بین پارکت چوبی رنگ شده و خام کدام یک بهتر است؟

امروزه پارکت چوبی یکی از محبوب‌ترین پوشش‌های کف و دیزاین داخلی، محسوب می‌شود. این نوع پوشش با طراحی زیبا و استحکام قابل‌توجه، به فضاهای داخلی حس گرما می‌بخشد. یکی از تصمیمات مهم برای خرید و نصب پارکت چوبی این است که پارکت خام باشد یا رنگی. در این مقاله درمورد پارکت چوبی رنگ شده و خام توضیح می‌دهیم، در ادامه با ما همراه باشید.

در این مقاله از پارس آرای کوهستان می‌خواهیم، تفاوت بین پارکت‌های چوبی رنگ شده و خام را توضیح دهیم. امیدواریم در انتها بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. در ادامه شما می‌توانید، تصمیم بهتری در مورد انتخاب پارکت چوبی برای دیزاین خانه یا محل کار خود بگیرید. از زیبایی و کیفیت مناسب این پوشش کف در فضای داخلی و خارجی لذت ببرید.

مزایا و معایب پارکت چوبی رنگ شده و خام چیست؟

هر کدام از آنها مزایا و معایب خود را دارند. اما می‌توان باتوجه‌به عوامل مختلف بررسی کرد. در زیر به مزایا و معایب هر کدام از این دو نوع پارکت از جنس چوب اشاره می‌کنیم:

مزایای رنگ کردن پارکت چوبی

 • ظاهر زیبا: با رنگ کردن پارکت چوبی زیبایی و طراوت خاصی به فضا می‌بخشید. همچنین، به تزیین داخلی فضا نیز کمک می‌کند.
 • مقاومت: ترکیبات رنگ پارکت از لایه‌های فینیش و لاک مقاوم تهیه می‌شود. به پارکت مقاومت و دوام بیشتری می‌بخشد.
 • نگهداری آسان: با رنگ کردن پارکت چوبی، می‌توان به راحتی آن را تمیز کرد. اکثر روغن‌ها و لاک‌ها ضدآب هستند. ضدآب بودن پارکت می‌تواند از ورود رطوبت و آب به داخل چوب جلوگیری کند.

مزایای رنگ کردن پارکت چوبی

معایب پارکت چوبی رنگ شده

 • قیمت: به دلیل استفاده از لاک و رنگ روی پارکت چوبی، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. در مقایسه با پارکت چوبی خام گران‌تر می‌شود.
 • سایش و خراش: باگذشت زمان و استفاده مکرر از این محصول، سطح پارکت دچار سایش و خراش می‌شود.
 • بازسازی دشوار: پارکت رنگ زیبایی خاصی دارد، اما اگر خراب و یا خطوطی روی سطح آن ایجاد شود، بازسازی دشواری خواهد داشت.

درکل، با رنگ کردن سطح پارکت چوبی یک زیبایی خاص به آن می‌دهید. همچنین مقاومت آن بالا و نگهداری راحتی دارد. اما باید به هزینه خراش‌پذیری و محدودیت‌های بازسازی آن نیز توجه کرد. قبل از نصب و اجرای پارکت چوبی، نیازها و الزامات خانه و سلیقه شخصی خود را در نظر بگیرید، سپس اقدام کنید.

مزایای پارکت چوبی خام

 • طبیعی بودن و طراوت: پارکت چوبی خام اجازه می‌دهد تا طبیعت و زیبایی چوب به‌خوبی در داخل فضا باقی بماند.
 • انعطاف‌پذیری در دکوراسیون: پارکت چوبی رنگ شده و خام تفاوت زیادی دارند. با پارکت چوبی خام شما می‌توانید، در دکوراسیون داخلی خود به‌راحتی تغییرات ایجاد کنید.
 • بازسازی و تعمیر آسان: پارکت چوبی خام ممکن است خراب شود، یا خط و خشی در آن ایجاد شود. در این صورت می‌توانید آن را به‌راحتی بازسازی یا تعمیر کنید.

معایب پارکت چوبی خام

 • آسیب‌پذیری: پارکت چوبی خام به‌خاطر عدم وجود لایه‌های حفاظتی مانند لاک و فینیش، مستعد خراش و لکه‌شدن است.
 • نیاز به نگهداری و تعمیرات: پارکت چوبی خام نیاز به نگهداری دقیق و مراقبت‌های منظم دارد.

معایب پارکت چوبی خام

کاربردهای پارکت چوبی رنگ شده و خام

پارکت چوبی رنگ شده و خام هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. انتخاب بین آنها به نوع سلیقه و محل استفاده از پارکت برمی‌گردد. با توجه به سلیقه شخصی و محل نصب می‌توانید، هر کدام از آنها را که دوست دارید و نیاز دارید، انتخاب کنید. در زیر تعدادی از کاربردهای هر کدام از این دو محصول را بررسی می‌کنیم:

 • کاربردهای رنگ کردن پارکت چوبی

 1. طراحی داخلی: پارکت چوبی با رنگ‌های مدرن و جذاب باعث افزایش زیبایی می‌شود. همچنین حس شیک‌بودن طراحی داخلی را القا می‌کند. این نوع پارکت معمولاً در فضاهای اپن و مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 2. ایجاد تفاوت در محل نصب پارکت: با نصب پارکت چوبی، فضای خاص و جدیدی به‌وجود می آید. همچنین، می‌توانید بخش‌های خاصی را ویژه‌تر جلوه دهید.
 3. ظاهری منحصربه‌فرد: می‌توان بر روی زمینه پارکت چوبی، طرح‌ها و الگوهای متنوعی را ایجاد کرد. با استفاده از رنگ‌های مختلف و طرح‌های هندسی می‌توانید ظاهری منحصربه‌فرد و زیبا برای فضای موردنظر خود ایجاد کنید.
 • کاربردهای پارکت چوبی خام

 1. طراحی داخلی کلاسیک و سنتی: پارکت چوبی خام به دلیل برخورداری از ظاهر طبیعی چوب، به طراحی داخلی کلاسیک و سنتی یا استایل جنگلی شیک‌بودن و گرمای خاصی می‌بخشد. این نوع پارکت معمولاً در خانه‌ها و فضاهای بااصالت و دلنشین مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 2. ادغام با طبیعت:هر کدام از دو نوع پارکت چوبی رنگ شده و خام زیبایی خاصی دارند. پارکت چوبی خام به شما امکان می‌دهد، تا طبیعت و زیبایی چوب را در داخل فضا حفظ کنید. این نوع پارکت به‌خوبی با عناصر طبیعی مانند سنگ، سنگ‌فرش، سفال و چوب که در دکوراسیون سازگاری داشته باشند ادغام می‌شود.
 3. قابلیت تطبیق با دکوراسیون‌های متنوع: با استفاده از پارکت چوبی خام می‌توانید آن را با دکوراسیون‌های مختلف ترکیب کنید. این پارکت با رنگ طبیعی خود به‌راحتی با رنگ‌های دیوارها، مبلمان و سایر عناصر دکوراسیون هماهنگ می‌شود و امکان تغییر دکور و طراحی فضای داخلی را فراهم می‌کند.
 4. تأثیر متناسب بر روی فضای روشن: پارکت چوبی خام معمولاً به دلیل رنگ طبیعی و روشن خود، به فضای داخلی نور بیشتری را منتقل می‌کند و باعث ایجاد حس فضای بزرگ‌تر و روشن‌تر می‌شود.

کاربردهای پارکت چوبی رنگ شده و خام

پارس آرای کوهستان منبع اصلی انواع پارکت چوبی

هر کدام از انواع آنها ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند. انتخاب بین این دو نوع پارکت بستگی به سلیقه شما و نیازهای محیط موردنظرتان دارد.

در این مقاله از پارس آرای کوهستان به بررسی پارکت چوبی رنگ شده و خام پرداختیم. شما می‌توانید، با اطمینان خاطر بیشتری محصول مناسب را انتخاب و خریداری کنید. انواع پارکت چوبی و کف پوش را می‌توانبد با مراجعه به پارس آرای کوهستان تهیه کنید.

 

برچسب ها: