s
چرا نمای چوب ضرری برای محیط زیست ندارد؟
تعداد بازدید: 728تعداد نظرات: 0
1397/01/21 - 16:47

چرا نمای چوب ضرری برای محیط زیست ندارد؟

نمای چوب بنا به دلایل عمده ای از مناسب ترین متریال ها برای پوشش ساختمان می باشد. یکی از مهمترین دلایل، زیبایی و طرفدار محیط زیست بودن آن می باشد. استفاده از چوب در مصارف مختلف و قطع درختان جنگل های مدیریت و کنترل شده منجر به کاشت دوباره نهال می گردد. همانطور که می دانید پروسه ی رشد درختان نیازمند دی اکسید کربن بیشتری می باشد بنابراین باعث برداشته شدن CO2 از جو و جلوگیری از گرم شدن آن خواهد گردید.

چوب متریالی می باشد که ترکیبی از زیبایی به همراه فواید زیست محیطی را به همراه دارد و یک پیشنهاد بسیار عالی و منحصر به فردی برای معماران به منظور طراحی سازه ها می باشد.

فواید برخورداری از نمای چوب

  • چوب متریالی طبیعی می باشد که از گرما و آرامش خاصی برخوردار است.
  • چوب دارای رگه های بسیار جذابی می باشد که در هر بخش از چوب متفاوت و متنوع است این بدین معنا می باشد که چوب طبیعی دارای رگه های تکراری نیست و این امر یکی از جذابیت های فوق العاده ی آن می باشد. همچنین هر درخت و حتی هر بخش از چوب طبیعی دارای رنگ متفاوت و منحصر به خود می باشد که در واقع می توان این چنین گفت هیچ دو تکه چوبی شبیه به یکدیگر نخواهد بود و به همین دلیل مورد توجه بسیاری از طراحان، آرشیتکت ها و کارفرمایان در زمینه ی ساخت و ساز قرار دارد.
  • دسترسی وسیع به سبک ها، بافت ها و قابلیت طرح پذیری بالای چوب طبیعی منجر به طراحی های نوآورانه توسط این ماده شده است.    
  • چوب طبیعی یکی از متریال هایی می باشد که به سادگی قابلیت بازسازی و تزئین مجدد را داراست.
  • چوب یکی از منابع تجدید پذیر می باشد بنابراین از لحاظ زیست محیطی هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.
  • استفاده از چوب رد پای کربن بسیار کمی به جای خواهد گذاشت زیرا نیازمند انرژی کمتری برای رشد و تولید در مقایسه با متریال های دیگر ساختمانی خواهد بود.
  • درختان در پروسه ی رشد و نمو نیازمند CO2 می باشند بنابراین رشد درختان باعث کاهش دی اکسید کربن و از بین رفتن آن در اتمسفر و جو زمین خواهند شد. استفاده از چوب در صنایع، توسعه و گسترش جنگل های مدیریت شده و تحت کنترل را افزایش می دهد و در واقع عامل محرک برای بسط منابع جنگلی می باشد و در نهایت افزایش میزان درختان منجر به افزایش جذب گازهای گلخانه ای و جلوگیری از گرم شدن زمین خواهد شد.   
  • یکی دیگر از فواید کاربرد چوب در نمای ساختمان پتانسیل بالا برای استفاده ی مجدد و بازیافت در انتهای عمر مفید آن خواهد بود.  

کاربردهای نمای چوب

چوب یکی از متریال های مستحکم و پایدار می باشد اما با توجه به استحکام بالای آن از وزن سبکی برخوردار است این در حالی است که برخی از چوب های Hardwood دارای تراکم بسیار بالا و در نتیجه بسیار سنگین می باشند. بنابراین با توجه به وزن مناسب چوب، کاربرد آن در مصارف مختلف راحت و مناسب تر خواهد شد. چوب از قدرت محافظت کنندگی بسیار بالایی برخوردار می باشد و در طراحی دکوراسیون ها کاربرد بسیار وسیع و گسترده ای دارد. امروزه چوب در طیف گسترده و مطابق با هر بودجه ای در دسترس می باشد که شامل چوب های سوزنی برگ یا Softwood، چوب های سخت یا Hardwood و چوب های فرآوری شده که از قیمت مناسب تری برخوردار است می باشد. بنابراین اگر به چوب علاقه مند هستید با هر بودجه ای امکان خرید آن برای شما وجود خواهد داشت. کارایی گونه هایی با دوام کمتر نیز با استفاده از فرآوری های مختلف از قبیل فرآوری استیلیشن، اصلاح حرارتی یا ترمو، اشباع و تاخیر در حریق قابل بهبود و تقویت می باشد که این از ویژگی های منحصر به فرد چوب می باشد. با استفاده از رنگ یا روغن به عنوان لایه محافظتی می توان از نمای چوب محافظت به عمل آورد و در عین حال زیبایی آن را افزایش داد و به رنگ دلخواه تغییر داد. ماهیت چوب به گونه ای می باشد که عایق حرارتی و صوتی می باشد بنابراین بسیار مناسب برای کاربرد در نمای چوب است. چوب در زمره ی محصولاتی قرار دارد که به سادگی قابل تعمیر و بازسازی است.