پارکت چوبی یا لمینیت!
تعداد بازدید: 384تعداد نظرات: 0
1397/08/02 - 13:14

پارکت چوبی یا لمینیت!

مشاور برای انتخاب بهترین کفپوش متناسب با کاربری، سبک طراحی و رنگ بندی فضا می تواند جهت انتخاب شما را به سوی بهترین متریال سوق دهد در واقع مشاور یا کارشناس اطلاعات کاملی از متریال های روز موجود در بازار را در اختیار شما قرار می دهد و با اشراف به مزایا و معایب هر متریال می توانید انتخاب اصلحی داشته باشید.

امروزه علاقه ی فراوانی به استفاده از کفپوش چوبی و یا طرح چوب در بین مردم، طراحان، آرشیتکت ها و مهندسین فعال در زمینه ی ساخت و ساز افزایش یافته است. به دلیل اینکه چوب دارای رنگ ها و طرح های مختلف و متنوعی می باشد دست طراحان در تزئین و دکوراسیون باز خواهد بود و به همین دلیل متریالی محبوب می باشد. اما موضوعی که باید به آن توجه داشت این مورد می باشد که برخی افراد تفاوت بین لمینت و پارکت چوبی را نمی دانند. پارکت از چوب طبیعی ساخته می شود و کاملا و تماما چوب می باشد اما لمینت از موادی غیر از چوب ساخته می شود که طبیعی نمی باشد.

پارکت بهتر است یا لمینت؟!

لمینیت از چند لایه تشکیل می شود که لایه بیرونی از موادی مانند ملامین و اکسید آلومینیوم ساخته می شود. لایه دوم از کاغذهای ملامینه تشکیل می شود و در واقع با اهمیت ترین لایه در لمینت می باشد. لایه مرکزی در لمینیت که قلب لمینیت نام دارد از فیبرهای با چگالی بالا (HDF) و فیبرهای با چگالی متوسط (MDF) به کار رفته می شود. لمینت هایی که از HDF ساخته می شود یقینا دارای کیفیت بالاتری می باشد زیرا از فیبر چوب فشرده تری ساخته می شود. لایه ی زیرین، پایین ترین لایه ی لمینت می باشد که در استحکام لمینت نقش اساسی و مهمی را ایفا می نماید.

اما پارکت از چوب طبیعی ساخته می شود. کفپوش چوبی به دو صورت وجود دارد: engineered و solid

کفپوش چوبی engineered از چند لایه چوب تشکیل می شود که با فشار بر روی یکدیگر چسبانده می شوند. این نوع محصول دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی می باشد که دارای برتری های بی شماری در مقایسه با لمینت می باشد.

لمینیت دارای معایبی می باشد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1. عدم ترمیم پذیری

یکی از بزرگترین معایب لمینت عدم امکان ترمیم پذیری آن می باشد. این بدین معنا می باشد که اگر دچار آسیب گردد امکان بازسازی آن وجود نخواهد داشت و می بایست آن را تعویض نمود اما این موضوع مطرح می شود که اگر آیا در بازار از طرح و رنگ و ابعادی که استفاده شده است وجود دارد یا نه؟ که در پاسخ به این پرسش باید گفت امکان یافتن قطعه ی مشابه در بازار بسیار کم می باشد.  

2. دوام کم

یکی دیگر از مهمترین معایب لمینت دوام پایین این متریال می باشد. پارکت چوبی دارای دوام بسیار بالا و استحکامی بسیار بی نظیر می باشد و می توان عمر مفید آن را به بیش از 50 سال پیش بینی نمود. اما لمینت از چنین ویژگی محروم می باشد.

3. لمینیت مضر برای سلامتی

سازندگان لمینت به منظور ساخت لایه های مختلف آن مجبور هستند از مواد شیمیایی استفاده نمایند. بنابراین می توان به ارزش کفپوش چوبی که کاملا از چوب طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر ساخته می شود پی برد.

4. صدای ناخوشایند

یکی دیگر از موارد بسیار با اهمیت در خصوص کفپوش چوبی صدای خوشایند چوب طبیعی در هنگام راه رفتن بر روی آن می باشد. در مقابل با راه رفتن بر روی لمینت احساسی صدای توخالی بودن ناخوشایندی را تولید می نماید که باعث آزار می گردد.

5. لیز خوردن بر روی لمینت

متاسفانه سطح لمینت به گونه ای می باشد که لغزنده است البته سطح پارکت نیز کمی سر است اما در مقایسه با لمینت میزان کمتری خواهد بود.

تفاوت پارکت چوبی و لمینت را می دانید؟

تفاوت لمینت با کفپوش چوبی همانند یک فضای ساختگی دست ساز بشر با یک منظره ی طبیعی می باشد. شما هر اندازه در طراحی متبحر و توانمند باشید گوشه ای از خلاقیت و زیبایی طبیعت خداوند را نمی توانید خلق نمایید. در واقع لمینت مانند سرابی است که وقتی قدم بر روی آن می گذاریم با تصوراتی که در ذهن خود ساخته اید فاصله ی بسیاری دارد. عموما عناصر ساخته ی دست بشر به دلیل تکثیر پذیری و تکرار و همچنین تولید انبوه فاقد ارزش می گردد اما در محصولات طبیعی هرگز شاهد هیچ گونه تکراری نخواهید بود. در صنعت ساختمان و طراحی داخلی کفپوش چوبی به عنوان کالایی لوکس و منحصر به فرد دیده می شود زیرا که شما هرگز نمی توانید نقش تکراری پارکت، فضایی را با فضای دیگر مشاهده نمایید. با وجود میلیاردها انسان در کره زمین که در گذشته بوده اند و در آینده نیز خواهند بود، شما نمی توانید حتی چهره ی دو فرد را شبیه یکدیگر بیابید نقش طرح و رنگ چوب ها نیز بی نهایت می باشد و حتی اگر شما از یک برند و یک گونه چوب به کفپوش منزلتان اختصاص دهید امکان تکرار آن وجود نخواد داشت. کفپوش ها در واقع شناسنامه و هویت محل زندگی شما هستند. جابجایی وسایل منزل و تغییر دکور به کفپوش چوبی منزل شما جلوه ی جدیدی را می بخشد که شما را شگفت زده می نماید. خاصیت پردازش و نو نوار کردن کفپوش چوبی از طریق ساب و لاک مجدد می تواند کمک موثری در روحیه افراد منزل ایجاد نماید. این فرهنگ غنی در ملت ایران از قدیم الایام باقی مانده که در روزهای پایانی سال ایرانیان به خانه تکانی و نو کردن اسباب و اثاثیه منزل می پردازند. اگر کفپوش منزل شما پارکت باشد نیازی به تعویض ندارد و به راحتی می توان آن را بازسازی و احیا نمود. پارکت به محصولی می گویند که بایستی حتما جنسش از چوب باشد اما اشتباه رایج در جامعه که لمینیت یا پارکت لمینت را اصطلاحا پارکت می گویند ابهام هایی که به وجود آورده است بارها دیده شده است که بعضی از تجار یا فرشندگان که حتی تاکنون یک خط در مورد پارکت مطالعه نداشته اند از این موقعیت سو استفاده کرده و لمینیت که از جنس ام دی اف یا اچ دی اف روکش شده با کاغذ های رنگی متفاوت و طرح چوب است را با قیمت های غیر واقعی به مصرف کنندگان می فروشند بنابراین خواهشمندیم قبل از خرید پارکت چوبی حتما از اصالت شرکت و پروژه های اجرا شده آن مطلع شوید تا چنین تجربه تلخی نداشته باشید.