شستن ترموود آسیبی به آن وارد نمی‌کند

قابلیت شست‌وشوی متریال‌های چوبی، یکی از ویژگی‌های مهمی است که در همه آن‌ها وجود ندارد. استحکام و مقاومت بالای ترموود در برابر رطوبت و تغییرات آب‌وهوایی، یکی از مهم‌ترین مزایای این متریال نسبت به سایر چوب‌ها است که امکان به‌کارگیری آن را در سازه‌های چوبی فراهم می‌کند. شستن ترموود تابع شرایط خاصی در قبل و بعد از شست‌وشو بوده که با رعایت‌کردن آن‌ها، بدون آسیب به بافت چوب و کاهش ماندگاری، شما می‌توانید ترموودی تمیز و زیبا داشته باشید.

چرا باید روش اصولی شستن ترموود را بلد باشیم؟

برای شستن ترموود به‌عنوان یکی از متریال‌های گران‌قیمت و ارزشمند چوبی، فرایند مخصوصی وجود دارد. در صورت عدم توجه به این فرایند و اقدام به شست‌وشوی ترموود، شکل و رنگ آن تغییر می‌کند و  چوب در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد. انتخاب مواد شوینده مناسب برای ترموود که منجر به واکنش منفی در جهت آسیب به آن نشود، فاکتور مهمی برای شستن ترموود به‌شمار می‌رود.

شستن متریال‌های ترموودی

روش شستن متریال‌های ترموودی چگونه است؟

اولین گام برای شستن ترموود، پاک‌کردن آلودگی‌ها از روی سطح آن است. پس از پاک‌کردن کامل سطح از هرگونه عوامل آلودگی، باید سطح چوب را به‌آرامی و با استفاده از آب گرم شست. با توجه به لزوم ظرافت برای شستن ترموود، باید از شوینده‌های ملایم استفاده کرد تا آسیبی به بافت آن وارد نشود.

 • مراحل مختلف شست‌وشوی ترموود عبارت‌اند از:
 • پاک‌کردن لوازم ترموودی با یک پارچه میکروفیبر مرطوب
 • ترکیب چند قطره مایع ظرف‌شویی با یک فنجان آب و کشیدن این محلول با پارچه میکروفیبر بر روی قسمت‌های مورد نیاز
 • خشک‌کردن قسمت‌های تمیز شده با کمک پارچه میکروفیبر دیگر به‌صورت کامل
 • استفاده از الکل‌های معدنی برای شست‌وشوهای شدیدتر
 • استفاده از مقداری موم مخصوص برای محافظت و کمک به حفظ درخشندگی چوب به کمک یک پارچه خشک و تمیز

اقدامات مهم در زمان شستن ترموود

با وجود مقاومت بالای ترموود در برابر رطوبت و حرارت، اما برای شستن آن نباید از آب مستقیم فشار بالا استفاده کرد. این کار مقاومت این متریال را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. مهم‌ترین نکته در شستن ترموود خشک‌کردن کامل آن است. در صورت خشک‌نشدن مناسب آن، با خارج‌شدن رطوبت از چوب احتمال پوسیدگی آن افزایش می‌یابد.

تکنیک مناسب شست‌وشوی سازه‌های ترموودی نیز بسیار مهم است. به دلیل حساسیت بالای این متریال در برابر استفاده از مواد شیمیایی نامرغوب، در صورت به‌کارگیری مواد شوینده بی‌کیفیت و استفاده از ابزارآلات نامناسب برای شستن ترموودها، طول عمر این سازه‌های چوبی کاهش می‌یابد.

تجهیزات مورد نیاز برای شستن ترموود

پس از پایان فرایند شست‌وشوی ترموود، باید از حلا‌ل‌های خشک‌کننده یا از دستمال پارچه‌ای تمیز یا جریان هوا استفاده کرد. اما برای فرایند شست‌وشو از وسایل ویژه‌ای استفاده می‌شود که بدون آسیب به بافت چوب، استحکام ترموود را حفظ می‌کند.

استانداردهای ترموود استفاده از محصولات تمیزکننده ویژه‌ای را پیشنهاد می‌کنند که در هنگام شستن این چوب باید به آن‌ها توجه شود. در صورت عدم آگاهی از استاندارد چوب ترموود مناسب، باید پاک‌کننده عمومی این چوب‌ها را به کار برد.

مهم‌ترین ابزارهای مورد نیاز برای شستن ترموود عبارت‌اند از:

 • پارچه‌های میکروفیبر
 • ماسک گردوغبار
 • گردگیر الکترواستاتیک یا پر
 • پارچه‌های نخی یا دستمال کاغذی (اختیاری)
 • آب تمیز برای شستشو
 • مایع ظرفشویی

لکه‌برداری بهتر ترموود

روش‌هایی برای لکه‌برداری بهتر ترموود

با توجه به خاصیت فیزیکی و ترکیبات موجود در ترموود، به‌جز شستن این چوب با استفاده از مواد شوینده مناسب و معتبر، ترفندهای خوب دیگری نیز برای رفع لک‌های موجود در آن وجود دارند. در ادامه به مهم‌ترین ترفندهای نظافت لکه‌ها در سازه‌های ترموودی می‌پردازیم.

استفاده از محلول چای سیاه؛ روش مناسب پاک‌کردن لکه‌های مومی

وجود اسید تانیک موجود در چای، مانع از تجمع مومی روی چوب ترمو می‌شود. برای پاک‌کردن لکه‌های مومی روی آن، دو کیسه چای کیسه‌ای را در دو فنجان آب داغ محلول کنید. سپس در جهت دانه‌های چوب لکه‌ها را از بین ببرید. با خنک‌شدن چای، باید پارچه نرم را با آغشته کردن به محلول مرطوب کرده و پس از رفع کثیفی‌ها، برای هر بخش تمیز شده، با پارچه‌ای نرم، سطح را خشک کنید.

تمیزکردن ترموود با استفاده از املاح و مواد معدنی

برای از بین بردن رسوبات مومی روی چوب از مینرال الکل‌ها استفاده می‌شود. این ماده یک تقطیر نفتی است که برای رقیق کردن رنگ‌های روغنی و تمیز لکه‌ها و لاک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از این محلول باید از دستکش و تجهیزات محافظ استفاده کرد و فضا نیز تهویه مناسبی داشته باشد.

چگونه کف‌پوش‌های ترموودی را بشوییم؟

یکی از رایج‌ترین انواع متریال‌های ترموودی کف‌پوش‌ها هستند که به دلیل مقاومت بالا در برابر انواع ضربه، حشرات موذی، تغییر شکل و ظاهری، دما، رطوبت، آتش‌سوزی و … در ساختمان‌های صنعتی و دکوراسیون‌های مدرن کاربردهای بالایی دارند. آسان‌ترین و پرکاربردترین روش شستن ترموود استفاده از تی و ابر بوده که به شرایط خاصی برای شست‌وشو نیازمند است.

شستن کفپوش ترموودی با تی و ابر آسان و سریع است

برای نظافت ترموود نمی‌توان آب را به‌صورت مستقیم روی آن ریخت. در صورت خیس بودن سطح کفپوش ترموود باید با استفاده از یک تی خشک، تمام مایعات موجود بر روی سطح را به طور کامل خشک کرد؛ تا هیچ‌گونه رطوبتی بر روی آن وجود نداشته باشد. اگر ترموود به شست‌وشو نیاز داشت، می‌توان با کمک یک دستمال پارچه‌ای نرم سطح آن را پاک کرد. حتی می‌توان با مرطوب کردن دستمال به مقدار مناسب سطح مورد نظر را شست‌وشو داد.

شستن ترموود
شستن ترموود

دیگر نگران شستن ترموود سازه‌های خود نباشید!

در کنار کاربردهای فراوان ترموود به‌عنوان یک متریال چوبی پرکاربرد در اجرای دکوراسیون‌های داخلی و خارجی ساختمان‌ها، یکی از مزایای استفاده از آن، قابل شست‌وشو بودن ترموود است. این ویژگی در متریال‌های چوبی زیادی وجود ندارد. پارس آرای کوهستان یکی از بزرگ‌ترین مراجع فروش ترموودهای صادراتی از کشور فنلاند است که با توجه به کاربردهای بالای این چوب، شما می‌توانید از آن برای ساخت آلاچیق و پرگولا، دکینگ، دکوراسیون داخلی، محوطه‌های سونا و استخر، انواع پارکت‌های ترموودی، روف‌گاردن‌ها و … استفاده کنید. شما می‌توانید برای خرید ترموود باکیفیت قابل شست‌وشو و آگاهی از روش مناسب شستن ترموود با کارشناسان ما در پارس آرای کوهستان در ارتباط باشید.

برچسب ها: