کهن ترین درخت ایران
تعداد بازدید: 456تعداد نظرات: 0
1397/03/01 - 10:40

کهن ترین درخت ایران

از گذشته تا به امروز یکی از ماندگارترین گیاهان درخت بوده است که امروزه عنوان کهن ترین را به خود اختصاص داده است درختان مظهر همیشه سبز بودن و زندگی را در یاد انسان تداعی می نمایند و دلیلی بر آرامش و امنیت انسان ها بوده است در گذشته نوعی سرپناه و امروزه لازمه ی حیات است.

از دیر باز درختان روی کره زمین پوشش عمده ای از سطح آن را بر عهده داشتند و هر جایی که درختی زندگی می کرد حیات نیز در آنجا جاری بود جنگل های انبوه ماوای امنی برای حیوانات وحشی بوده و آنها با آرامش در کنار درختان به زندگی پرداخته اند. بی شک هم زیستی موجودات کره زمین با درختان اجتناب ناپذیر است، موجودات زنده بر روی درختان و یا در دل آنها لانه می سازند از برگ، ریشه، ساقه، میوه، دانه و صمغ  آن ها به عنوان تغذیه استفاده می کنند و در میان درختان پناه می گیرند.

قدیمی ترین موجود زنده جهان

اما درختان وظیفه مهم تری نیز به عهده دارند نگهداری از خاک در واقع هر جایی که خاک سست و بی عنصر است و به گرد غبار تبدیل می شود با کاشتن انبوه درختان در مهار و تثبیت آن می پردازند.

وظیفه مهم تر درختان تولید اکسیژن است در واقع جنگل ها شش های زمین هستند و با تولید اکسیژن حق زنده بودن و زندگی را به موجودات می بخشند.

امروزه بشر با بهره گیری متنوع و تازه ای از درختان به ساختار زندگی خویش شکل تازه ای بخشیده است. در واقع صنایع چوبی در دنیا سهم بزرگی از اقتصاد را به خود اختصاص داده است با پیشرفت تکنولوژی، بشر به فکر استفاده بهینه از چوب افتاد و به نتایج قابل توجه ای هم دست یافت. تحقیقا هیچ صنعتی در دنیا وجود ندارد که از ملزومات و محصولات چوبی و یا از خود چوب خام سود نبرد در هر کاری به نوعی می توانید رد پای این متریال طبیعی را ببینید.

از صنایع ماشین سازی، کشتی، هواپیما و قطار تا ساخت کاغذ، لاستیک، لوازم منزل و هزاران صنایع دیگر همه به نوعی وابسته به این موهبت الهی است.

بزرگترین درخت ایران

درخت ها شناسنامه زمین اند آنها با قدمت بیش از5000 سال روزها و سالهای فراوانی را بر روی کره ی زمین تجربه کردند و نسل های  متوالی از موجودات را دیده اند.

درخت سرو ابرکوه یکی از آثار ملی ایران به حساب می آید که دانشمندان سن آن را بیش از 4000 سال تخمین زده اند این درخت پیر در شهر ابرقو واقع شده که طی روایات و افسانه ها کاشت آن را به دوران زرتشت نسبت می دهند. این درخت محیطی  به اندازه 11.5 متر و ارتفاع 28 متر دارد. چنین درخت کهنسالی درتمامی تکامل تاریخی این مرز و بوم حضور داشته و با مصائب و مشکلات در روزهای خوب و بد این سرزمین زندگی کرده است و سالهای فراز و نشیب تمدن پارسی را تجربه نموده است  درختانی از این دست در سایر نقاط دنیا وجود دارد که تبار اقلیم خویش را به دوش می کشد .

بشر قطعا برای ادامه حیات خویش به حفظ و نگهداری درختان خواهد کوشید و برای استفاده بهینه از این محصول دست به تغییرات عمده ای خواهد زد، او می داند که ادامه زندگی بی حفظ نباتات و برنامه ریزی مدون و علمی امکان پذیر نیست. دانشمندان و محققان با ارائه راهکارهای علمی از برداشت بی رویه جنگلها جلوگیری می نمایند و برای کاشت مجدد آنها برنامه های ویژه ای را در سراسر دنیا بکار گرفته اند و با ایجاد سازمان های جهانی حفظ محیط زیست در انجام این مهم تلاش می نمایند.

بیایید تصور کنید که درختان بر روی این کره خاکی نبودند به جرات می توان گفت حیات موجودات زمین هم به پایان می رسید اکو سیستم حیات با حضور درختان کامل می گردد، حتی تغییرات آب و هوای اکثر مناطق جهان با جنگل های انبوه رابطه مستقیم دارد.

در ژرفای جنگل های دست نیافتی مثل آمازون هنوز گونه هایی ازموجودات ناشناخته زندگی می کنند که شاید تا سال ها زیستگاه مناسبی برای آنها باشد زیرا هنوز پای بشر به آنجا باز نشده جنگل های عظیمی که با هزاران گونه درخت، گیاه و حیوان از ناشناخته های بشر محسوب می شوند و این عظیم ترین خلقت خداوند با تمام این محسنات از زیبایی های خاصی برخوردار است که همیشه باعث آرامش و رفاه انسان بوده است.