ترمووود در ساخت کشتی و قایق نیز کاربرد دارد

استفاده از متریال‌های چوبی برای ساخت قایق و کشتی، یک روش قدیمی و کاربردی است. چوب‌ها نسبت به سنگ و مصالح فلزی، وزن کمتری دارند و سرعت حرکت قایق و کشتی را افزایش می‌دهند. با رشد تکنولوژی و به‌کارگیری فراوری‌های خاص، استفاده از ترمووود و چوب پلاست جایگزین متریال‌های چوبی قدیمی شد تا نفوذناپذیری وسایل نقلیه دریایی افزایش یابند. بر همین اساس در این مطلب از وب‌سایت پارس آرای کوهستان به مزایای ترمووود در ساخت کشتی و قایق می‌پردازیم و کاربردی‌ترین چوب‌های ترمووود برای ساخت این صنایع دریایی را معرفی می‌کنیم.

فراوری ترمووود، آن را به متریالی کاربردی در صنایع دریایی تبدیل می‌کند

ترمووود به‌عنوان یک متریال فراوری شده، مقاومتی چندبرابر بیشتر از چوب‌های طبیعی دارد. این متریال با قرارگیری زیر فشار مستقیم بخار آب، کاملاً فشرده و ضخیم می‌شود و از نفوذ کوچک‌ترین میزان رطوبت و آب به درون سازه جلوگیری می‌کند. همین موضوع باعث شده است تا ترمووود در ساخت کشتی و قایق کاربردهای فراوانی داشته باشد و در کنار استفاده از مواد مختلف سنگی، سیمانی و فایبرگلاس از این متریال نیز در طراحی و ساخت صنایع دریایی استفاده کنند.

فراوری ترمووود برای افزایش مقاومت آن در برابر آب و رطوبت به‌صورت زیر است:

  • برش و خشک‌کردن چوب: چوب را در دمای 100 تا 130 درجه سانتی‌گراد در شرایط خاص گرما قرار می‌دهند
  • خارج‌کردن رطوبت از چوب: دمای کوره را بعد از خشک‌شدن چوب بین 180 تا 220 درجه بالا می‌برند و چوب ساعت‌ها در این دما باقی می‌ماند
  • سردکردن چوب: متریال آرام‌آرام سرد می‌شود و دمای آن به 100 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. سپس با کمک بخار و پاشیدن آب، دمای آن را در استاندارد دمای محیط نگه می‌دارند

مزایای استفاده از ترمووود در صنعت کشتیرانی

برای این که کشتی‌ها و قایق‌ها توانایی معلق ماندن بر روی آب را داشته باشند، باید فشاری وارده از آب به آن‌ها، بیشتر از وزنشان باشد. در این صورت با نیروی وارد شده از طرف جسم به آب، تعادلی بین دونیرو ایجاد شده و این موضوع مانع از غرق‌شدن یا فرورفتن قایق و کشتی در دل آب می‌شود. این موضوع یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از ترمووود در ساخت کشتی و قایق به شمار می‌رود که به دلیل وزن سبک و چگالی کم، حرکت این وسایل نقلیه دریایی بر روی آب را تسهیل می‌کند. بر همین اساس در ادامه به مهم‌ترین مزایای استفاده از ترمووود در صنایع دریایی اشاره می‌کنیم.

بالاترین مقاومت در برابر آب و رطوبت

ترمووود زیر فشار مستقیم فشار آب فراوری می‌شود. همین موضوع مقاومت آن در برابر انواع فشارهای مکانیکی و فشار مستقیم آب را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر فرایند تولید متفاوت ترمووود، علاوه بر ثابت نگه‌داشتن سازه بر روی آب، از خوردگی و سایش جلوگیری می‌کند.

کمترین میزان آسیب‌پذیری در برابر حمله حشرات و احتمال پوسیدگی

سد محافظ ایجادشده در چوب‌های ترمووود، آسیب‌پذیری آن‌ها را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. همین موضوع باعث شده است تا مقاومت این متریال در برابر حمله حشرات، آبزیان بزرگ و احتمال پوسیدگی افزایش یابد.

نقش وزن کم ترمووود در ساخت کشتی و قایق

وزن الوارهای ترمووود در مقایسه با چوب‌های طبیعی و فلزات بسیار پایین‌تر است و این موضوع باعث کاهش وزن کلی قایق و کشتی و کاهش مصرف سوخت می‌شود. از سوی دیگر کاهش وزن کشتی و قایق با کمک الوارهای ترمووود، سرعت جابه‌جایی مسافران و محموله‌ها توسط این صنایع دریایی را افزایش می‌دهد.

امکان استفاده آسان برای ساخت بخش‌های مختلف کشتی و قایق

پروفیل‌ها و تایل‌های ترمووود در ضخامت‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند که فرایند ساخت کشتی و قایق را آسان‌تر می‌کنند. این متریال در قالب قطعات حمل‌شدنی در دسترس خریداران قرار می‌گیرد که به‌راحتی می‌توان حجم مشخصی از آن‌ها را برای تعدادی از وسایل نقلیه دریایی استفاده کرد.

کاهش هزینه‌های ساخت وسایل نقلیه دریایی

تنوع بالای الوارهای ترمووود و تعرفه‌های قیمتی کمتر آن‌ها نسبت به دیگر مصالح ساختمانی، بسیاری از هزینه‌های حمل‌ونقل جابه‌جایی الوارها و ساخت و تعمیر کشتی و قایق را کاهش می‌دهند. به همین دلیل استفاده از ترمووود در ساخت کشتی و قایق یک پیشنهاد مقرون‌به‌صرفه برای شرکت‌های کشتی‌سازی است.

کاربرد ترمووود در طراحی بدنه کشتی و قایق

بیشترین کاربرد ترمووود برای ساخت صنایع دریایی در طراحی بدنه کشتی‌ها و قایق‌ها است. شرکت‌های کشتی‌سازی برای ساخت این بخش از وسایل نقلیه دریایی از متریال‌های مختلفی استفاده می‌کنند؛ اما به دلیل ظرافت در طراحی، مقاومت بالا در برابر آب، فشار و ضربه و گرمای مناسب، ترمووودهای مختلفی را برای این بخش به کار می‌گیرند.

مناسب‌ترین چوب‌های ترمووود برای بدنه کشتی و قایق‌

ترمووودها به دودسته چوب‌‌‌های نرم و سخت تقسیم شده که برای بخش‌های مختلف کشتی به‌ویژه طراحی اتاق ملوان، عرشه کشتی و رستوران، از متریال‌های ترمووودی استفاده می‌شود. همچنین چوب‌های کاج، سرو، ساج، بلوط و ماهون در ساخت قایق چوب کاربرد بالایی دارند؛ اما دراین‌بین کاربرد برخی چوب‌های ترمووود مانند بلوط و راش نسبت به دیگر متریال‌ها بیشتر است.

پارس آرای کوهستان؛ مرکز معتبر فروش ترمووود برای ساخت صنایع دریایی

در میان مراکز فروش ترمووودهای وارداتی، پارس آرای کوهستان یک نام معتبر است. مجموعه ما باعرضه مرغوب‌ترین ترمووودهای اروپایی به کارخانه‌های کشتی‌سازی، نقشی مهم در ساخت صنایع دریایی مدرن بر عهده دارد. همچنین پارس آرای کوهستان باعرضه انواع محصولات چوبی، نمای ساختمان، دکینگ، پارکت‌های ترمووودی، ترمووود سونا، نمای ترمووودی و… طیف متنوعی از خدمات را در زمینه محصولات چوبی به مشتریان ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای آشنایی با خدمات متنوع مجموعه پارس آرای کوهستان، از بخش‌های متنوع سایت ما دیدن کنید.

سؤالات متداول

استفاده از ترمووود در ساخت کشتی و قایق در کدام بخش‌ها رایج‌تر است؟

از ترمووود بیشتر برای بخش‌های داخلی مانند عرضه، اتاق ملوان، رستوران، نمای داخلی و… استفاده می‌کنند.

متداول‌ترین ترمووودها برای ساخت وسایل نقلیه دریایی کدام موارد هستند؟

ترمووودهای راش، بلوط و ماهون نسبت به دیگر ترمووودها برای ساخت کشتی و قایق بیشتر استفاده می‌شوند.

اصلی‌ترین دلیل استفاده از ترمووود برای ساخت کشتی و قایق چیست؟

فراوری متفاوت این متریال آن را در برابر فشار آب، نفوذ آب به داخل کشتی و کمک به معلق ماندن روی دریا کمک می‌کند.

برچسب ها: