آلاچیق ژاپنی؛ ساده اما زیبا

آلاچیق سازه‌ای دارای سایبان با دیوارهای باز است که معمولا سقفی گنبدی شکل دارد و در فضاهای باز، حیاط منازل، باغ‌ و باغچه، فضای سبز و سواحل یا جنگل‌ها ساخته می‌شود. این سازه که از جنس چوب یا فلز ساخته می‌شود، فضایی دنج و زیبا برای استراحت، وقت‌گذرانی، عصرنشینی و وقت‌گذرانی در فضای باز است. آلاچیق‌ نیز مانند دیگر سازه‌ها به سبک‌های مختلفی ساخته می‌شود. یکی از سبک‌های زیبای آلاچیق، آلاچیق ژاپنی است. سبک معماری ژاپنی که شامل دیوارها و کف چوبی، سقف گنبدی شکل معابد و کنده‌کاری روی چوب است در معماری آلاچیق‌های منسوب به این منطقه هم استفاده می‌شود. آلاچیق‌های ژاپنی ظاهری ساده اما بسیار زیبا دارند.

آلاچیق ژاپنی چیست؟

یکی از المان‌هایی که در تمام تصاویر و نگارگری‌ها از باغ‌های ژاپنی وجود دارد، آلاچیق است. آلاچیق‌های ژاپنی سبکی به خصوص و ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را از دیگر مدل‌ها و سبک‌های آلاچیق متمایز می‌کند. این سبک از طراحی آلاچیق ساده اما بسیار زیبا است و استفاده از آن نمایی متفاوت به باغ و باغچه می‌شود. آلاچیق ژاپنی در دسته‌بندی آلاچیق‌های سنتی قرار می‌گیرد و مانند دیگر سازه‌های سنتی، نماد تاریخ، فرهنگ و عقاید ژاپن قدیم در معماری و ساخت و ساز است.

آلاچیق ژاپنی چیست؟
آلاچیق ژاپنی چیست؟

 

انواع آلاچیق به سبک ژاپنی

آلاچیق‌های ژاپنی مانند دیگر انواع آلاچیق‌ها دارای انواع مختلفی هستند. این آلاچیق‌ها بدون دیوار، با دیوارهای شیشه‌ای یا با پارتیشن‌های چوبی ساخته می‌شوند. آلاچیق‌ ژاپنی همچنین در رنگ‌های مختلف نیز طراحی و ساخته می‌شود. رایج‌ترین رنگی که در طراحی آلاچیق‌های ژاپنی استفاده می‌شود، رنگ قرمز یا آجری است. این آلاچیق همچنین به رنگ چوب طبیعی نیز طراحی و ساخته می‌شود.

ویژگی‌های آلاچیق به سبک ژاپنی

همان‌طور که گفته شد آلاچیق ژاپنی از تمام ویژگی‌ها و المان‌های سازه‌های ژاپنی برخوردار می‌باشد. این ویژگی‌ها موجب می‌شوند که آلاچیق‌های ژاپنی در هر فضایی مشخص باشند و به عنوان المان متمایز و متفاوت باغ، در میان ده‌ها المان دیگر قابل تشخیص باشند. ویژگی‌های خاص این آلاچیق گاهی باعث می‌شود که تنها با استفاده از آن، سبک معماری محوطه به سبک سنتی ژاپنی تبدیل شود. از ویژگی‌های آلاچیق‌های طراحی شده به سبک شرقی و ژاپنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

طراحی روی آب

یکی از ویژگی‌هایی آلاچیق به سبک ژاپنی، طراحی آن روی آب است. حتی یک آبگیر کوچک و کم عمق هم می‌توانید فضایی باشد که این آلاچیق‌ها روی آن ساخته می‌شوند. ساخت آلاچیق روی آب نمایی زیبا برای آن ایجاد می‌کند و حتی اگر طراحی کلی آلاچیق ساده باشد هم ظاهر آن بسیار زیبا خواهد بود. البته آلاچیق‌هایی که روی آب ساخته می‌شوند همواره در خطر پوسیدگی در اثر رطوبت نیز هستند، به همین دلیل در انتخاب متریال آن‌ها باید دقت زیادی به عمل آورد. ترموود یکی از انواع متریال ضد آب و ضد رطوبت است که برای ساخت آلاچیق روی آب گزینه‌ای مناسب و کاربردی است.

استفاده از سقف‌های گنبدی

ساخت بام آلاچیق به صورت گنبدی یکی دیگر از ویژگیهای ثابت در آلاچیق‌هایی است که به سبک ژاپنی ساخته می‌شوند. با بررسی اینگونه آلاچیق‌ها متوجه خواهید شد که سبک ساخت سقف در آلاچیق‌های سنتی ژاپن، شباهت زیادی به سقف معابد دارد. سقف‌های چهارگوشی که به شکل مربع یا مستطیل ساخته می‌شوند و در ساخت آن‌ها از مصالحی مانند سفال، آجرهای رنگی و چوب‌هایی مانند ترموود استفاده می‌شود از دیگر ویژگی‌های سقف در آلاچیق ژاپنی هستند.

