سرامیک یا پارکت؛ بهترین نوع کف‌پوش کدام است؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سازندگان و خریداران خانه، انتخاب بهترین گزینه برای کف‌پوش است. باید بدانید که با توجه به محیط مورد نظر برای اجرای کف‌پوش و سبک‌های طراحی داخلی می‌توان از مصالح متنوعی استفاده کرد. اما این روزها سرامیک و پارکت از جمله رایج‌ترین مصالح استفاده به عنوان کف‌پوش به شمار می‌روند. هر یک از این دو کفپوش دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود است. با ما همراه باشید تا با این دو مصالح پرطرفدار برای کف‌پوش و تفاوت‌های آن‌ها آشنا شویم.

پارکت و انواع آن در اجرای کف‌پوش
پارکت و انواع آن در اجرای کف‌پوش

پارکت و انواع آن در اجرای کف‌پوش

قبل از پاسخ به این سوال که از میان سرامیک یا پارکت، کدام‌یک برای کف‌پوش بهتر است، باید با هر کدام از این مصالح آشنا شویم. پارکت نوعی کف‌پوش است که معمولا از چوب ساخته می‌شود. البته متریال‌های دیگری نیز در ساخت پارکت کاربرد دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ترموود، پلاستیک، PVC و پلیمر اشاره کرد. به طور کلی رایج‌ترین پارکت‌ها در اجرای کف‌پوش، لیمنت و چوبی هستند.

پارکت‌های لمینت از چند لایه فشرده ساخته شده که تنها یک لایه از آن چوب است و به‌مراتب از پارکت چوبی مقاومت بالاتری دارد. باید بدانید که پارکت‌ها معمولا از چند تخته چوب مجزا تشکیل شده که با کنار هم قرار گرفتن آن‌ها کف‌پوش به وجود می‌آید. هر یک از قطعات پارکت، تایل نام دارد که در سایزهای مختلف ساخته می‌شوند. به طور کلی پارکت‌ها ظاهری بسیاری جذاب دارند و به محیط جلوه‌ای لاکچری و خاص می‌دهند.

اجرای پارکت در کف‌پوش چه مزایایی دارد؟

با بررسی مزایای سرامیک و پارکت، آسان‌تر می‌توان مصالح کف‌پوش را انتخاب کرد. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از پارکت در کف‌پوش این است که پارکت‌های لیمنت و چوبی سطحی نرم و لطیف دارند. همچنین دما و گرمای آن‌ها در تمام نقاط یکسان است و در هر شرایط ثابت می‌ماند. از همین رو گرمای محیط را حفظ می‌کنند؛ حتی اگر سیستم گرمایش از کف وجود نداشته باشد، باز هم پارکت‌ها به دلیل رسانایی گرمایی پایین، دمای خود را از دست نمی‌دهند. باید بدانید که پارکت‌ها طرح‌های بسیار متنوعی دارند که می‌توان با توجه به دکوراسیون داخلی طرحی مناسب برای کف‌پوش پارکت انتخاب کرد.

از سوی دیگر پارکت‌ها ماندگاری بسیار بالایی دارند و از نظر ظاهری بسیار جذاب و خاص هستند. باید اشاره کرد که پارکت هر چقدر که خیس باشد، باز هم امکان لغزیدن روی آن وجود ندارد. با توجه به نوع چوب استفاده شده در پارکت، این مصالح می‌تواند در برابر گرما و رطوبت زیاد مقاومت بالایی داشته باشد. از طرفی پارکت را به‌راحتی می‌توان تعویض کرد؛ همچنین تمیز کردن آن بسیار آسان است.

با توجه کلیکی نصب شدن پارکت، کف ساختمان آسیب نمی‌بیند. باید اشاره کرد که پارکت بسیار آسان و سریع نصب شده و در صورت تعویض می‌توان آن را به صورت دست دوم در بازار به فروش رساند. از سویی دیگر رنگ پارکت ثابت است و از بین نمی‌رود. به طور کلی، کف‌پوش پارکت فرایند تعمیر و نگهداری بسیار آسانی دارد.

سرامیک چگونه کف‌پوشی است؟

سرامیک نوع دیگری از کف‌پوش رایج در ساختمان‌ها است که معمولا از گرانیت ساخته می‌شوند و بدون رنگ و لعاب هستند. در آخرین مرحله از ساخت و تولید سرامیک، با استفاده از سنگ‌ساب این مصالح جلا داده می‌شود. با انجام مرحله جلا دادن، سرامیک ظاهری شفاف و براق به خود می‌گیرد و حالت شیشه‌ای پیدا می‌کند. باید بدانید سه نوع سرامیک مختلف وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است.

از جمله انواع سرامیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرامیک گرانیتی
  • سرامیک پرسلانی
  • سرامیک موزاییکی
سرامیک چگونه کف‌پوشی است؟
سرامیک چگونه کف‌پوشی است؟

سرامیک‌های گرانیتی معمولا برای کف سالن پذیرایی و اتاق‌ها استفاده می‌شود. باید اشاره کرد که ماده اصلی ساخت سرامیک گرانیتی، خاک رس است. سرامیک‌های پرسلانی نسبت به نوع گرانیتی ضخامت بیشتری دارد و آب کمتری را به خود جذب می‌کنند. نوع موزاییکی سرامیک‌ها معمولا در ساخت کف‌پوش سرویس بهداشتی و آشپزخانه کاربرد دارد و دارای تنوع بسیار بالایی است.

شاید بتوان گفت که یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های پارکت و سرامیک این است که معمولا پارکت در سرویس بهداشتی استفاده نمی‌شود. در واقع هر نوعی از پارکت مناسب سرویس بهداشتی نیست؛ چرا که در سرویس بهداشت رطوبت بالا است و امکان خراب شدن پارکت وجود دارد.

مزایای استفاده از سرامیک به عنوان کف‌پوش

با بررسی مزایای سرامیک می‌توانیم تصمیم بهترین در انتخاب سرامیک یا پارکت داشته باشیم. مهم‌ترین مزیت سرامیک، دوام و ماندگاری بسیار بالای آن است. باید بدانید که حرارت بسیار بالا روی سرامیک تاثیر ندارد؛ چرا که نقطه ذوب سرامیک بسیار بالا است. با توجه به‌سختی و قدرت بالای سرامیک، کف‌پوش ساخته شده از آن به‌راحتی با ضربه آسیب نمی‌بیند. تنوع طرح و رنگ سرامیک بسیار بالا است و به‌راحتی می‌توان آن را با دکوراسیون داخلی ساختمان ست کرد. لامز به ذکر است که هیچ نوع باکتری و قارچی روی سرامیک رشد نمی‌کند.

سرامیک بهتر است یا پارکت؟

برای مقایسه سرامیک و پارکت باید چند فاکتور مهم از جمله مقاومت در برابر رطوبت، گرما و ضربه در نظر گرفته شوند. هر دو نوع کف‌پوش سرامیکی و پارکت در برابر رطوبت مقاوم هستند و گرما یا ضربه کم‌ترین تاثیر را روی آن‌ها دارند. اما یکی از برتری‌های پارکت نسبت به سرامیک رسانایی گرمایی پایین آن است. به این معنی که پارکت دمای خود را حفظ می‌کند، اما سرامیک در دمای پایین به‌شدت سرد شده و در مای بالا داغ می‌شود.

به دلیل سرد شدن بیش از حد سرامیک، راه رفتن روی آن باعث بروز درد مفاصل و ترک پاشنه پا و موارد دیگر خواهد شد. از طرفی دیگر سطح سرامیک نسبت به پارکت لغزندگی بیشتری دارد و امکان سر خوردن روی آن و آسیب دیدن بسیار بالا است. بنابراین در انتخاب از میان سرامیک یا پارکت، می‌توان پارکت را به‌نوعی بهتر از سرامیک دانست.

انتخابی اساسی برای کف‌پوش منزل
انتخابی اساسی برای کف‌پوش منزل

سرامیک یا پارکت؛ انتخابی اساسی برای کف‌پوش منزل

بسیاری از افراد برای کف‌پوش ساختمان از پارکت استفاده می‌کنند؛ چرا که پارکت فضایی گرم در ساختمان ایجاد می‌کند و ظاهری جذاب و لاکچری دارد. البته سرامیک نیز دارای ظاهری لوکس و خاص است و می‌تواند در برخی محیط‌ها گزینه مناسبی باشد. اما در مجموع پارکت نسبت به سرامیک هم مدرن‌تر است و هم در مواردی مانند رسانای گرمایی و عدم لغزندگی نسبت به سرامیک برتری دارد.

پارس آرای کوهستان یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان پارکت و چوب‌های ساختمانی است. ما در پارس آرای کوهستان باکیفیت‌ترین پارکت‌ها را از کشورهای بزرگ تولیدکننده پارکت، وارد می‌کنیم. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت فروشگاه ما بهترین پارکت‌ها را در طرح و سایزهای مختلف خریداری کنید.

برچسب ها: