با ساخت پرگولا فضایی جذاب برای ویلای خود ایجاد کنید

در فضای باز ویلاها سازه‌های مختلفی نصب می‌شوند که کاربرد زیادی دارند و به محیط جلوه زیبایی می‌دهند. از جمله این سازه‌ها می‌توان به دکینگ، آلاچیق، آب‌نما و فلاورباکس اشاره کرد. اما یکی از سازه‌های بسیار پرطرف‌دار در ویلاها، پرگولا است که شباهت زیادی به آلاچیق دارد. پرگولا از نظر ساختار و متریال مورداستفاده در ساخت دارای انواع متعددی است. باتوجه‌به ویژگی‌های محیط، افراد می‌توانند نوع مناسبی از پرگولا را تهیه و نصب کنند. با ما همراه باشید تا در این مطلب با انواع پرگولا برای ویلا و کاربردهای این سازه آشنا شویم.

منظور از پرگولا چیست و چه تفاوتی با آلاچیق دارد؟

پرگولا نوعی سایبان است که در فضای باز ویلا ساخته می‌شود؛ هدف از ساخت این سازه ایجاد یک محیط نیم‌سایه است. در بیشتر موارد این سازه از جنس چوب و به شکل مکعب‌مستطیل ساخته می‌شود و سقف مشبک و باز دارد. مانند آلاچیق این سازه دارای چهارستون است که سقف مشبک روی این ستون‌ها قرار می‌گیرد. به‌طورکلی نصب پرگولا آسان است و بدون مشکل می‌توانید به داخل آن رفت‌وآمد داشته باشید. از سوی دیگر شما می‌تواند باتوجه‌به بودجه خود با متریال‌های مختلفی برای ویلای خود پرگولا بسازید. جالب است بدانید که ساخت پرگولا باعث افزایش ارزش ویلای شما می‌شود. همچنین شما می‌توانید این سازه را با هر ابعادی که می‌خواهید طراحی کرده و بسازید.

به‌طورکلی پرگولا با وجود شباهت‌هایی که به آلاچیق دارد، با این سازه بسیار متفاوت است. یکی از تفاوت‌های این دو سازه به ساختار آن‌ها مربوط می‌شود. در واقع پرگولا ظرافت و ریزه‌کاری بیشتری نسبت به آلاچیق دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های پرگولا و آلاچیق در ابعاد آن‌ها است. معمولاً پرگولا ابعاد بزرگ‌تری نسبت به آلاچیق دارد و سقف آن به طور معمول مسطح و ساده است. اما سقف آلاچیق اشکال مختلفی مانند گنبد و شیروانی دارد.

کاربردهای پرگولا در ویلا

پرگولا در ویلا یک سازه بسیار جذاب به شمار می‌رود که ارزش مالی ویلا را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. شما می‌توانید پرگولا را در وسط فضای باز ویلا قرار دهید و داخل آن مبلمان بچینید. سپس به‌عنوان محلی برای دورهمی‌های دوستانه از آن استفاده کنید. اگر در ویلای خود استخر دارید، می‌توانید از این سازه برای افزایش جذابیت دکوراسیون استخر نیز به کار ببرید. به این صورت که در یک سمت استخر پرگولا را نصب کنید و صندلی یا تخت‌های استخری را در داخل محوطه پرگولا قرار دهید.

حتی شما می‌توانید روی ستون‌های پرگولا، تعدادی فلاورباکس با سایز کوچک و متوسط قرار دهید تا جذابیت سازه افزایش پیدا کرده و فضای ویلای شما زیباتر دیده شود. به‌غیراز فضای ویلا از پرگولا در باغ‌ها، روف‌گاردن، حیاط خانه‌ها و آپارتمان‌ها نیز استفاده می‌شود. یکی از دلایلی که پرگولا طرف‌دار زیاد دارد این است که هزینه تهیه و نصب پایین دارد و نسبت به آلاچیق مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

انواع پرگولا بر اساس جنس و ساختار

پرگولا معمولاً با استفاده از متریال‌های مختلفی ساخته می‌شود و از همین نظر دارای انواع مختلفی است. از جمله متریال‌های مورداستفاده برای ساخت پرگولا می‌توان به چوب ترمو، آلومینیوم، وینیل، چوب پلاست و فایبرگلاس اشاره کرد. به‌طورکلی پرطرف‌دارترین و رایج‌ترین متریال در ساخت پرگولا برای ویلا، ترموود یا همان چوب ترمو است. باید اشاره کرد که پرگولاها بر اساس شکل و ساختاری که دارند، نیز به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

از جمله انواع پرگولا برای ویلا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرگولای مستقل: این نوع پرگولا یک سازه مجزا از ساختمان ویلا است و چهارستون و سقف مشبک دارد
  • پرگولای متصل به دیوار: در این نوع پرگولا یک ضلع سازه به دیوار متصل است و دو ستون دیگر وجود دارد
  • پرگولای پرچین دار: این نوع پرگولا دارای پرچین است و فضا دنج‌تری دارد. در واقع این نوع پرگولا به آلاچیق بسیار شبیه است
  • پرگولای دارای سقف بادبانی شکل: سقف این نوع پرگولا از جنس پارچه است و به بادبان شباهت دارد. این نوع پرگولا به طور معمول در محوطه‌هایی با سبک دکوراسیون ساده و مینیمال استفاده می‌شود
  • پرگولای سقف بازشو: در این نوع پرگولا، سقف پارچه‌ای متحرک وجود دارد که بیشتر برای پوشش استخر در ویلا به کار برده می‌شود
  • پرگولای دارای سقف شیروانی: پرگولای سقف شیروانی همان‌طور که از نامش مشخص است، سقف شیروانی دارد و می‌تواند با ویلاهای دارای سقف شیروانی ست شود
  • پرگولای دارای سقف ترکیبی: نوع مدرنی از پرگولا وجود دارد که سقف آن ترکیبی از مسطح و شیب‌دار است. از این نوع پرگولا برای ورودی ویلا و باغ استفاده می‌شود

بهترین متریال برای ساخت پرگولا در ویلا

همان‌طور که اشاره کردیم، پرگولا برای ویلا با استفاده از متریال‌های مختلفی ساخته می‌شود. اما چوب ترمو نسبت به سایر متریال‌ها در ساخت پرگولا رایج‌تر است. ترموود از انواع چوب‌های فراوری شده به شمار می‌رود که در طی یک فرایند اصلاح حرارتی تولید می‌شود. در طول این فرایند رطوبت و مواد مغذی داخل چوب از بین رفته و مقاومت آن در برابر حرارت، رطوبت، ضربه و حمله حشرات، کپک و قارچ افزایش پیدا می‌کند.

به دلیل مقاومت بالای این نوع چوب، استفاده از آن در ساخت پرگولا برای ویلا رایج شده است. چرا که پرگولا در فضای باز نصب می‌شود و در معرض تابش مستقیم نور خورشید و بارش برف‌وباران قرار می‌گیرد. از همین رو اشعه فرابنفش موجود در نور خورشید و رطوبت ناشی از بارش برف‌وباران پرگولا را تهدید می‌کند؛ بنابراین لازم است که از متریالی در ساخت پرگولا استفاده شود که این عوامل محیطی کمترین تأثیر روی این سازه داشته باشند. از همین رو چوب ترمو به‌نوعی بهترین متریال برای ساحت پرگولا به شمار می‌رود.

کوهستان؛ مرجع خرید بهترین چوب‌های صنعتی برای ساخت پرگولا در ویلا

ساخت پرگولا برای ویلا از چند نظر مزایای زیادی دارد؛ یکی اینکه ارزش ویلا افزایش می‌یابد و دوم فضای باز ویلا جذابیت بیشتری پیدا می‌کند. برای افزایش جذابیت فضای ویلا و استحکام پرگولا در ساخت این سازه از چوب ترمو استفاده می‌شود. مجموعه کوهستان از برترین واردکنندگان چوب ترمو در ایران است که چوب‌های صنعتی باکیفیتی را به سراسر کشور عرضه می‌کند. اگر قصد ساخت پرگولا برای ویلای خود را دارید، به وب‌سایت فروشگاه ما مراجعه کرده و باکیفیت‌ترین ترموودها را برای ساخت این سازه جذاب خریداری کنید.

برچسب ها: