s
چرا کفپوش فضای باز نیاز به نگهداری دارد؟
تعداد بازدید: 1068تعداد نظرات: 0
1396/10/05 - 15:57

چرا کفپوش فضای باز نیاز به نگهداری دارد؟

به منظور ارتقا سطح بهره وری دکینگ یا کفپوش فضای باز، راهکارهای متفاوت و مختلفی وجود دارد که دارندگان این محصول با رعایت دستور العمل هایی که در مقاله ذیل عنوان می شود می توانند کمک به افزایش طول عمر آن نمایند همچنین شرکت پارس آرای کوهستان با ارائه خدمات پس از فروش به منظور بازسازی و ترمیم بخش های آسیب دیده توانسته است قدمی مثمر ثمر در این زمینه عرضه نماید.

در طولانی مدت بر اثر رطوبت و نوسانات دما، امکان انبساط و انقباض کفپوش چوبی فضای باز وجود دارد به همین دلیل امکان شل شدن پیچ های به کار رفته وجود خواهد داشت که منجر به بالا آمدن سر پیچ ها خواهد شد. به جای استفاده از چکش و فرو کردن دوباره پیچ ها، می بایست پیچ های قدیمی را بیرون کشیده و به جای آنها پیچ های جدید جایگزین شود. در خصوص پروفیل هایی که تاب برداشته و یا پوسیده شده اند، توصیه می شود که تعویض شوند. چوب در اثر اشعه ی ماورای بنفش خورشید واکنش نشان می دهد. در این موقعیت تنها با شستن دکینگ رنگ اولیه آن باز نخواهد گشت.

دلایل تغییر رنگ دکینگ 

  • آلودگی بر اثر گرد و خاک
  • ریخته شدن آت و آشغال از درختانی که بر فراز کفپوش فضای باز هستند.
  • مواد زائد حاصل از باربیکیو
  • تجزیه کننده های زیستی از قبیل قارچ، کپک، جلبک و خزه     

از سفید کننده های پایه کلر استفاده نکنید زیرا این سفید کننده ها اگر چه قابلیت از بین بردن قارچ ها و کپک ها را دارد، اما لیگنین های چوب که مولکول های چوب را در کنار یکدیگر نگه می دارد را نیز از بین خواهد برد.

استفاده از محلول اسید سیتریک بسیار ضعیف نیز برای شفاف کردن سطح دکینگ های قدیمی که طوسی نقره ای شده اند پیشنهاد می شود.

برای شستن کفپوش فضای باز از jet washer های کوچکتر از 1500 psi با فن های بزرگ می توان استفاده نمود. jet washer های بسیار قوی سطح کفپوش چوبی فضای باز را پوسته می کنند و بافت چوب را از بین خواهند برد. بعد از اینکه پوشش چوبی فضای باز به طور کامل تمیز و پاک شد، می توانید به منظور زیبایی و افزایش عمر آن اقدام به اعمال فینیشینگ یا پوشش نهایی نمایید.

ساختار چوب نیز مانند گیاهان دیگر دارای سلول می باشد. هم سلول های Softwood و هم چنین Hardwood دارای فضایی می باشند که می توانند با هر آنچه در معرض آن قرار می گیرد پر شوند. با توجه به این موضوع که پوشش چوبی فضای باز به صورت افقی قرار می گیرد و با چوب نما که به صورت عمودی قرار می گیرد متفاوت است بنابراین آلودگی و گرد و خاک آنها به راحتی شسته نمی شود. برخی از این آلودگی ها که بزرگ تر می باشند با شستن از بین خواهند رفت اما برخی از آنها مانند گرد و خاک که کوچک هستند در سلول های چوب قرار می گیرند.

با کاربرد روغن بر روی سطح کفپوش فضای باز، ساختار سلول های چوب به گونه ای می شوند که مواد زائد به آنها جذب نمی شود. روغن مورد استفاده به عنوان فینیشینگ به داخل چوب نفوذ می کند و سلول های چوب را سفت و سخت می نماید و بنابراین فضایی برای جذب گرد و خاک نخواهد ماند. فینیشینگ هایی مانند روغن که به داخل چوب نفوذ می کنند از آن دسته متریال های نگهدارنده ی کفپوش فضای باز از قبیل لاک و پلی اورتان عملکرد بهتری خواهند داشت.

کاربرد روغن در کفپوش فضای باز

روغن می بایست بر روی سطح کفپوش چوبی فضای باز در دو مرحله اجرا شود و توصیه می شود این کار توسط قلم با موهای نرم انجام شود.

روغن مورد استفاده بر روی سطح کفپوش فضای باز می بایست بسیار نازک زده شود، زیرا اگر روغن ضخیم زده شود امکان ایجاد پستی و بلندی ناشی از روغن اضافی خواهد بود. استفاده از لایه نازک روغن در خصوص دکینگ هایی که دارای شیار می باشد از اهمیت بالاتری برخوردار است زیرا اگر از روغن با لایه ضخیم استفاده شود در شیار های آن روغن خواهد ماند و علاوه بر این که پوشش چوبی کف زیبایی خود را از دست خواهد داد، برای خشک شدن نیز نیازمند مدت زمان طولانی تری خواهد بود.

برای خشک شدن اولین لایه روغن که به صورت نازک اجرا شده است، در شرایط آب و هوایی ایده آل یک ساعت زمان لازم است. دومین لایه روغن نیازمند مراقبت بیشتری می باشد و همچنین در صورت تمایل به برخورداری از رنگ مورد نظر، می توانید از روغن هایی استفاده نمایید که رنگی می باشند.

اگر شما قصد دارید از روغن های رنگی استفاده نمایید، توصیه می شود از رنگ های روشن استفاده نمایید زیرا تیره کردن رنگ روشن پوشش چوبی کف امکان پذیر می باشد اما روشن کردن رنگ تیره کاری بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن است. 

برای کاربرد دو لایه روغن بر روی 50 متر مکعب پوشش چوبی فضای باز، حدودا 5 لیتر روغن مورد نیاز است.