s
چوب نما در لابراتوار تحقیقاتی
تعداد بازدید: 589تعداد نظرات: 0
1397/07/23 - 11:21

چوب نما در لابراتوار تحقیقاتی

کاربرد چوب نما در لابراتوار تحقیقاتی دریایی در شیلی زیبایی فوق العاده ای را به ساختمان های این مجموعه بخشیده است که آن را متمایز و خاص نموده است. رنگ ها و گونه های مختلف چوب در کنار یکدیگر بی نظمی منحصر به فردی را در این پروژه به وجود آورده است.

مارتین هورتادوکواروبیاس (Martin Hurtado Covarrubias) در سانتیاگو، شیلی در سال 1965 متولد شده است. وی در سال 1993 شرکت معماری خود را تاسیس نمود و مدرک خود از دانشگاه کاتولیک شیلی دریافت کرد. یکی از آثار وی لابراتوار تحقیقاتی دریایی (Marine Research Laboratory) می باشد که در سال 2010 در شیلی ساخته شد. متراژ این بنا 661 متر مربع و کارفرمای آن دانشگاه کاتولیکا می باشد. ساخت این پروژه در حدود 1.32 میلیون دلار هزینه برده است.

لابراتوار تحقیقاتی دریایی در شیلی

ریتم و تنوع خاص این پروژه به دلیل طراحی نامنظم و مستطیل شکل چوب نما ی به کار رفته در ساختمان می باشد که این ایده جذاب توسط آرشیتکت آن خلق گردیده است. افزون بر جذابیت نمای این ساختمان تفاوت و تنوع در شکل و فرم ساختمان های این پروژه می باشد که زیبایی فوق العاده ای را به وجود آورده است.

این پروژه دارای سه بخش و ناحیه اصلی می باشد که شامل : منطقه ی تحقیقات، مکان چند منظوره، لابراتوار بین المللی پیرامون تغییرات جهانی (global change) (LINC Global) می شود. سه ساختمان این پروژه به صورت موازی یکدیگر به گونه ای قرار گرفته اند که از منظره ی دریا بهره مند گشته اند.

فریم های چوبی بر روی پایه های بتنی قرار گرفته اند که در شیب تند محل نیز به طور یکپارچه اجرا شده است. به دلیل ضرورت احداث این پروژه در طبیعت، آرشیتکت با پیچیدگی های خاصی رو به رو بوده است. امکانات بسیاری برای دسترسی به ارگانیزم های محلی دریایی فراهم می شود که به منظور آزمایش و ترغیب به مطالعه ی اکوسیستم ساحلی شیلی، زیست شناختی، اقیانوس شناختی و آب و هوایی انجام می گیرد. هر یک از این ساختمان ها دارای پنجره هایی بزرگ می باشد که به طور کامل به دریا مشرف است.

چوب در طراحی داخلی این پروژه نیز به طور بسیار گسترده ای به کار رفته است. ورودی این ساختمان ها بسیار مرتفع می باشد که با بتن ساخته و با چوب پوشش داده شده است. ورودی این مجموعه به گونه ای ساخته شده است که  به نظر می رسد درب به طور مستقیم آن طرف ساختمان به داخل دریا باز می شود.

انواع چوب نما در پارس آرای کوهستان

مجموعه ی پارس آرای کوهستان به طور تخصصی در زمینه ی چوب نما فعالیت دارند که با اجرای هزاران پروژه در تهران و شهرستان ها یکی از عرضه کنندگان، طراحان و مجریان برتر می باشد. این مجموعه دارای انواع چوب های فرآوری شده و ذاتا مقاوم برای نمای ساختمان می باشد که با توجه به تنوع در گونه و طرح و همچنین ابعاد و پروفیل ها هر نوع سلیقه ای را تامین می نماید. چوب ایپه، انواع ترموود، آکویا از جمله محصولات این مجموعه برای کاربرد در نما می باشد. مدیران و مهندسین توانمند پارس آرای کوهستان به مشتریان محترم متناسب با موقعیت مکانی و اقلیمی و دیگر المان های ساخت و ساز، پیشنهاداتی را ارائه می دهند که منجر به اجرای جذاب، مهندسی و بی نظیر چوب در نمای ساختمان می گردد. همکاری با بزرگترین آرشیتکت های ایران از جمله افتخارات این مجموعه می باشد.

 چرا چوب در نما؟

 با توجه به زندگی شهری انسان ها و دور شدن آنها از طبیعت نیاز بشر به ارتباط با المان های طبیعی روز به روز افزایش می یابد. چوب طیبعی و کاربرد آن در داخل خانه و همچنین بخش های خارجی ساختمان به کاهش استرس و افزایش طراوت انسان ها می افزاید. پیوند انسان با طبیعت و دور بودن از متریال های مصنوعی و پلاستیکی تا جایی که امکان پذیر باشد کمک به سلامتی روح و جسم انسان می گردد. از طرفی دیگر زیباسازی و اهمیت به علم منظر در شهرسازی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. کاربرد چوب نما در ساختمان های مسکونی، مجتمع های تجاری، مجموعه های ورزشی تفریحی و مکان های اداری افزون بر زیبایی، جذابیت و گرما منجر به ایجاد محیط زیستی پاک بدون مواد پلاستیکی و شیمیایی خواهد شد.