیده شده و دارای پنجره‌های از پیش نصب‌شده می‌باشد. سرانجام، روکش آن از الیاف چوبی ۷۰ درصد تشکیل‌شده و در هر دو قسمت داخلی و خارجی سازه وجود دارد. شکل بورد مستطیل شکل انعطاف‌پذیر و شخصیت ساختمان‌های مدرنیستی موجود در محوطه دانشگاه UBC را نشان می‌دهد. نما از پانل‌های پیش‌ساخته با پنجره‌های از پیش نصب‌شده تشکیل‌شده است. چهار پانل گوشه‌ای به شکل L با پنجره‌های گوشه بسته وجود دارد.

مرکز نوآوری و طراحی چوب توسط مایکل گرین معماری، پرنس جورج، کانادا
مرکز نوآوری و طراحی چوب توسط مایکل گرین معماری، پرنس جورج، کانادا

 

مرکز نوآوری و طراحی چوب توسط مایکل گرین معماری، پرنس جورج، کانادا

این ساختمان به‌عنوان مکانی برای محققان، دانشگاهیان و متخصصان طراحی تولید ایده‌هایی برای استفاده‌های نوآورانه از چوب است. طبقات پایین ساختمان امکاناتی را برای آموزش در طراحی چوب یکپارچه اختصاص داده‌شده است. طبقه‌های بالا فضای اداری را برای سازمان‌های دولتی و وابسته به صنعت چوب فراهم می‌کند. این ساختمان هشت طبقه ۹۷ فوت ارتفاع دارد – بلندترین ساختمان اداری چوبی مدرن در جهان، که به‌زودی معیاری از سایر ساختمان‌های چوبی انبوه پیشی خواهد گرفت. در دهه گذشته، بریتیش کلمبیا رهبری در اجرای مقررات ساختمانی بوده است که امکان استفاده روزافزون از چوب در ساختمان‌های بزرگ و بلند را امکان‌پذیر می‌سازد. این مرکز به‌عنوان نمونه‌ای مهم از مهارت روزافزون در بریتانیا کلمبیا در ساخت‌وسازها است. این پروژه پیش‌زمینه بسیاری را درزمینه ساخت‌وساز در آمریکای شمالی از طریق تحقیقات گسترده مهندسی و آزمایش توسط تیم پروژه برای اثبات ایمنی و اعتبار تکنیک‌های ساخت ساختمان‌های چوبی را فراهم کرده است.

بتن صرفاً برای اسلب طبقه زیرزمینی و برای کف اتاق مکانیکی پنت هاوس مورداستفاده قرار می‌گرفت. سرانجام، این طرح از گونه‌های چوبی موجود در سطح استان ازجمله داگلاس صنوبر، سرو قرمز غربی و کاج استفاده می‌کند.

پارس آرای کوهستان

رشد انبوه استفاده از چوب در صنعت ساختمان هنوز در مراحل ابتدایی خود است و برای دستیابی به جایگاه مناسب خود در مقایسه با طراحی، ساخت و بهینه‌سازی هزینه که طی دهه‌ها برای بتن و فولاد تحول‌یافته است، زمان نیاز دارد. برای رشد صنعت، ساختمان‌های انبوه چوب باید به گزینه‌ای واقعی و برگزیده برای صاحبان، معماران، توسعه‌دهندگان و سازندگان تبدیل شوند.

 
برچسب ها: