ترموود چیست؟

ترمووود فرآیند اصلاح حرارتی است که با بخار و حرارت بالا انجام می‌شود. فرآیندی که با در نظر گرفتن متغییرهایی نظیر نوع، ضخامت و رطوبت اولیه داخلی چوب صورت می‌پذیرد و بین 48 تا 96 ساعت بطول می‌انجامد.

فرآیند ترموود در سه بخش انجام می‌شود: خشک کردن با حرارت بالا، عملیات حرارتی و خنک کردن. در این فرآیند تنها از گرما و بخار (بدون هیچ گونه مواد شیمیایی) و با استفاده از بهترین کوره‌های اصلاح حرارتی انجام می‌شود. این فرآیند توسط کامپیوتر کنترل می‌شود. اصلاح حرارتی در دو سطح صورت می‌گیرد: متوسط (حداکثر دمای 190 درجه سانتی گراد)  و شدید (حداکثر دمای 215درجه سانتی گراد)

رطوبت موجود در این نوع چوب به شدت کاهش می‌یابد. این کاهش به میزان 40 تا 50 درصد خواهد بود و عددی قابل توجه است. که می‌تواند تاثیری شگفت انگیز در خصوصیات و ساختار آن بگذارد.تغییرات شیمیایی که به واسطه حرارت در چوب ایجاد می‌شود منجر به افزایش استقامت و کاهش میزان تورم و باد کردن آن در مقابل رطوبت میشود. در واقع ترموود مقاوم در برابر رطوبت خواهد بود و دچار انقباض و بادکردگی نخواهد شد.

بواسطه دمای بالای وارده به چوب، موادی که چرخه زندگی را کوتاه می‌کنند (گلوکز، اسید سیتریک، صمغ و غیره) که در بخش داخلی چوب وجود دارند، حل شده و ما بقی متبلور می‌شوند. این فرآیند ویژگی‌‎های فیزیکی چوب را بهتر نموده، دوام آن را افزایش داده و رنگ عالی به آن می‌دهد.

در نتیجه کاهش رطوبت داخلی و از بین رفتن رطوبت نسبی چوب، ترموود پایدار می‌شود. بطور طبیعی با گذشت زمان در صورت عدم استفاده از رنگ یا روغن محافظ چوب به رنگ نقره‌ای می‌گراید. این تغییر رنگ طبیعی است.

زمانی که از چوب به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد همیشه استحکام و احتمال به دو نیم شدن آن موردی بسیار چالش برانگیز می‌باشد. فرآوری ترمو کردن چوب دوام و استحکام آن را افزایش می‌دهد و امکان به دو نیم شدن را کاهش می‌دهد. در طول حرارت دادن به چوب و تغییراتی که در ساختار چوب ایجاد می‌شود قدرت نگهداری پیچ و میخ به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. و در برابر دریل شدن و سوراخ شدن بازدهی بسیار بی نظیری را منجر خواهد شد.

چوب ترمووود | محصول چوب ترمووود
چوب ترمووود | محصول چوب ترمووود

بواسطه دوام و ثبات ابعادی بالای چوب ترمو، می‌توان آن را در فضاهای مرطوب که دارای سیستم گرمایشی کف و بتنی هستند استفاده کرد. طول عمر این نوع چوب نیز بسیار بالاست.رنگ این نوع چوب بسته به نوع چوب از قهوه‌ای نیمه تیره تا تیره در نوسان است.

نفوذ آب به ترموود بسیار پایین می‌باشد.همین امر باعث می‌شود که دچار تاب برداشتن نگردد.که این خاصیت آن را برای کاربردهای فضای خارجی مناسب نموده است.

ترموود نما | خرید ترموود
ترموود نما | خرید ترموود

چه چوب‌هایی برای فرآوری ترمو مناسب هستند؟ 

کیفیت چوبی که برای فرآیند ترموود مورد استفاده قرار می‌گیرد، از اهمیت بسزایی برخوردار است.چوبی که در طول فرآیند ترموود بکار می‌رود، کنترل می‌شود زیرا که از جنگل می‌آید. مناسب بودن گره‌ها، ساختار فیبر، سن درخت و رطوبت چوب بطور مستقیم با کیفیت آن مرتبط هستند. بعنوان یک اصل، فرآیند عملیات حرارتی می‌تواند در خصوص کلیه گونه‌های چوب بکار رود.

فرآوری ترموود برای اکثریت گونه‌های چوب مناسب است.اما این پروسه می‌بایست برای هر کدام از گونه‌های چوب به طور جداگانه بهینه‌سازی شود. کلاس‌های مختلف فرآوری‌های استاندارد برای چوب درختان سوزنی برگ و چوب درختان پهن برگ در بخش زیر معرفی شده است. کلاس‌های عنوان شده در بخش زیر ویژگی‌های اصلی و کلیدی چوب ترمو می‌باشد. به منظور دستیابی به محصولی که در اجرا و کاربرد از قابلیت بالایی برخوردار است دمای استانداردی وجود دارد. طبقه بندی‌های استاندارد فرآوری شامل ترمو  S(190°C+/-3°C ) و ترمو  D(212°C+/-3°C) برای چوب درختان سوزنی برگ می‌باشد. برای چوب درختان پهن برگ ترموS  ( (185°C +/-3°C و ((200°C++/-3°C  ترمو  D می‌باشد.

تاریخچه:

تکنولوژی فرآوری ترمو حاصل بیش از 20 سال تجربه محققان، متخصصان و کارشناسان در حوزه صنعت چوب در سطح جهانی و استفاده از فن آوری‌های درجه یک در جهان بوده است. این تحقیقات برای تولید محصول بهتر همچنان ادامه دارد.

ترموود محصول نهایی حاصل از فرآیند ترمو می‌باشد. از حدود سال ۲۰۰۰ میلادی در مقیاس تجاری وارد بازار دنیا گردید. در کاربردهای بیشماری مورد استفاده قرار می‌گیرد که زیبا، با دوام، کاربردی و سازگار با محیط زیست هستند. ویژگی‌های چوب اصلاح شده و حرارت دیده بهتر از خواص اصلی چوب واقعی است که باعث می‌شود ترموود یک انتخاب عالی باشد. از این محصولات می‌توان در نمای خارجی نظیر دکینگ، نمای چوب و … همچنین نمای داخلی نظیر ساخت کف، ساخت پانل، پارکت چوبی، سونا و … استفاده کرد. این محصول به دلیل هدایت حرارتی پایین و عدم گسترش انواع باکتری در آن با انجام فرآیند ترمو می‌تواند در محیط های گرم و مرطوب مانند سونا مورد استفاده قرار گیرد.

ترموود چیست؟
ترموود سونا | چوب ترمو

یکی از نکات قابل توجه در فرآیند اصلاح حرارتی عدم استفاده از هرگونه مواد شیمیایی در این پروسه می‌باشد طوری که هنگام نصب و اجرا در پروژه‌ها گرد و غبار آن غیر سمی است همچنین به علت وزن کمی که دارد قابلیت برش خوری بالایی دارد .

ترموود | ترموود چیست؟
ترموود | دکینگ ترمو
برچسب ها: