چگونه از پارکت چوبی نگهداری کنیم!
تعداد بازدید: 550تعداد نظرات: 0
1397/07/09 - 11:37

چگونه از پارکت چوبی نگهداری کنیم!

لایه محافظتی پارکت می تواند لاک یا روغن باشد که امروزه با استفاده از فناوری‌های پیشرفته دارای دوام و ماندگاری بسیار مناسب می باشد. لایه محافظتی لاک دارای سه نوع تمام براق، نیمه براق و مات می باشد که هر سه حالت آن دارای دوام و ماندگاری بسیار بالایی است و انتخاب هر کدام بسته به سلیقه مشتریان محترم خواهد بود.

پوشش نهایی و یا فینیشینگ مورد استفاده برای کفپوش چوبی دارای ویژگی های مختلفی می باشد که در بخش زیر به آن اشاره می نماییم:

زمانی که سطح کفپوش چوبی با استفاده از لاک های مخصوص پوشیده می شود پارکت را تا حدودی ضد آب می کند و از جذب آب توسط چوب تا حدودی جلوگیری می نماید. اما این نکته را همواره باید در نظر داشت که آب به میزان زیاد و طولانی مدت دشمن چوب می باشد و قرارگیری در معرض آب منجر به آسیب دیدن چوب می گردد. در مقایسه ی لاک با روغن باید این مطلب را عنوان کرد که در کفپوش هایی که از لاک استفاده می گردد مقداری خراشیدگی سطح آن را نشان می دهد اما در کفپوش هایی که از روغن استفاده می شود خراشیدگی کمتر نمایان می گردد.

      

محافظت از سطح پارکت چوبی

اگر بخواهیم از لحاظ قدرت حفاظت، لاک را با روغن مقایسه نماییم باید بگوییم که لاک دارای قدرت حفاظت بیشتری در مقایسه با روغن می باشد. از گذشته تا کنون در مکان هایی که دارای تردد بسیار زیادی می باشد برای محافظت از کفپوش چوبی و جلوگیری از خراشیدگی از لاک استفاده می شده است. اما باید توجه داشت اگر لاک بر اثر رفت و آمد بالا از بین رود بلافاصله ترمیم شود زیرا به چوب آن نیز صدمه وارد خواهد شد.   

لاک به عنوان لایه محافظتی پارکت در سه حالت قرار دارد :

هایگلاس

براق

مات

انتخاب هر یک از این موارد به عهده و سلیقه ی مشتریان می باشد و هیچ تفاوتی در کیفیت آنها وجود ندارد. هر کدام از انواع لاک دارای زیبایی منحصر به خود می باشد که هیچ کدام تفاوتی در بازدهی آن  وجود نخواهد داشت.  

سوالی که همواره برای طرفداران پارکت مطرح می شود این موضوع می باشد که اگر آب بر روی پارکت چوبی ریخته شود چه باید کرد؟

در پاسخ به این پرسش باید این گونه گفت که اگر آبی بر روی کفپوش چوبی ریخته شود به دلیل وجود یک لایه محافظتی هیچ گونه صدمه ای به آن وارد نخواهد شد اما باید توجه داشت که اجازه ندهید مدت طولانی آب بر روی چوب باقی بماند و تا جایی که امکان دارد هر چه سریع تر آب را خشک نمایید.

آیا می توان با کفش بر روی پارکت چوبی راه برویم؟

یکی از مواردی که همیشه جای سوال بوده است این نکته می باشد که آیا می توان بر روی پارکت با کفش راه رفت یا نه؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که به خودی خود راه رفتن بر روی کفپوش چوبی با کفش مشکلی ندارد اما اگر کفش گلی و خاکی باشد می تواند ایجاد خراش نماید بنابراین اکیدا توصیه می شود جلوی در از پادری استفاده شود و کفش ها را قبل از وارد شدن تمیز نمود تا خاک و گل آنها گرفته شود. خاک کفش همچون سمباده سطح کفپوش چوبی را می سابد و آن را دچار کهنگی و فرسودگی می نماید. اما نکته ای که در خصوص کفش های پاشنه بلند مطرح است مسئله ای متفاوت است. توصیه می شود برای راه رفتن بر روی پارکت از کفش های پاشنه بلند استفاده نشود زیرا پاشنه کفش که تیز و نازک باشد امکان خراشاندن آن زیاد می باشد.     

تمیز کردن کفپوش چوبی بر خلاف تصور برخی از افراد، بسیار ساده و راحت انجام می گیرد. تمیز کردن کفپوش چوبی تنها با استفاده از دستمال مرطوب انجام می گیرد. اگر لکه ای بر روی پارکت ایجاد شود با استفاده از آب و یا cleaner های مخصوص انجام می گیرد.  

پارس آرای کوهستان دارنده ی نمایندگی رسمی برند بوئن و باورک در ایران می باشد که با سابقه ای بیش از 15 سال در زمینه ی چوب های تخصصی و پارکت پرچم دار در صنعت چوب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات و خدمات این مجموعه با دپارتمان فروش این مجموعه 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید.