آیا پارکت چوبی قدیمی قابل تعمیر است؟

پارکت‌های چوبی همواره یکی از زیباترین و مناسب‌ترین کف‌پوش‌ها برای کف خانه و ساختمان بوده‌اند. به دلیل زیبایی و منحصربه‌فرد بودن آن‌ها، محبوبیت بسیاری هم در میان افراد دارند. اما سؤال این است که آیا باگذشت زمان پارکت چوبی فرسوده می‌شود و در صورت فرسودگی و آسیب، آیا پارکت چوبی قدیمی قابل تعمیر است؟ در این مقاله از پارس آرای کوهستان، به بررسی این موضوع می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

خرابی پارکت‌های قدیمی

پارکت چوبی به طور معمول در معرض تغییرات آب‌وهوایی، نور خورشید، گرما، رطوبت، فشار و ضربه قرار دارد. برخورد با هرکدام از این عوامل ممکن است سبب آسیب و خرابی پارکت شود. به‌عنوان‌مثال، برخورد جسم تیز به پارکت، سبب شکستن پارکت‌های چوبی می‌شود.

رطوبت سبب می‌شود پارکت‌ها بادکرده و از شکل اصلی خود خارج شوند. در این صورت تنها راهی که باقی می‌ماند تعویض آن است. پارکتی که در معرض دائمی نور خورشید قرار دارد، بور شده و رنگ اصلی خود را از دست می‌دهد. گاهی این تغییر رنگ بسیار فاحش است. واردکردن ضربه، برخورد جسم سنگین و مواردی ازاین‌قبیل هم موجب ایجاد خراش روی پارکت‌ها می‌شوند.

در انتها، پس از گذشت مدتی طولانی، امکان دارد پارکت خودبه‌خود دچار تغییراتی گردد و نیاز به تعمیر داشته باشد. نکته مهم در پاسخ به این سؤال است که آیا پارکت چوبی قدیمی قابل‌تعمیر است؟ اگر پارکت‌های چوبی قابل تعمیر و بازسازی باشند، می‌توان تمام این ایرادات را برطرف کرد.

خرابی پارکت‌های قدیمی

تعمیر پارکت چوبی قدیمی چگونه است؟

پارکت‌های قدیمی چوبی به‌صورت کلی قابل‌تعمیر و بازسازی هستند؛ اما باتوجه‌به نوع آسیبی که به پارکت چوبی وارد شده، نحوه تعمیر آن‌ها متفاوت است. در ادامه نحوه تعمیر پارکت‌ها را شرح می‌دهیم:

تعمیر پارکت در صورت لق شدن

پارکت ممکن است باگذشت زمان لق شود. به طور معمول در صورت برخورد یک جسم سنگین و یا فشار زیاد، ممکن است پارکت فقط لق شود و آسیب دیگری نبیند. شاید هم تنها، چسب زیرین پارکت بی‌کیفیت باشد و در گذر زمان پارکت از جا کنده شده است. در تمام این حالات، تعمیر پارکت بسیار آسان است. فقط کافی است موارد زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. قطعه‌ای که لق شده را از زمین بااحتیاط جدا کنید.
  2. چسب زیرین آن را بتراشید. می‌توانید این کار را با سوهان انجام دهید.
  3. چسب باکیفیت جدیدی جایگزین کنید.
  4. قطعه پارکت را در جای خود دوباره نصب کنید.

تعمیر پارکت چوبی بادکرده

به طور معمول پارکت چوبی در هم‌جواری با مکان‌های مرطوب، شروع به بادکردن می‌کنند. گاهی نیز عبور لوله‌های آب به‌خصوص آب گرم، عامل این امر است؛ اما در صورت بروز این مشکل، چه راه‌حلی وجود دارد؟

برای تعمیر پارکت‌های بادکرده، ابتدا باید مشکل اصلی یعنی رطوبت و یا عبور لوله‌ها را حل کنید. برای این کار قطعات پارکت بادکرده را جدا کنید. سعی کنید عامل رطوبت را از بین ببرید. اگر لوله‌های آب مشکل دارند با استفاده از فوم متال سایلنت، میان لوله و پارکت فاصله بیندازید. با انجام این کار دیگر رطوبت و حرارت لوله به پارکت آسیبی وارد نمی‌کند.

اکنون نوبت جای‌گذاری تایل‌های جدید است. تلاش کنید در همان ابتدای نصب پارکت‌ها، چند عدد تایل اضافی برای زمان‌های تعمیر و بازسازی نگه دارید تا برای یافتن پارکت مناسب از نظر رنگ و طرح به مشکل نخورید. با استفاده از چسبی باکیفیت، قطعات جدید را جای‌گذاری کنید. لاک‌زدن را فراموش نکنید تا پارکت شما عمر طولانی‌تری داشته باشد.

تعمیر پارکت چوبی بادکرده

تعمیر درز باز شده پارکت

پارکت چوبی بسیار زیبا است؛ اما نیاز به رسیدگی و نگهداری سالانه دارند. یکی از مواردی که ممکن است پس از چند سال برای پارکت‌های چوبی رخ دهد، باز شدن درزهای میان قطعات چوب پارکت و به‌وجودآمدن شکاف روی آن‌ها است. این مسئله نیز راه‌حل مخصوص خود را دارد.

با استفاده از بتونه می‌توان به طور کامل، تمام درزها و شکاف‌های قطعات پارکت‌های چوبی را پوشاند. بتونه‌های مخصوص چوب، همانند دوغاب برای کاشی و سرامیک عمل می‌کنند و درزهای میان قطعات را به‌خوبی می‌پوشانند. در نهایت نیز با استفاده از سمباده می‌توان آن را هم‌سطح با پارکت کرد.

هزینه تعمیر پارکت قدیمی چقدر است؟

شاید پس از بررسی سؤال آیا پارکت چوبی قدیمی قابل تعمیر است؟ دربارهٔ هزینهٔ تعمیر و بازسازی پارکت کنجکاو شوید. درصورتی‌که کل پارکت را تعمیر یا تعویض کنید، باید مقدار زیادی هزینه کنید؛ اما تعویض تایل‌هایی که خراب شده‌اند، میزان هزینه را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. این هزینه در مقایسه تعویض کل پارکت‌ها بسیار ناچیز خواهد بود. به‌خصوص اگر تایل‌های جدید را از پیش، نگه‌داری کرده باشید، اکنون دیگر تنها هزینه مواد و متریالی مانند چسب را باید پرداخت کنید.

به‌طورکلی هزینه تعمیر پارکت‌های چوبی، بسته به متراژی که آسیب‌دیده، نوع آسیب، عمق آسیب و حتی نوع پارکت قدیمی بسیار متفاوت خواهد بود و نمی‌توان هزینه‌ای یکسان را برای آن مشخص کرد. بهتر است در این زمینه با کارشناسان مشورت کنید.

هزینه تعمیر پارکت قدیمی چقدر است؟

ارائه بهترین پارکت‌های چوبی در پارس آرای کوهستان

پارکت چوبی پارس آرای کوهستان دارای کیفیت بی‌نظیر و دوام فوق‌العاده است. آیا پارکت چوبی قدیمی قابل تعمیر است؟ اگر چندین سال پس از نصب پارکت چوبی نیاز به بازسازی داشت، با پارس آرای کوهستان در میان بگذارید. متخصصین و نصاب‌های حرفه‌ای، پارکت را مانند روز اول به شما تحویل می‌دهند.

پارکت‌های چوبی پارس آرای کوهستان، به‌خصوص پارکت‌های چوب بلوط و گردو استحکام و عمر طولانی بسیاری دارند. به همین دلیل در صورت نگهداری صحیح به‌ندرت دچار خرابی می‌شوند. استفاده نادرست از پارکت‌های چوبی مانند راه‌رفتن با کفش پاشنه‌بلند روی پارکت، برخورد اجسام سنگین به آن، مجاورت با رطوبت و مواردی از قبیل هم می‌توانند طول عمر پارکت‌ها را کاهش دهند؛ اما بازهم جای نگرانی وجود ندارد، زیرا به‌راحتی می‌توانید پارکت چوبی قدیمی خود را تعمیر کنید.

تیم متخصص پارس آرای کوهستان از سال 1384 تا کنون، تجارب و سوابقی بسیار درخشانی را برای این برند ثبت کرده‌اند. پروژه‌های موفق در این زمینه خود گواه این مطلب هستند. شما می‌توانید باکیفیت‌‌ترین پارکت‌های چوبی از کمپانی‌های معتبر و مطرحی چون باورک سوئیس و بوئن آلمان را از مجموعه ما تهیه کنید. برای دریافت مشاوره در زمینه تعمیر پارکت‌های چوبی قدیمی نیز می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

 

برچسب ها: