آلاچیق؛ سازه‌ای که با متریال‌های گوناگون ساخته می‌شود

آلاچیق‌ها از جمله سازه‌ها و سرپناه‌هایی هستند که کاربردهای بسیاری در فضاهای بیرونی دارند. این سازه‌های زیبا معمولا برای استراحت کردن و لذت بردن از فضایی که در آن واقع شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلاچیق‌ها را می‌توان بر اساس متریال‌های مختلفی که برای ساخت آن‌ها به کار می‌روند، دسته‌بندی کرد. این متریال‌ها متناسب با فصل و موقعیت جغرافیایی مکان آلاچیق انتخاب می‌شوند. در این مطلب به معرفی بهترین متریال برای ساخت آلاچیق می‌پردازیم.

بهترین متریال برای ساخت آلاچیق
بهترین متریال برای ساخت آلاچیق  

بهترین متریال برای ساخت آلاچیق کدام متریالی است؟

آلاچیق‌ها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. بیشتر آلاچیق‌ها چوبی هستند و استفاده از چوب ترموود به دلیل مزایایی که نسبت به دیگر متریال‌های ساخت آلاچیق دارد، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. با این حال از متریال‌های دیگری نیز در ساخت این سازه‌ها استفاده می‌شود. در ادامه با برخی از محبوب‌ترین این متریال‌ها آشنا می‌شویم.

فلز و سیمان؛ از متریال‌های رایج برای ساخت آلاچیق

برخی از آلاچیق‌ها دارای اجزا فلزی و سیمانی هستند. این آلاچیق‌ها امروز کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. هزینه بالای ساخت این نوع آلاچیق، سنگینی وزن آلاچیق به دلیل وجود فلز و سیمان، آسیب‌پذیر بودن در برابر سرما و گرما و احتمال زنگ زدن در صورت تماس با آب از جمله مواردی هستند که باعث شده‌اند دیگر از فلزات و سیمان برای ساخت آلاچیق استفاده نشود. البته ساخت آلاچیق‌های فلزی در مکان‌های عمومی مانند پارک‌ها همچنان رایج است.

سفال؛ متریالی ناایمن برای ساخت آلاچیق

یکی دیگر از متریال‌ها برای ساخت آلاچیق، سفال است. استفاده از سفال در آلاچیق‌های قدیمی بسیار رایج بود. اما به دلیل سبک بودن بیش از اندازه سفال، امکان آسیب به افرادی که در آن قرار داشتند را افزایش می‌داد و در حال حاضر به‌ندرت از آن برای ساخت آلاچیق استفاده می‌شود. استفاده از سفال در آلاچیق‌هایی که زیاد در معرض باد شدید و عوامل تخریب خارجی نیستند، همچنان رایج است؛ زیرا نسبت به هزینه‌های متریال‌های دیگر قیمت مناسب‌تری دارد.

باید اشاره کرد که فونداسیون آلاچیق‌های چوبی از فلز و سیمان است و سفال بیشتر برای پوشش این نوع از آلاچیق‌ها به کار می‌رود. این نوع از آلاچیق‌ها با توجه به این که سقفی سفالی دارند، بهترین جایگاه برای حشره‌ها هستند. درز و شکاف موجود میان سفال‌ها، این ماده را به یکی از نامناسب‌ترین متریال‌ها برای ساخت آلاچیق تبدیل کرده است.

چوب؛ گزینه‌ای برای بهترین متریال ساخت آلاچیق
چوب؛ گزینه‌ای برای بهترین متریال ساخت آلاچیق

چوب؛ گزینه‌ای برای بهترین متریال ساخت آلاچیق

آلاچیق‌های چوبی به دو سبک مدرن و سنتی ساخته می‌شوند و چوبی که در ساخت آن‌ها به کار می‌رود معمولا چوب درخت کاج و سرو است. به دلیل این که بیشتر آلاچیق‌ها در مکان‌های کوهستانی و در دل طبیعت ساخته شده‌اند، متریال بیشتر آن‌ها چوب است تا هماهنگی بیشتری با طبیعت داشته باشند. این نوع از آلاچیق‌ها طرح‌های متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها دارای سقف‌های مسطح هستند و برخی دیگر دارای سقف‌های شیب‌دار. آلاچیق‌های چوبی شاید رایج‌ترین نوع آلاچیق باشند؛ اما چوب همیشه بهترین متریال برای ساخت آلاچیق نیست.

شیشه از زیباترین متریال‌ها برای ساخت آلاچیق است

یکی از بهترین و زیباترین آلاچیق‌ها، آلاچیق‌های شیشه‌ای هستند. در این نوع از آلاچیق‌ها که از زیبایی منحصربه‌فردی برخوردار هستند، از شیشه برای ساخت فضای بیرونی استفاده می‌شود. بیشترین کاربردی که آلاچیق‌های شیشه‌ای دارند در طبیعت، کنار استخرها، باغ‌ها و رستوران‌های سنتی است. ایده‌های جدیدی که برای ساخت آلاچیق شیشه‌ای به کار می‌رود، شیشه را به بهترین متریال برای ساخت آلاچیق در محیط‌های تفریحی تبدیل کرده است. آلاچیق‌های شیشه‌ای را می‌توان به اشکال مستطیلی، دایره‌ای، ذوزنقه و هر طرحی که مدنظر باشد، ساخت.

ساخت آلاچیق‌های جنوبی
ساخت آلاچیق‌های جنوبی

حصیر؛ متریالی محبوب برای ساخت آلاچیق‌های جنوبی است

به دلیل گرمای شدید هوا در جنوب کشور، بیشتر آلاچیق‌هایی که در آن منطقه ساخته می‌شوند، حصیری هستند. آلاچیق‌های حصیری که از جمله سایبان‌های قدیمی به‌شمار می‌روند، خنک‌تر از سایر آلاچیق‌های مشابه هستند. طراحی این‌گونه از آلاچیق‌ها به‌گونه‌ای است که در مناطق گرم و خشک مانند جنوب ایران، فضایی خنک و دلپذیر را ایجاد می‌کنند.

ترموود؛ متریال مناسب برای ساخت آلاچیق

ترموود نوع خاصی از چوب است که استحکام و ماندگاری بیشتری نسبت به متریال‌های مشابه برای ساخت آلاچیق دارد. برای ساخت ترموود از چوب زبان گنجشک و چوب گونه‌های کاج استفاده می‌شود. برای تولید ترموود از هیچ مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود، به همین دلیل استحکام آن نسبت به سایر متریال‌ها بیشتر است. این متریال به دلیل این که پروسه ترمو را طی می‌کند، بهترین متریال برای ساخت آلاچیق است. این ماده در برابر حشرات موذی، کپک، موریانه، ساس، آب باران، نور آفتاب و رطوبت هوا مقاوم است و هیچ تغییری در رنگ و اندازه آن به وجود نمی‌آید.

از آن جایی که چوب ترموود به راحتی قابلیت تعمیر و رنگ شدن دارد، بهترین متریال برای ساخت آلاچیق است. زیبایی ساخت آلاچیق با استفاده از چوب ترموود به‌گونه‌ای است ترموود را بهترین متریال برای ساخت آلاچیق در مکان‌های خصوصی مانند باغ و ویلا کرده است. ترموود دارای مزایایی است که ساخت آلاچیق با آن را از نظر اقتصادی بسیار مناسب‌تر از سایر متریال‌ها می‌کند. از جمله مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نرمال کردن تغییرات دمایی
  • نصب راحت و سریع
  • وزن کم‌تر نسبت به متریال‌های فلز، سیمان و شیشه
  • حفظ رطوبت محیط و جلوگیری از آسیب به آلاچیق
  • بالاترین میزان مقاومت در برابر آب، آتش و رطوبت نسبت به چوب‌های مشابه
  • دوست‌دار محیط زیست و قابلیت تجزیه‌پذیری
  • منعطف در برابر زلزله و تهدیدات خارجی فیزیکی
  • عایق بی‌نظیر صدا
  • مقاوت در برابر پوسیدگی
ترموود؛ بهترین متریال
ترموود؛ بهترین متریال

ترموود؛ بهترین متریال برای ساخت آلاچیق‌های مدرن

برای ساخت آلاچیق‌های مدرن بهترین متریال ترموود است. این چوب علاوه بر زیبایی منحصر به‌فردی که دارد، از منظر اقتصادی نیز انتخاب مناسب‌تری است. در مکان‌هایی که آلاچیق‌های شیشه‌ای به عنوان نسل جدید آلاچیق‌های مدرن، امکان ساخت ندارند، ترموود بهترین متریال برای ساخت آلاچیق است. استفاده از این چوب برای ساخت آلاچیق در کشورهایی چون آمریکا و کشورهای اروپایی بسیار رایج است و ترموود به متریال محبوب آلاچیق‌ها تبدیل شده است. همچنین ترموود به دلیل این که با روش مدرنی به نام پرتابل مدولار قابلیت طراحی دارد، در بیشتر آلاچیق‌های نسل جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برچسب ها: