هزینه‌های طراحی و اجرای دکوراسیون ویلا با ترموود

ترموود نوعی چوب بسیار مقاوم و بادوام است که تحت حرارت و فشار زیاد قرار گرفته و رطوبت از آن خارج می‌شود. این چوب در سال‌های اخیر به دلیل برتری‌هایی که نسبت به چوب خام دارد بسیار موردتوجه کارفرمایان قرار گرفته است. از ترموود در بسیاری از محیط‌ها و سطوح مانند نما، اتاقک سونا یا کف‌پوش ویلاها استفاده می‌شود. در این مطلب هزینه دکوراسیون ویلا با ترموود را بررسی می‌کنیم.

انواع چوب ترموود برای دکوراسیون ویلا

چوب ترموود می‌تواند بر اساس ویژگی‌های مختلفی دسته‌بندی شود. دو دسته‌بندی عمده ترموود شامل دسته‌بندی بر اساس نوع چوب اولیه و همین‌طور دسته‌بندی بر اساس نوع استاندارد تولید می‌شود. هرکدام از این انواع ترموود نقاط قوت و ضعفی دارند و برای کاربردهای مختلف در ساخت ویلا و اجزای دکوراسیون آن مناسب هستند.

هزینه دکوراسیون ویلا با ترموود سخت‌چوب بیشتر از نوع نرم‌چوب است

برای دکوراسیون ویلا با ترموود باید دقت کنید که برای هر سطح و محیطی چه نوع چوب ترموودی مناسب است. توجه به این موضوع می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند و ماندگاری بیشتری به دکوراسیون ترموودی شما ببخشد. به طور کل درختانی که سهم بیشتری در بازار ترموود دارند درختانی مانند راش، زبان گنجشک و کاج هستند.

دسته‌بندی ترموود بر اساس نوع چوب اولیه در دو گروه خلاصه می‌شود:

 • چوب نرم: چوب درختان سوزنی‌برگ که برگ‌های خود را در تمام طول سال حفظ می‌کنند. مانند کاج، سرو، صنوبر و توسکا
 • چوب سخت: چوب درختان پهن‌برگ که‌برگ‌هایشان در پاییز می‌ریزند. مانند زبان‌گنجشک، راش، گردو و بلوط

ترموودهای استاندارد S و D تفاوت قیمتی چندانی ندارند

نوع دیگری از دسته‌بندی انواع ترموود بر اساس استاندارد تولید و فرایند حرارت‌دهی آن‌ها است. این دسته‌بندی خانواده ترموود را بر اساس میزان حرارتی که در فرایند اصلاح حرارتی به چوب داده می‌شود از یکدیگر جدا می‌کند.

دسته‌بندی ترموود بر اساس نوع استاندارد، تولید ترموود‌ها را به دودسته زیر تقسیم می‌کند:

 • ترموود کلاس S: این کلاس از ترموود بین ۱۸۵ تا ۱۹۰ درجه با توجه به نوع چوب اولیه حرارت می‌بیند
 • ترموود کلاس D: این کلاس از ترموود بین ۲۰۰ تا ۲۱۲ درجه با توجه به نوع چوب اولیه حرارت می‌بیند

جدول مشخصات ترموود نرم‌چوب

ویژگی‌ها Thermo-S Thermo-D
مقدار حرارت‌دهی 190 C 212 C
مقاومت نسبت به شرایط جوی + ++
مقامت در برابر تاب‌خوردگی چوب + ++
مقاومت خمشی بدون تغییر بدون تغییر
تیرگی رنگ چوب +            ++        

جدول مشخصات ترموود سخت‌چوب

ویژگی‌ها Thermo-S Thermo-D
مقدار حرارت‌دهی 185 C 200 C
مقاومت نسبت به شرایط جوی ++ +++
مقامت در برابر تاب‌خوردگی چوب ++ ++
مقاومت خمشی بدون تغییر بدون تغییر
تیرگی رنگ چوب + ++

انجمن بین‌المللی ترموود در اسناد و مقالات خود جدول‌هایی ارائه کرده که بهترین راهنما برای انتخاب نوع مناسب ترموود برای سطح مورد نظر شما است. بر اساس این جدول‌ها می‌توان استنباط‌هایی کلی کرد؛ اما بهتر است برای نتیجه بهتر قبل از خرید حتماً به این جداول مراجعه کنید و اما نکته بسیار مهم این که قیمت این دو نوع چوب تفاوت چندانی ندارد.

چند مورد از استنباط‌هایی که می‌توان از این جداول کرد عبارت‌اند از:

 • بهتر است برای فضاهای خارج ساختمان ویلا از ترموود کلاس Thermo-D استفاده کنید
 • بهتر است برای فضاهای داخل ساختمان ویلا از ترموود کلاس Thermo-S استفاده کنید
 • ترموود مورد استفاده در نمای ویلا باید از کلاس Thermo-D باشد
ترموود کلاس Thermo-D ترموود کلاس Thermo-S
نرم‌چوب سخت‌چوب نرم‌چوب سخت‌چوب
عایق‌سازی  

 

کاربرد مشابه کلاس D نرم‌چوب، با رنگ تیره‌تر

قطعات ساختمان مبلمان
درهای بیرونی مبلمان(آب و هوای خشک) کفپوش
نورگیر مبلمان باغی سونا
سازه‌های محیط‌زیستی در و پنجره مبلمان باغی
سونا  
کفپوش  
مبلمان باغی  

عوامل مؤثر بر هزینه دکوراسیون ویلا با ترموود

هزینه دکوراسیون ویلا با ترموود به نسبت بسیاری دیگر از مصالح بسیار مقرون‌به‌صرفه، بادوام و جذاب است. برای رسیدن به جمع‌بندی و برآورد هزینه دکوراسیون ویلا با ترموود باید پنج نکته مهم را در نظر داشت. این نکات عبارت‌اند از:

 1. هزینه تهیه مصالح فلزی برای زیرساخت نما یا کف‌پوش ترموود: معمولاً برای زیرساخت فلزی ترموود از قوطی ۴۰×۴۰ استفاده می‌شود. فاصله بین شبکه‌های فلزی نباید کمتر از ۵۰ سانتی‌متر باشد. اگرچه درصورتی‌که سطح موردنظر سیمان صاف با ضخامت بیش از ۴ سانتی‌متر باشد نیاز به زیرساخت فلزی نداریم و می‌توانیم چوب‌های زیرساخت را مستقیماً روی سیمان با پیچ و رول‌پلاک نصب کنیم
 2. هزینه تهیه چوب ترموود: هزینه تهیه چوب ترموود بستگی به نوع پروفیل و همین‌طور نوع چوب اولیه و خام آن می‌باشد. ترموود سخت‌چوب نسبت به ترموود نرم‌چوب قیمت بیشتری دارد
 3. هزینه رنگ چوب خام ترموود: برای رنگ می‌توان از محصولاتی مانند رنگ‌روغنی یا آکریلیک استفاده کنیم
 4. هزینه چوب زیرساخت: چوب زیرساخت برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به ترموود کار می‌شود. این چوب‌ها به‌صورت متری در ابعاد ۵×۲.۵ سانتی‌متر فروخته می‌شوند
 5. دستمزد اجرای نمای ترموود: از مهم‌ترین فاکتورها در تعیین دستمزد اجرای نمای ترموود طرح نما و همین‌طور متراژ است. هرچه طرح ساده‌تر و متراژ پایین‌تر باشد هزینه کمتری دارد

کاهش هزینه دکوراسیون ویلا با ترموود با استفاده از خدمات پارس آرای کوهستان

مجموعه پارس آرای کوهستان ارائه‌دهنده انواع خدمات مربوط به ترموود از قبیل فروش، نصب و ترمیم ترموود در سطح کشور است. ما با بهترین قیمت و باکیفیت‌ترین ترموود همواره درحال خدمت‌رسانی به مشتریان و سازندگان هستیم. درصورتی‌که به اطلاعات بیشتر نیاز دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

ترموود چیست؟

نوعی چوب اصلاح شده از طریق حرارت‌دهی که مقاومت بالایی دارد و در برابر اکثر آفات چوب مقاوم است. این چوب در نما، کف‌پوش، مبلمان، در و پنجره و… به کار می‌رود.

ترموود چه انواعی دارد؟

ترموود از لحاظ بافت چوب به دو نوع سخت‌چوب و نرم‌چوب، و از لحاظ استاندارد تولید در دو استاندارد Thermo-S و Thermo-D تولید می‌شود.

هزینه دکوراسیون ویلا با ترموود به چه عواملی وابسته است؟

به عواملی مانند هزینه تهیه زیرساخت فلزی (درصورت نیاز)، هزینه تهیه چوب ترموود بر اساس نوع و متراژ، هزینه رنگ، هزینه چوب زیرساخت و همین‌طور دستمزد اجرای دکوراسیون بستگی دارد.

برچسب ها: