s
نما چوب و نحوه نصب
تعداد بازدید: 1273تعداد نظرات: 0
1396/12/21 - 11:59

نما چوب و نحوه نصب

نحوه ی نصب انواع پروفیل های نما و میخ یا پیچ کردن آنها در این مقاله ذکر شده است و برخی از مفاهیم تخصصی مانند Overlap در خصوص چوب های فرآوری شده و چوب های خشک نشده مورد بررسی قرار گرفته است به طوریکه دانستن این موارد می تواند به کیفیت نصب چوب در نما کمک شایانی نماید.

چوب در مقایسه با سنگ و آجرهای سنتی و قدیمی از وزن کمتری برخوردار است و با توجه به این ویژگی استفاده از نما چوب گزینه ی بسیار مناسبی می باشد. چوب قابل تلفیق با تمام متریال های دیگر می باشد و استفاده از آن در نما، زیبایی و گرمی منحصر بفردی به ساختمان می بخشد. با استفاده از چوب می توان هر نوع شکل و زاویه ای را ایجاد نمود که این ویژگی چوب از برترین فواید آن می باشد. استفاده از نما چوب در ساختمان ها علاوه بر زیبایی، خاصیت عایق بودن آن می باشد که کمک شایانی به صرفه جویی در مصرف انرژی دارد. چوب از هدر رفتن گرما و سرمای داخل ساختمان جلوگیری می کند. صرفه جویی در هدر رفتن انرژی منجر به کاهش گازهای گلخانه ای می شود و تاثیر مثبت در محیط زیست خواهد داشت. با توجه به مقاله های قبل در خصوص نمای چوب و نحوه ی نصب و استفاده ی استاندارد آن، در این مقاله به بررسی تاثیر رطوبت موجود در چوب و تاثیر آن بر نصب خواهیم پرداخت.   

Overlap: میزان فاصله ای که دو پروفیل بر روی هم قرار می گیرند را Overlap گویند.

 رطوبت موجود در نما چوب

میزان رطوبت موجود در چوب بر کاربرد، الزامات و نحوه ی استفاده از Overlap تاثیر گذار است. رطوبت موجود در چوب های خشک شده می بایست بین 10 تا 18 درصد برای Hardwood و برای چوب های Softwood می بایست 10 تا 15 درصد باشد و با رعایت این موارد ضمانت داده می شود Overlap حرکت بسیار اندکی بعد از نصب خواهد داشت. بنابراین چوب های خشک شده نیازمند Overlap (همپوشانی) یا Rebate کوتاه و کوچکتری می باشند.

در مقابل چوب های فرآوری نشده از رطوبتی بیش از 18 درصد برخوردار می باشد و این چنین چوب هایی با رطوبت بالا امکان تاب برداشتن و انقباض بیشتری دارند بنابراین Overlap و Rebate بزرگتری نیاز دارند.    

  • برای صفحات و پروفیل نما چوب خشک شده و یا فرآوری شده با عرض کمتر 150 میلی متر نیازمند Rebate یا Overlap با اندازه 13 میلی متر می باشد. برای تخته هایی بزرگتر از 150 میلی متر، نیازمند Rebate یا Overlap با اندازه ی 20 میلی متر می باشد.
  • برای تخته های خشک نشده، Overlap می بایست 30 میلی متر باشد.

نحوه ی میخ زدن

استفاده از میخ برای چوب های خشک شده یا خشک نشده متفاوت می باشد. به طور مثال چوب های خشک نشده می بایست به طور مستقل امکان منقبض شدن را داشته باشند. بنابراین از کاربرد میخ بر روی Overlap می بایست جلوگیری شود.

چوب های خشک شده نیز می بایست بر روی بخش ضخیم تر آنها میخ استفاده شود بر روی کام و زبانه و Overlap نباید میخ کاری شود. علاوه بر این به منظور جلوگیری از دو نیم شدن انتهای تمامی چوب ها بهتر است از قبل سوراخ شوند و همچنین توصیه می شود جهت جلوگیری از بیرون آمدن، از میخ های سر تخت استفاده شود. میخ های به کار رفته در چوب می بایست از دوام بالایی برخوردار باشند و گالوانیزه شده باشند. جدول شماره ی 2 جزئیات بیشتری را در خصوص میخ های مخصوص در سایزهای مختلف برای چوب هایی با ضخامت های متفاوت نشان داده شده است. 

 

الزامات و قوانین (BCA (Building Code of Australia بر استفاده و کاربرد نما چوب تاثیرگذار است. به طور مثال ده نوع کلاس ساختمانی وجود دارد که نیازمند کدگذاری حریق می باشند (بستگی به ارتفاع ساختمان و تعداد طبقات آن دارد). ساختمان های نوع A و B نیازمند متریالهایی غیرقابل اشتعال می باشند بنابراین می بایست از استفاده از نمای چوبی جلوگیری کرد.  

اطلاعات و اسناد مرتبط با این مبحث

از انتشارات انجمن توسعه و گسترش چوب کتاب های دیگری با موضوعات زیر چاپ شده است.

  • الزامات حریق (شامل اطلاعاتی در خصوص الزامات و دستورالعمل های BCA در مورد حریق و دیگر موضوعات می شود)
  • راهنمای فنی و جزئیات مرتبط چوب های سخت و سوزنی برگ (شامل اطلاعاتی در خصوص رطوبت، دوام، ظاهر و موارد ساختاری)