s
چگونه چوب ترمو تولید می شود؟
تعداد بازدید: 1293تعداد نظرات: 0
1397/01/25 - 10:06

چگونه چوب ترمو تولید می شود؟

آیا می دانید چرا چوب های درختان سوزنی برگ را تحت فرآوری چوب ترمو قرار می دهند؟ آیا می دانید بر اساس فرآیند ترموود چه تغییراتی برای این نوع از چوب ها به وجود می آید؟ آیا می دانید چرا چوب اصلاح شده با حرارت مناسب برای صنعت ساخت و ساز می باشد؟ پاسخ به تمام این سوالات را می توانید با خواندن این مقاله کسب نمایید.

استفاده و کاربرد چوب طبیعی در ساخت و ساز از گذشته مرسوم بوده است به طوریکه بسیاری از امارت ها و بناهای تاریخی باستانی از چوب ساخته شده اند. استقامت، دوام و زیبایی از عوامل بسیار مهم در انتخاب این ماده ی طبیعی در ساختمان سازی بوده است. در گذشته از چوب به عنوان سازه های اصلی و همچنین به عنوان بخش دکوراتیو ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفته است. امروزه نیز چوب با توجه به جنبه ی زیبایی شناختی و همچنین استقامت بالا در صنعت ساختمان به عنوان یکی از عناصر اصلی مورد توجه قرار گرفته است. با پیشرفت تکنولوژی متخصصین این امر موفق به اصلاح و رفع برخی از عیوب چوب گردیده اند و چوب ترمو را تولید نموده اند که سالهاست با استقبال چشمگیری در حوزه های مختلف روبرو گردیده است.

چرا فرآوری چوب ترمو مورد استقبال قرار گرفت؟

محققین با تلفیق تجربیات گذشتگان و همچنین علم و دانش فرآوری ترموود را ابداع نمودند. با پیشبرد این روش استحکام، ثبات ابعادی و مقاومت در برابر حمله ی حشرات، به طور چشمگیری در چوب های سوزنی برگ افزایش می یابد. همانطور که می دانید چوب درختان سوزنی برگ (Softwood) در مقایسه با چوب درختان پهن برگ (Hardwood) دارای مقاومت کمتری می باشد اما با استفاده از فرآوری ترموود کیفیت و استحکام این چوب ها با چوب های پهن برگ برابری خواهد کرد و حتی در برخی موارد بالاتر نیز خواهد رفت.

فرآوری ترمو به طور کلی در سه مرحله انجام می پذیرد که در مرحله اول چوب را تا حدود 100 درجه ی سانتی گراد حرارت می دهند به طوریکه چوب خشک می شود. سپس در مرحله بعد حرارت چوب به 180 تا 220 درجه ی سانتی گراد افزایش می یابد به طوری که هیچ رطوبتی در چوب باقی نخواهد ماند. این مرحله که اصلی ترین بخش فرآوری ترمووود می باشد منجر به اصلاح برخی از ویژگی های چوب می شود و حرارت بسیار بالا مقاومت و خواص بی نظیری به آن می بخشد. در این مرحله رنگ چوب نیز تغییر خواهد کرد. در مرحله ی آخر رطوبت از دست رفته ی چوب مجددا به طور ناچیزی به چوب باز خواهد گشت و به آرامی و مطابق با استاندارهای لازم و اصولی حرارت آن کاهش می یابد. وجود اکسیژن در این مراحل منجر به سوختن چوب می گردد بنابراین خلا نقش مهمی را در کوره های چوب ترمو ایفا می نماید.

چوب حاصل از این فرآوری محصولی بسیار مستحکم و دارای ثبات ابعادی خواهد بود که در مقابل حمله ی حشرات مقاوم خواهند شد. یکی از مزیت های بی نظیر چوب اصلاح شده با حرارت خلق فرصت های جدید در صنعت چوب می باشد به طوری که گونه های چوبی که هیچ گونه ارزش تجاری ندارند را می توان با این روش قابل استفاده و کاربردی نمود. 

جذب رطوبت چوب ترمو چه میزان کاهش می یابد؟

این فرآوری منجر به کاهش تعداد هیدروکسیل های چوب می گردد و بنابراین دیگر چوب، آب را به خود جذب نمی کند لذا باد کردن و انقباض در چوب به وجود نخواهد آمد. از دیگر ویژگی های این فرآوری افزایش دوام بیولوژیکی چوب می باشد.

آیا چوب فرآوری شده عایق خوبی است؟

پاسخ به این سوال صد در صد مثبت می باشد. چوب ماهیتا ماده ای نارسانا می باشد و با کابرد این تکنیک به دلیل تغییرات شیمیایی و فیزیکی ساختار آن میزان نارسانایی و عایق پذیری آن را 10 تا 30 درصد افزایش خواهد داد. بر اثر حرارت بسیار بالا صمغ و شیره ی چوب کاملا خشک و از بین خواهد رفت بنابراین وزن چوب 5 تا 15 درصد کاهش خواهد یافت اما این نکته را باید اذعان داشت که تراکم آن تغییری نخواهد کرد. از دیگر ویژگی های چوب ترمو این نکته می باشد که پیرو این فرآوری ساختار آن به گونه ای تغییر می یابد که حشرات آن را به عنوان ماده ی خوراکی نمی شناسند و مورد حمله ی موریانه و دیگر حشرات موذی قرار نخواهد گرفت.

مجموعه پارس آرای کوهستان با ترکیب تجربه و تخصص می کوشد در کنار مهندسین و آرشیتکت های محترم و پروژه های عمرانی به عنوان تامین کننده ای معتبر و یاری توانمند کیفیت محصول را در کنار صرفه اقتصادی به ارمغان آورد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت محصولات با کارشناسان فروش این مجموعه 7-22631405-021 تماس حاصل نمایید.