ابعاد ترمووود؛ فاکتوری مهم در استفاده از این متریال

ترمووود از متریال‌های بسیار کاربردی در صنعت چوب است که برای ساخت سازه‌های چوبی مختلف به‌کار می‌رود. شاخه‌ها یا الوارهای این چوب در ابعاد مختلف بریده می‌شوند و متراژ هر کدام، کاربردی مخصوص دارد. بنابراین شرکت‌ها، سازمان‌ها و افرادی که قصد استفاده از ترمووود برای سازه‌های چوبی خود را دارند، باید با ابعاد آن آشنا باشند. به همین دلیل ما در این مطلب به بررسی ابعاد ترمووود و کاربردهای این ابعاد در سازه‌های چوبی مختلف می‌پردازیم.

ترمووود؛ چوبی در ابعاد مختلف

ترمووود؛ چوبی که در ابعاد مختلف تولید و اجرا می‌شود

یکی از پرکاربردترین متریال‌ها در صنعت چوبی ترمووود است. این چوب که با گرمای فشرده‌شده و بخار تولید می‌شود، انتخاب خوبی برای طراحان سازه‌های چوبی است. استحکام، مقاومت در برابر باران، آب، باد، حشرات موذی و قارچ‌های چوب و همچنین زیبایی ظاهری این چوب، دلیل اشتیاق طراحان برای استفاده از این متریال است.

با توجه به فرآیند ساخت متفاوت ترمووود، استفاده‌های مختلفی از این چوب می‌شود. ترمووود که از درخت کاج و صنوبر تولید می‌شود، ابعاد استانداردی دارد که متراژ آن‌ متناسب با دو نوع مختلف استاندارد حرارتی ترمو – اس (Thermo-S) و ترمو – دی (Thermo-D) تعیین می‌شود. کارخانه‌های ساخت ترمووود، این متریال را در ابعاد مختلف برش می‌دهند. در حالت استاندارد ابعاد ترمووود غالبا شاخه‌های 19، 26 و 42 میلی‌تری و با ضخامت 117 و 140 میلی‌متری هستند.

ابعاد ترمووود از نظر تفاوت در برش شاخه‌ها

با توجه به کاربردهای متفاوت ترمووود، این چوب در ابعاد مختلفی در دسترس خریداران قرار می‌گیرد. این ابعاد متناسب با ضخامت خود، در سازه‌های مختلف به‌کار می‌روند. سازمان جهانی ترمووود فنلاند بر اساس دسته‌بندی، تحلیل‌های مهندسی و طبق موارد مصرفی استانداردسازی شده، اندازه‌ها‌ی مشخصی را برای ابعاد این متریال چوبی تعیین کرده است. ترمووود متناسب با ضخامتی که دارد به 4 روش اصلی برش داده می‌شود. در ادامه به بررسی ابعاد ترمووود در اندازه‌های استاندارد و کاربردهای آن می‌پردازیم.

ترمووود مقطع SHP (چهار تراش)

ترمووودهای چهار تراش، در ضخامت‌های 11، 16، 19، 26 و 42 میلی‌متری در دسترس هستند که در ابعاد متناسب با این ضخامت‌ها تولید می‌شوند. شاخه‌های با ضخامت 11، 16، 19 و 26 میلی‌متری دارای عرض‌های 92، 117، 135 و 140 میلی‌متری هستند و ابعاد ترمووود 42 میلی‌متری در عرض‌های 42 ، 68، 92، 135، 140 و 180 میلی‌متری اندازه‌گیری و تولید می‌شوند. ترمووودهای چهار تراش در نمای داخلی و بیرونی ساختمان، کف، پله‌ها، سونا و … به‌کار می‌روند.

ابعاد 11، 16 و 19 میلی‌متری به دلیل ضخامت کمی که دارند، مناسب‌ترین ترمووود برای استفاده در سایه‌بان، فضای داخلی، تابلوهای فروشگاهی، دیوارپوش، آلاچیق و پرگولا، روف‌گاردن، نمای ساختمانی و سایر سطوح تزئینی هستند. الوار 19 میلی‌متری ترمووود اگر با یک زیرسازی اصولی تایل شود، در کف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده ترمووود در ضخامت 42 میلی‌متری نسبت به ابعاد دیگر محدودتر است. زیرا هم ضخامت بالایی دارد و هم قیمت آن مقرون به‌صرفه نیست . از کاربردهای این ضخامت شاخه‌های چهار تراش ترمووود می‌توان به ستون‌های داخل سالن‌های همایش اشاره کرد .

ترمووود مقطع دِک «DECK»

ترمووود مقطع دِک «DECK»

ترمووودهای (SHP) با ضخامت 26 میلی‌متر زمانی که به‌صورت شیاردار برش داده می‌شوند، تحت عنوان دِک مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای جلوگیری از لیزخوردن افراد در ترمووودهای (SHP) شیارهایی به‌نام دک (Deck) بر روی آن ایجاد می‌شوند. نام دکینگ‌ها که از جمله کفپوش‌های ساختمانی هستند به همین دلیل معروف شده است. زیرا این نوع از چوب‌ها استحکام بالایی دارند و برای محل‌هایی با رفت و آمد بالا، بهترین گزینه به‌شمار می‌روند. شاخه‌های 26 میلی‌متری چوب ترمووود، به دلیل داشتن ضخامت بالا برای کف، سونا، کفسازی دور استخر، کفسازی تراس، سالن‌های روباز، آلاچیق و پرگولا استفاده می‌شوند.

ترمووود مقطع UTV (کام و زبانه)

ترمووودهای کام و زبانه در همان ابعاد ترمووود مقطع (SHP) اندازه‌گیری و تولید می‌شوند و تنها تفاوت آن‌ها با ترمووودهای (SHP) فاق و زبانه‌ای است که در ترمودهای (UTV) وجود دارد. این چوب‌ها در بیشتر موارد در ضخامت‌های 19 میلی‌متری تولید می‌شوند و فقط برای نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترمووود مقطع UTS (فاق و زبانه)

ابعاد ترمووود (UTS) به اندازه ابعاد ترمووودهای (UTV) است. زاویه قائمی که در ناحیه نری ترمووودهای (UTS) وجود دارد، آن‌ها را از ترمووودهای (UTV) متمایز می‌کند. این ترمووودها با همان موارد استفاده ترمووودهای کام و زبانه در ضخامت‌های 16 تا 20 میلی‌متری در صنعت چوب به‌کار می‌روند.

طول شاخه‌های ترمووود

علاوه بر استانداردهایی که سازمان جهانی ترمووود برای ابعاد این متریال چوبی مشخص کرده است، شاخه‌های ترمووود هم در اندازه‌های مختلفی در دسترس خریداران قرار می‌گیرند. این شاخه‌ها به‌میزان 30 سانت به 30 سانت افزایش پیدا می‌کنند و با توجه به این تنوع، خریدارن می‌توانند آن را به‌راحتی در طراحی‌های ساختمانی خود استفاده کنند. ابعاد ترمووودها شامل 270، 300، 330، 360، 390، 450، 480، 480، 510، 540 و 570 سانتی‌متری می‌شود. برای آگاهی از مقدار چوب مصرفی ترمووود در سازه‌های چوبی، فرمول ثابتی وجود دارد که آگاهی از این فرمول به اندازه‌گیری دقیق ترمووود موردنیاز کمک فراوانی می‌کند.

فرمول محاسبه متراژ ترمووود برحسب متر مربع را می‌توان به این صورت نوشت:

تعداد شاخه × طول شاخه × عرض چوب ÷ ۱۰۰۰

خرید ترمووود در ابعاد مختلف

خرید ترمووود در ابعاد مختلف از پارس آرای کوهستان

قیمت ترمووود رابطه مستقیمی با ابعاد آن دارد. افرادی که قصد خریدن ترمووود را دارند، باید از اندازه‌های استاندارد و ابعاد این چوب شناخت کافی داشته باشند. شناخت ابعاد ترمووود آگاهی کاملی از چگونگی استفاده از آن در اختیار طراحان سازه‌های چوبی قرار می‌دهد. پارس آرای کوهستان به‌عنوان یکی از مراجع اصلی فروش ترمووود و محصولات جانبی آن در ایران شناخته می‌شود. ما در این مجموعه با طراحی و ساخت انواع سازه‌ها از جنس ترمووود، شما را برای خرید این متریال چوبی در ابعاد مناسب آن راهنمایی می‌کنیم. با توجه به کاربردهای فراوانی که این متریال در صنعت چوب دارد، استفاده از آن برای دکور، طراحی و سازه‌های چوبی بهترین پیشنهاد برای شما است. شما می‌توانید محصولات چوبی ما را که از جنس ترمووود ساخته شده‌اند، در سایت ما مشاهده کنید.

برچسب ها: