اهمیت نگهداری از چوب ترموود در برابر عوامل مخرب

ترموود یکی از باکیفیت‌ترین و مقاوم‌ترین انواع چوب موجود در بازار است که از آن برای ساخت نمای خارجی ساختمان، محوطه‌سازی، ساخت کفپوش‌های چوبی و … استفاده می‌شود. با وجود این که فرایند حرارتی پیشرفته تولید ترموود این چوب را در برابر بسیاری از عوامل مقاومت می‌کند، اما به هر حال ترموود نیز از چوب طبیعی ساخته شده است. عواملی مانند رطوبت و نور خورشید می‌توانند روی زیبایی و ماندگاری آن تاثیر مخربی داشته باشند. به همین علت، شما نمی‌توانید پس از اجرا و نصب ترموود این چوب را به حال خود رها کنید. نگهداری چوب ترموود بسیار ساده و کم‌هزینه است و می‌تواند به حفظ زیبایی و افزایش عمر این چوب کمک کند. در این مطلب با روش صحیح نگهداری از این محصول چوبی باکیفیت آشنا می‌شویم.

ترموود در چه مواردی به نگهداری و رسیدگی نیاز دارد؟

همان‌طور که اشاره کردیم، به دلیل استحکام و مقاومت بالای ترموود، در محیط‌ها و شرایط مختلفی از این چوب استفاده می‌شود. به همین علت، ترموود در برابر عوامل محیطی مخربی قرار دارد که می‌توانند در طولانی مدت باعث از بین رفتن زیبایی و کاهش طول عمر مفید آن شوند. در نتیجه نگهداری چوب ترموود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید، این است که چوب ترموود در چه شرایطی نیاز به رسیدگی و نگهداری دارد؟

چوب ترموود در صورت قرار گرفتن تحت شرایط زیر نیاز به رسیدگی مداوم دارد:

  • قرار گرفتن در معرض رطوبت و بارندگی
  • پس از نصب در محیط باز
  • قرار گرفتن در معرض اشعه‌های خورشید
  • قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های محیطی مانند جلبک و قارچ
  • مرحله انبار کردن ترموود

نگهداری ترموود پس از نصب و اجرا

شما پس از نصب و اجرای ترموود در مکان‌هایی مانند نمای ساختمان، محوطه ساختمان، کفپوش استخر، پلکان، پنجره‌ها و … باید با استفاده از مواد خاصی روی سطح چوب را پوشش دهید تا بتوانید از کاهش عمر مفید این محصول جلوگیری کنید. معمولا برای نگهداری چوب ترموود پس از نصب و اجرا از پوشش و لاک‌های محافظتی مخصوص این چوب استفاده می‌شود.

یکی دیگر از موادی که در نگهداری و مراقبت از چوب ترموود کاربرد گسترده‌ای دارد، رنگ ترموود است. در صورتی که سطح ترموود را با استفاده از یک رنگ مخصوص و باکیفیت پوشش دهید، می‌توانید پس از نصب و اجرا نمای ساختمان، کفپوش و … را از بسیاری از عوامل خارجی مخرب در امان نگه دارید. البته اگر رنگ از کیفیت لازم برخوردار نباشد، به مرور زمان می‌تواند تغییرات نامناسبی را در ظاهر ترموود ایجاد کند.

محاحفظت از ترموود در برابر اشعه UV

همان‌طور که می‌دانید، اشعه UV یا فرابنفش خورشید یکی از عوامل مخربی است که می‌تواند کیفیت، ظاهر و طول عمر ترموود را تحت تاثیر قرار دهد. تابش مستقیم اشعه UV روی سطح ترموود باعث تجزیه و از بین رفتن بافت سلولی این چوب و تضعیف ساختار و تغییر رنگ آن می‌شود. اگر ترموود برای مدت زمانی طولانی به صورت مداوم در معرض این اشعه مخرب قرار بگیرد، رنگ چوب حالت طبیعی خود را از دست می‌دهد و به رنگ خاکستری در خواهد آمد.

برای جلوگیری از بروز این مشکل و تضعیف بافت چوب، برای نگهداری چوب ترموود در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید، باید از لاک و رنگ‌های مخصوص استفاده کرد. رنگ‌های مخصوص ترموود بر پایه روغن تولید می‌شوند و می‌توانند در فضای آزاد به خوبی از چوب در برابر این اشعه مخرب مراقبت کنند. پوشش دادن سطح چوب با مواد محافظ علاوه‌بر حفظ زیبایی ظاهری به افزایش طول عمر چوب نیز کمک می‌کند.

جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل ترموود

آب و رطوبت از اصلی‌ترین دشمنان انواع چوب به شمار می‌آیند. قرار گرفتن چوب در معرض رطوبت می‌تواند باعث پوسیدگی و کاهش شدید طول عمر آن شود. با وجود این که ترموود به کمک یک فرایند حرارتی پیشرفته تولید می‌شود و در برابر نفوذ رطوبت مقاومت قابل قبولی را از خود نشان می‌دهد، اما نمی‌توان اهمیت استفاده از مواد محافظ را نادیده گرفت. زیرا نگهداری صحیح از این چوب می‌تواند باعث افزایش زیبایی و طول عمر مفید این چوب شود.

معمولا ترموود مورد استفاده در نمای ساختمان و کفپوش‌های موجود در محوطه‌های روباز بیشتر در معرض رطوبت و بارندگی قرار دارند. رطوبت می‌تواند به مرور زمان باعث ایجاد ترک‌های ریز و درشت روی سطح ترموود شود. همین ترک‌ها به راه مناسبی برای نفوذ آب به داخل بافت ترموود تبدیل می‌شوند. نفوذ رطوبت به داخل بافت چوب باعث ایجاد دفرمگی و باد کردن ترموود می‌شود که می‌تواند ظاهر و طول عمر مفید چوب را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

برای جلوگیری از بروز این مشکل، می‌توانید از مواد مختلفی استفاده کنید که عبارتند از:

  • استفاده از لاک ترموود
  • پوشش سطح ترموود به وسیله رنگ مخصوص
  • استفاده از روغن محافظ سطح

خرید محصولات محافظ ترموود از پارس آرای کوهستان

ترموود یکی از زیباترین و باکیفیت‌ترین انواع چوب به شمار می‌آید که در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. معمولا از ترموود برای ساخت نمای خارجی، محوطه‌سازی، اجرای کفپوش در فضای باز، ساخت مبلمان باغی و … استفاده می‌شود. عوامل محیطی مانند رطوبت و تابش اشعه UV خورشید می‌تواند زیبایی ظاهری و کیفیت این چوب را تحت تاثیر قرار دهند. برای جلوگیری از بروز این مشکل شما باید با استفاده از مواد و محافظ‌های مخصوص، در برابر این عوامل از ترموود محافظت کنید.

پارس آرای کوهستان به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌های واردکننده ترموود، بهترین محصولات محافظ ترموود را به بازار عرضه می‌کند. شما می‌توانید برای کسب مشاوره و انتخاب محافظ مناسب برای نگهداری از چوب ترموود با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

چوب ترموود را در چه محیطی انبار کنیم؟

شما برای انبار کردن چوب ترموود باید محیطی سرپوشیده را انتخاب کنید که کاملا خشک و عاری از رطوبت باشد. همچنین دمای محیط باید در محدوده استاندارد بگیرد.

روش صحیح نگهداری از چوب ترموود در برابر رشد قارچ و جلبک چگونه است؟

در صورت رشد انواع قارچ و جلبک بر روی سطح ترموود، شما در گام اول باید سطح چوب را با استفاده از یک برس مناسب به طور کامل تمیز کنید. سپس می‌توانید با لاک و رنگ محافظ سطح چوب را بپوشانید.

استفاده از مواد محافظ مانند لاک و رنگ مخصوص ترموود چه مزایایی دارد؟

جلوگیری از نفوذ رطوبت، نفوذ اشعه‌ UV خورشید، تغییر رنگ و کاهش طول عمر ترموود از مهم‌ترین مزایای این پوشش‌های محافظ هستند.

برچسب ها: