چوب ترمو الدر مناسب برای سونا
تعداد بازدید: 791تعداد نظرات: 0
1396/11/07 - 10:20

چوب ترمو الدر مناسب برای سونا

زیباترین طرح های دنیا که توسط ذهن خلاق طراحان طراحی می شوند اکثرا از چوب هستند چوب طبیعی همراه با بافت ها و گره های ساده و پیچیده فضای شگفت انگیزی را در محیط ایجاد می نماید بنابراین با استفاده از چوب ترمو در ساختمان سازی زندگی در فضای شهری ماندگار خواهد شد چرا که چوب همیشه زنده است.

چوب ترمو یکی از روش های اصلاح حرارتی می باشد که اختراع آن در کشور فنلاند انجام گرفته است. با این وجود تکنولوژی اصلاح حرارتی روشی جدید نمی باشد زیرا اجداد ما نیز در گذشته از طریق گرما دادن چوب، مقاومت آن را برای کاربرد در ساختمان سازی افزایش می دادند. به طور مثال در گذشته تیر و ستون ها را قبل از قرار دادن در خاک و زمین، حرارت می دانند و با کربنیزه کردن مقاومت و دوام چوب را افزایش می دانند. با استفاده از حرارت دادن و در نتیجه کاهش سلولز، چوب دیگر به عنوان ماده ای قابل خوردن برای حشرات و آفات نخواهد بود و بنابراین طول عمر چوب به طور قابل توجهی افزایش می یابد.  

بعدها این روش بومی و ساده به طور گسترده ای توسعه و بسط پیدا کرد و روش ترموود به عنوان متودی جهانی به ثبت رسید.

 

به طور کلی اگر بخواهیم فرآیند چوب ترمو را به صورت خلاصه توضیح دهیم بدین گونه می باشد که چوب در اتاق های خلا برای ساعت ها و یا حتی روزها قرار داده می شوند و با دمای یکنواختی در حدود 180 تا 230 درجه ی سانتی گراد مورد حرارت قرار می گیرد. در نتیجه ی حرارت و قرارگیری در این پروسه ساختار چوب تغییر می یابد. اصلاح حرارتی چوب بخشی از گروه های هیدروکسیل را از بین می برد بنابراین ساختار سلولی چوب به گونه ای تغییر می یابد که دوام، استحکام، ثبات ابعادی آن به طور چشمگیری بهبود می یابد.

به لطف این روش، چوب آب کمتری را جذب می نماید و ابعاد آن با قرار گیری در معرض رطوبت تغییر بسیار ناچیزی خواهد داشت و همچنین در مقابل شرایط جوی از مقاومت بالایی برخوردار خواهد شد. در مراحل فرآوری چوب ترمو از هیچ نوع مواد شیمیایی استفاده نمی شود و کاملا دوستدار محیط زیست می باشد. چوب هایی از قبیل پاین، اسپروس، بییچ، پاپلار، الدر و اش برای این فرآوری مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این روش گونه های مذکور آنچنان مقاوم می گردند که جایگزین چوب های سخت استوایی می گردند.

فواید و محاسن چوب ترمو الدر

 • امکان تاب برداشتن ندارد.
 • زمانی که در معرض رطوبت قرار می گیرد دچار باد کردن و انبساط نمی شود.
 • کار کردن با آن بسیار ساده می باشد به طوری که به راحتی پیچ می شود و همچنین هر نوع طرحی با این چوب قابل اجرا می باشد.
 • برخی از چوب هایی که برای فرآوری ترمو از آنها استفاده می گردد دارای گره می باشند و بر خلاف چوب های سخت یا Hardwood که دارای گره نمی باشند و از بافتی یکنواخت برخوردار هستند، برخی گونه های چوب ترمو با وجود گره از تنوع بیشتری از لحاظ بافت برخوردار می باشند.
 • در مقابل شرایط جوی نامساعد از مقاومت بی نظیری برخوردار است.
 • قابل استفاده در بسیاری از کاربردها در زمینه های مختلف می باشد. 

چوب ترمو الدر یکی از رایج ترین چوب های سونا

علاوه بر کاربرد ترمو الدر در سونا قابل استفاده در موارد زیر نیز می باشد :

 • کاربرد در دکینگ های لبه ی استخر
 • کاربرد در تراس و بالکن
 • کاربرد در نمای ساختمان
 • کاربرد در اسکله و بنادر
 • کاربرد در جداره ها و سکو های سونا
 • ساخت پرگولا، آلاچیق و سازه های چوبی فضای باز

شرکت پارس آرای کوهستان یکی از تامین کننده و عرضه کننده های پیشرو در زمینه ی چوب طبیعی در ایران می باشد. این مجموعه با بهره مندی از مدیران و متخصصین توانمند توانسته است گامی موثر در ارتقا سطح کیفی محصولات چوبی به کار رفته در صنعت ساختمان بر دارد. شرکت پارس آرای کوهستان با برخورداری از نمایندگی های معتبر از سرتاسر جهان در زمینه های مختلف از قبیل نما، دکینگ، پارکت، پنل های سازه ای، خانه های چوبی، مبلمان و المان های شهری و مبلمان فضای باز از بدعت گذاران چوب طبیعی در صنعت ساختمان می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات پارس آرای کوهستان می توانید با واحد فروش 7-22631405-021 این مجموعه تماس حاصل فرمایید.