چوب پارکت
تعداد بازدید: 405تعداد نظرات: 0
1397/06/21 - 09:52

چوب پارکت

پارکت یکی از متریال های پرکاربرد به عنوان کفپوش ساختمان ها می باشد که امروزه طرفداران بسیاری یافته است به شما توصیه می کنیم برای شناخت هر چه بهتر پارکت به مطالعه ی مقاله ذیل بپردازید تا با چوب پارکت و ویژگی های مختلف آن بیشتر آشنا شوید و در تصمیم گیری با خیالی آسوده اقدام نمایید.

در مقاله های قبلی در خصوص انواع گونه های چوبی که در پارکت مورد استفاده قرار می گیرد صحبت نمودیم. در ادامه به دیگر گونه های مناسب خواهیم پرداخت و ویژگی ها و خصوصیات آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

یکی دیگر از گونه هایی که در دنیا برای پارکت استفاده می گردد داگلاس فر (Douglas fir) می باشد که رنگ  درون چوب آن  قهوه ای زرد رنگ متمایل به قهوه ای روشن و برون چوب آن متمایل یه روشنی و سفیدی می باشد. درون چوب این گونه ممکن است با پاین زرد اشتباه گرفته شود. رنگ این چوب نیز همانند دیگر گونه ها با قرارگیری در مقابل تابش مستقیم خورشید تغییر می کند.

رگه های این چوب به طور مستقیم و در برخی قسمت ها موج دار و بافت مارپیچ است. تقریبا تمامی پارکت های که با چوب داگلاس فر ساخته می شوند دارای رگه‌های عمودی و یا با برش riftsawn برش داده می شوند.

برش riftsawn در زیر نمایش داده شده است.

گونه های مختلف چوب به طور گسترده ای در وزن و قدرت متفاوت می باشد.

ویژگی های مرتبط با سختی چوب پارکت

داگلاس فر 49 درصد نرم تر از اوک قرمز شمالی می باشد. ثبات ابعادی این گونه از چوب برای کاربرد در پارکت بالاتر از میزان متوسط است که با ارقام می توان گفت 28 درصد پایدارتر از اوک قرمز می باشد. این گونه از چوب با دوام است اما به راحتی دندانه دندانه می شود. این گونه از چوب تا حدودی شکننده می باشد که به راحتی به خصوص بعد از گذر سالها دچار خوردگی می شود. این گونه از چوب برای پارکت مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل ماهیت نسبتا نرم آن ممکن است در کاربردهای دیگر استفاده نگردد.  

قابلیت ماشین شدن و اره پذیری چوب پارکت

کارکردن این گونه از چوب در مقایسه با پاین های دیگر با ابزارهای دستی به سختی انجام می گیرد. سمباده کشیدن این چوب به سادگی انجام می گیرد. همچنین قدرت نگهداری پیچ و میخ در خود در این چوب بسیار مناسب و خوب می باشد. به دلیل اینکه تمایل چوب به تغییر رنگ وجود دارد، مراقبت و نگهداری می بایست به منظور جلوگیری از ساب زدن دوباره صورت پذیرد.

گونه ی دیگر چوبی که در ساخت پارکت استفاده می شود HEART PINE ANTIQUE است که دارای مشخصات زیر می باشد.

رنگ ظاهری درون چوب این گونه بعد از برش دادن، زرد خواهد بود و صورتی قهوه ای که دارای قهوه ای قرمز رنگ می باشد خواهد بود. رگه های این چوب تراکم بالایی دارند. سختی این گونه 5 درصد نرم تر از بلوط قرمز و شمالی می باشد. ثبات ابعادی این گونه بالاتر از میانگین می باشد و دارای مقاومت ذاتی در مقابل حمله ی حشرات می باشد.

در مقاله های بعدی گونه های دیگرچوب را که برای پارکت مورد استفاده قرار می گیرد را مورد بررسی قرار می دهیم و خصوصیات و ویژگی های هر یک را عنوان می نماییم. 

پارکت پارس آرای را می شناسید؟

شرکت پارس آرای کوهستان دارای نمایندگی انحصاری برندهای معتبر دنیا می باشد که یکی از بزرگترین مراجع تخصصی پارکت در ایران می باشد. بهترین چوب های کف، نما و خانه های تمام چوب می باشد که تجربه و دانش فنی مدیران خود منجر به اجرای پروژه های بسیار بزرگ و متعدد در تهران و شهرستان ها شده است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این مجموعه که آن را از دیگر رقبا متمایز ساخته است ارائه ی خدمات پس از فروش است که به نوعی اعتبار و ضمانتی برای حسن انجام کار می باشد. امروزه تمایل به استفاده از متریال طبیعی در دنیا افزایش یافته است آلودگی محیط زیست و گرم شدن زمین انسان ها را به سمت استفاده از مواد طبیعی سوق داده است. چوب در تمامی کاربردها از قبیل نما، پارکت، مبلمان، خانه های تمام چوب، المان های شهری و هزاران زمنیه ی دیگر نه تنها حسی روح بخش به انسان القا می نماید بلکه کمک به حفظ محیط زیست می نماید در عین حال که می توان به سادگی طبیعت را به نزدیکی انسان به طوری که می توان آن را لمس نمود خواهد آورد. پارس آرای کوهستان با هدف ارتقا کیفیت زندگی انسان و همچنین پیوند افراد با طبیعت تلاش نموده است محصولات جدید دنیا با آخرین تکنولوژی به روز را به هموطنان خود معرفی نماید. مدیران به همراه پرسنل متخصص در کنار کیفیت مرغوب و درجه ی یک و خدمات پس از فروش این مجموعه در ارائه خدمات به ایران زمین یاری نموده است. برای کسب اطلاع از محصولات و نحوه ی فعالیت این مجموعه می توانید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید و یا به طور حضوری از شو رووم دائمی در دفتر مرکزی این مجموعه بازدید به عمل آورید. همچنین صفحات اینستاگرام و بخش های مختلف سایت شما را در انتخاب و مقایسه مناسب تر یاری می دهند.