s
نما چوب به عنوان نمای بیرونی ساختمان
تعداد بازدید: 1757تعداد نظرات: 0
1396/10/25 - 09:52

نما چوب به عنوان نمای بیرونی ساختمان

فواید و ویژگی های نما چوب از جنبه های مختلف از قبیل صرفه جویی در مصرف انرژی و زیبایی شناختی در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد و همچنین میزان فواصل چوب نما تا زمین و نحوه ی چگونگی قرارگیری آنها عنوان می شود.

نما چوب به عنوان عامل محافظتی از نما و سطح خارجی ساختمان در کنار زیبا سازی آن نقش اساسی را ایفا می کند. دستورالعمل ها و الزامات عنوان شده در این متن، ویژگی های طراحی و ساخت، سیستم های مرسوم نما و موارد نظارتی را پوشش می دهد. فواید و مزایای سازه ها و نمای چوبی با نمایش دادن تصاویر مرتبط در بخش زیر مورد بررسی قرار می گیرد همچنین چگونگی قرارگیری پروفیل های نما و میزان فاصله آن ها از زمین به اختصار بیان می شود.   

مزایای سازه ای

با توجه به قدرت انعطاف پذیری چوب، امکان استفاده در فونداسیون با تنوع وسیعی وجود دارد.

با توجه به وزن سبک چوب نیاز به ستون های کوچک تر دارد.

دیوار نما می بایست توسط Wall post (تکیه گاههای میانی)، ستون و شمع (Piers) حمایت شوند، بنابراین اگر از موارد مذکور استفاده شود نیازی به دیوار زیر سری وجود ندارد و در نتیجه هزینه ها کاهش می یابد.    

مزایای نما چوب از لحاظ زیبا شناختی

  • در مقایسه با سنگ و آجر های سنتی و قدیمی از وزن کمتری برخوردار است و منجر به خلق نمایی سبک تر و زیباتر می شود.
  • در تمامی زمینه ها با تمامی متریال ها قابل اجرا می باشد.
  • با چوب به راحتی می توان اشکالی بی زاویه خلق کرد.

فواید نما چوب از لحاظ بهره وری انرژی

  • قابلیت طراحی و رعایت الزامات و مقررات در شرایط مختلف آب و هوایی
  • ساختمان هایی که از نما چوب استفاده می کنند، وابستگی کمتری به گرما دارند بنابراین از لحاظ قرارگیری و رو به نور بودن از محدودیت برخوردار نیستند.
  • گرم کردن و خنک کردن فضاهایی که از چوب استفاده شده است بسیار ساده و به سرعت انجام می پذیرد. با توجه به خاصیت عایق بودن چوب می توان گفت استفاده از این متریال مصرف انرژی را کاهش می دهد و بنابراین گازهای گلخانه ای کمتری وارد اتمسفر خواهند شد.

مزایای چوب از لحاظ ساخت و طراحی مناسب

  • ساخت سریع در مدت زمان اندک
  • کاهش نیاز به داربست به ویژه در مکان های شیب دار

فلشینگ ها در گوشه ها، درها، پنجره ها و تقاطع دیوارها می بایست به گونه ای طراحی شوند که آب را در شرایط آب و هوایی نامساعد در خود نگه داری کنند. چوب به کار رفته در نما می بایست حداقل 150 میلی متر از سطح زمین بالاتر باشد تا آب را به خود جذب نکند (شکل شماره 1).

لبه های پایین چوب نما می بایست برش مورب با زاویه ی 15 درجه خورده شوند تا بدین وسیله آب با برگشت به داخل نفوذ نکند (شکل شماره دو).

سارکینگ (Sarking) و انتخاب پروفیل های نما

سارکینگ (Sarking) برای جلوگیری از نفوذ آب به نما چوب مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین سارکینگ مانعی برای ورود گرد و خاک، باران به داخل دیوار ساختمان می باشد. سارکینگ می بایست در مقابل هوا مقاوم باشد اما رطوبت به داخل آن نفوذ می کند و اغلب از فویل آلومینیوم و یا bitumen bonded ساخته می شود. سارکینگ به طور مستقیم پشت چوب نما نصب می شود که در شکل شماره 3 نشان داده شده است. در صورتی که تراکم از اهمیت بالایی برخوردار باشد، موارد دیگری نیز مورد نیاز می باشد. این مورد زمانی می بایست انجام شود که تفاوت دمای بیرون ساختمان و داخل زیاد باشد مانند زمانی که هوا بسیار سرد است. این عایق کمک می کند تا هوای سرد بیرون با هوای گرم داخل برخورد نکند. در موقعیت ها و مکان هایی که هوا به شدت سرد است عایق رطوبتی در قسمت گرم عایق نیز مورد نیاز می باشد.

پروفیل های چوبی Solid در نما چوب به صورت فرآوری شده و فرآوری نشده موجود هستند. چوب های فرآوری شده دارای کام و زبانه می باشند و سطح آنها با ماشین شکل داده شده است، اما چوب هایی که فرآوری نشده اند به صورت الوار می باشند و دارای کام و زبانه نیستند (شکل شماره ی 4).

در مقاله بعدی ادامه این مطلب ارائه خواهد شد...