کاربردهای چوب ترمو
تعداد بازدید: 1408تعداد نظرات: 0
1396/08/13 - 10:02

کاربردهای چوب ترمو

چوب ترمو در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس نوع کاربری آن دمای داخل کوره تغییر داده می شود. دوام و مقاومت چوب با افزایش حرارت بالا می رود، چوب هایی که در معرض حرارت بسیار بالا قرار می گیرند مناسب برای فضای باز می باشند.

چه چوب هایی در فرآوری چوب ترمو مناسب اند؟

فرآوری Thermowood برای اکثریت گونه های چوب مناسب می شود اما این پروسه می بایست برای هر کدام از گونه های چوب به طور جداگانه بهینه سازی شود. کلاس های مختلف فرآوری های استاندارد برای چوب درختان سوزنی برگ و چوب درختان پهن برگ در بخش زیر معرفی شده است. کلاس های عنوان شده در بخش زیر ویژگی های اصلی و کلیدی چوب ترمو می باشد. به منظور دستیابی به محصولی که در اجرا و کاربرد از قابلیت بالایی برخوردار است دمای استانداردی وجود دارد. طبقه بندی های استاندارد فرآوری شامل (Thermo S (190°C+/-3°C و ( Thermo D ( 212°C+/-3°C برای چوب درختان سوزنی برگ می باشد. برای چوب درختان پهن برگ (Thermo S (185°C +/-3°C و (Thermo D (200°C +/-3°C می باشد.

چوب درختان سوزنی برگ (پاین، اسپروس)

Thermo S

Thermo D

        - اجزای ساختمان

        - دیوار و پنل های سقف

        - مبلمان

        - مبلمان فضای باز

        - در و پنجره

        - سونا

        - کفپوش

        - نما

        - کرکره

 

        - نما

        - اتصالات به کار رفته در فضای باز

        - کرکره

        - به عنوان عایق صوتی

        - سونا و مبلمان داخل حمام

        - دکینگ

        - مبلمان فضای باز

        - سازه های فضای باز

 

چوب درختان پهن برگ (birch, aspen)

Thermo S

Thermo D

            -  دیوارپوش و پنل های سقف

            - مبلمان

            - مبلمان فضای باز

            - کفپوش

            - سونا

 

کاربرد نهایی محصولات حاصل از فرآوری Thermo D دقیقا همان کاربردهای فرآوری Thermo S می باشد اما رنگ چوب آن به دلیل حرارت بیشتر، تیره تر است.

 

علاوه بر کلاس و طبقه بندی های استاندارد عنوان شده، چوب ترمو را می توان در حرارت بالاتر یا پایین تر برای اهدافی خاص فرآوری کرد. مراحل فرآوری ترموود را می توان بر اساس کاربرد نهایی تغییر داد و این عمل از طریق توافق تولید کننده و تامین کننده انجام می پذیرد بنابراین بر اساس ویژگی های مورد نیاز در محصول نهایی و کاربرد مورد نظر بهینه سازی می شود.

رتبه بندی کیفیت چوب های سوزنی برگ اروپای شمالی

کیفیت چوب های برش خورده به عنوان چوب خام با "سیستم رتبه بندی کیفیت" بررسی و کنترل می شود. رتبه بندی کیفیت بر اساس تعداد، کیفیت، موقعیت و اندازه ی گره ها و دیگر ویژگی ها به سه گروه A، B و C تقسیم می شوند. رتبه بندی A به چهار زیر مجموعه تقسیم می شود که شامل A3 ،A2، A1 و A4 می باشد. در شکل زیر انواع گره های مختلف چوب نشان داده شده است. در بسیاری از موارد تنها از چوب های دارای یکی از رتبه بندی های مذکور که دارای گره ی sound knots می باشد برای فرآوری اصلاح حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.

در این بخش حداقل موارد مورد نیاز و لازمه های چوب خام برای فرآوری اصلاح حرارتی را عنوان می کنیم. انجمن ترموود فنلاند حداقل کیفیت مورد نیاز برای پاین، اسپروس و چوب های سخت (درختان پهن برگ) به عنوان مواد اولیه در فرآوری ترموود را به صورت جدول های 1 تا 3 منتشر کرده است که در بخش زیر نشان داده شده است.

 

در جدول شماره 1 ابعاد چوب پاین و اندازه گره های مختلف در آن با ذکر اعداد نشان داده شده است تعداد و اندازه گره های استاندارد موجود در قطعات مشخص ترمو پاین به طور دقیق ذکر شده است که می توان به عنوان مرجع از آن استفاده نمود.

در جدول شماره 2 ابعاد و نوع گره ها در چوب اسپروس مورد بررسی قرار می گیرد و گره های مجاز در چوب اسپروس برای فرآوری ترموود مشخص شده است. 

در جدول شماره 3 حداکثر اندازه گره مجاز در چوب های سخت مورد بررسی قرار می گیرد، ابعاد چوب های سخت و اندازه گره های مختلف در آن با ذکر اعداد نشان داده شده است تعداد و اندازه گره های استاندارد موجود در قطعات مشخص چوب Birch و Aspen به طور دقیق ذکر شده که می توان به عنوان مرجع از آن استفاده نمود.

رطوبت موجود در چوب ترمو

با توجه به موفقیت فرآوری ترموود، رطوبت موجود در چوب ترمو بسیار ناچیز می باشد. امکان استفاده از فرآوری چوب ترمو، هم برای چوب خشک شده و هم برای چوب سبز و تازه امکان پذیر می باشد. فاز خشک کردن چوب درمرحله ی اول انجام می گیرد و در این مرحله چوب به طور کامل خشک می شود. طولانی ترین فاز در فرآوری چوب ترمو فاز اول و همان مرحله ی خشک کردن می باشد.   

آب در چوب سبز و تازه به دو شکل قرار دارد: آب آزاد که در لومن سلولی قرار دارد و آب احاطه کننده که در دیوار سلولی قرار دارد. در طول خشک کردن چوب، بخشی از آب موجود در لومنز سلولی از طریق مویرگ های چوب در مسیر رگه های چوب به سطح آن هدایت می شوند.