استفاده از چوب ترموود
استفاده از چوب ترموود

استفاده از چوب

از دیگر ویژگی‌هایی که در تمام آلاچیق‌ها و سازه‌های ژاپنی سنتی دیده می‌شود، استفاده از چوب در سازه‌های این کشور است. چوب ترموود رایج‌ترین چوبی است که در طراحی و ساخت این آلاچیق‌ها استفاده می‌شود اما بسته به نوع آلاچیق و فضایی که در آن ساخته می‌شود، ممکن است از دیگر انواع چوب مانند چوب راش یا گردو هم در ساخت آن استفاده شود. با استفاده از چوب در ساخت آلاچیق نیازی به دیگر متریال تزئینی برای دکوراسیون آلاچیق نیست، زیرا چوب زیبایی طبیعی و مناسبی به آلاچیق می‌دهد.

استفاده از گیاهان

یکی دیگر از ویژگی‌های طراحی آلاچیق ژاپنی، استفاده از گیاهان است. اگر به معماری و دکوراسیون محوطه‌های ژاپنی دقت کنید، انواع و اقسام گل‌ها، درخت‌ها و درختچه‌ها را در باغ مشاهده می‌کنید که زینت بخش اصلی محوطه هستند. گیاهان برای تزریق آلاچیق‌های ژاپنی معمولا دورتادور این سازه‌ها استفاده می‌شوند اما بسته به نوع آلاچیق ممکن است از انواع گل‌ها یا گیاهان آویز هم برای طراحی این نوع آلاچیق‌ها استفاده شود.

بهترین متریال برای ساخت آلاچیق به سبک ژاپنی

آلاچیق‌ها در فضای باز ساخته می‌شوند و یکی از موضوعاتی که برای سازه‌های فضای باز اهمیت دارد، مقاومت آن‌ها نسبت به نور خورشید و رطوبت است. به خصوص اگر این سازه‌ها در مناطق بارانی ساخته شوند، اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود. در ساخت آلاچیق معمولا از چوب استفاده شود. چوب در آلاچیق ها حداقل در کف سازه استفاده می‌شوند اما بسته به سبک طراحی آلاچیق ممکن است دیگر بخش‌های آن مانند سقف یا دیواره‌ها نیز با چوب ساخته شوند. در ساخت آلاچیق‌های چوبی از انواع مختلف این محصول استفاده می‌شود که یکی از بهترین آن‌ها ترموود است. ترموود نوعی چوب طبیعی فشرده شده طی مکانیسم خاص و مقاوم به حرارت، رطوبت، تابش نور خورشید است که برای ساخت آلاچیق‌های مقاوم بهترین گزینه است.

مزایای استفاده از ترموود در ساخت آلاچیق ژاپنی

ترموود این روزها یکی از پرکاربردترین متریال برای ساخت آلاچیق، به خصوص آلاچیق ژاپنی است. این سبک آلاچیق‌ها تماما از چوب ساخته می‌شوند، بنابراین در طراحی و ساخت آن‌ها باید از چوب‌هایی استفاده شود که مقاومت مناسبی داشته باشند و ترموود از مقاومت لازم برخوردار است. از مزایای مهم استفاده از ترموود در ساخت آلاچیق‌های ژاپنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت نسبت به شرایط محیطی
  • وزن سبک‌تر نسبت به دیگر متریال چوبی
  • نفوذناپذیر نسبت به آب و رطوبت
  • قابل بازیافت کردن
  • حفظ شکل ظاهری
  • مقاوم نسبت به فشار و ضربه
  • ثبات رنگ و شکل

آلاچیق ژاپنی

آلاچیق ژاپنی؛ المانی متفاوت برای طراحی فضای سبز

آلاچیق ژاپنی المانی متفاوت برای فضای سبز است. این سازه سبکی سلطنتی دارد و استفاده از آن ظاهری کلاسیک و شیک برای باغ شما ایجاد می‌کند و البته برای علاقه‌مندان به سبک مدرن چندان مناسب نیست. این نوع آلاچیق با مصالح مختلفی قابل اجرا است که یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرای آن، ترموود است که مقاومت بالایی داشته و به نسبت به مقاومت و شکل ظاهری، قیمت مناسب‌تری دارد. جهت خرید انواع ترموود وارداتی با کیفیت بالا و تنوع مناسب می‌توانید از خدمات مجموعه پارس آرای کوهستان استفاده کنید.

برچسب ها: