s
نما چوب
تعداد بازدید: 2185تعداد نظرات: 0
1396/05/18 - 15:08

نما چوب

در این مقاله گونه های مناسب چوب جهت استفاده به عنوان نما چوب مورد بررسی قرار گرفته است همچنین به کاربردهای چوب در نمای ساختمان اشاره شده است.

کاربرد گونه های مختلف چوب در نمای ساختمان

استفاده از چوب برای پوشش نما به طور فزاینده ای در حال افزایش است. چوب نما تجدید پذیر، قابل تجزیه و قابل استفاده ی مجدد می باشد.

دلایل بسیاری وجود دارد که موجب پوسیدگی چوب می شود اما مهمترین دلیل پوسیدگی به دلیل وجود قارچ می باشد و زمانی رخ می دهد که رطوبت چوب به بیش از 20 درصد می رسد.

گونه های مختلف چوب با در نظر گرفتن کاربردهای مختلف و قرارگیری آن در معرض عواملی که موجب از بین رفتن و فاسد شدن می شود طبقه بندی می شود. چوب نما در این طبقه بندی  در کلاس 3 قرار می گیرد زیرا سطح رطوبتی که چوب نما در معرض آن قرار می گیرد بیش از 20 درصد می باشد. این بدین معناست که برخی از گونه های چوب جهت استفاده در نما نیازمند فرآوری شدن می باشند.    

گونه های چوبی که در طبقه بندی "بسیار بادوام" و "با دوام" طبقه بندی می شود جهت کاربرد به عنوان نمای چوب نیازی به فراوری ندارد و به طور ذاتی با دوام می باشند. گونه های چوبی که در طبقه بندی " نسبتا با دوام"  قرار می گیرند جهت استفاده در نما نیازمند فراوری می باشند.  

گونه هایی که نیاز به فرآوری ندارند

Western red cedar این گونه ی چوب جزو چوب های "بسیار با دوام"  قرار دارد و چوب ناحیه ی امریکای شمالی می باشد. به منظور زیبایی و محافظت از سطح خارجی آن، از روغن استفاده می شود.

European Larch این گونه ی چوب در طبقه بندی "بادوام" قرار می گیرد. این چوب و همچنین UK-grown larch و Siberian Larch که در سیبری یا مناطقی که درختان در آنجا بسیار آهسته رشد می کند و سن درختان بیش از 60 سال می باشد، وجود دارند وهمگی دارای بافت و عمر مفید یکسانی می باشند. تراکم چوب larch بین 470kg/m  و 650 kg/m با رطوبت 12 درصد می باشد. به موجب این تراکم چوب لارچ در مقابل ضربه از western red cedar با تراکم 390-330 kg/m مقاوم تر می باشد. 

Douglas fir این گونه ی چوب در طبقه بندی چوب ها "بادوام" قرار می گیرد.
European oak این گونه از چوب در طبقه بندی چوب های "بسیار بادوام" قرار می گیرد. 

گونه هایی که نیاز به فرآوری دارند

 Spruce, Fir and Pine این گونه های چوب در صورت کاربرد آنها به عنوان نمای چوب می بایست فرآوری شوند. با فرآوری اشباع می توان این گونه های چوب را مقاوم ساخت.

Thermally modified timber چوب های ترمو شده یا فرآوری شده با حرارت و بخار را می توان جایگزین چوب های فرآوری شده با مواد شیمیایی نمود. فرآوری چوب با حرارت بالای 200 درجه سانتی گراد، دوام و مقاومت چوب را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. عمر مفید نمای چوب ترمو بیش از 30 سال می باشد.

با رعایت موارد زیر، دوام چوب نما را می توان افزایش داد :

  • فاصله دادن نمای چوب حداقل 150 میلی متر بالاتر از زمین
  • اطمینان حاصل کردن از اینکه چوب نما با متریالی که دارای خلل و فرج است تماس مستقیم نداشته باشد.
  • استفاده از تثبیت کننده های استینلس استیل
  • استفاده از فاصله ی کافی و مناسب جهت جلوگیری از ایجاد مسیرهای مویرگی. (بهترین فاصله 5 میلی متر)

با توجه به موارد ذکر شده در خصوص طبقه بندی گونه های چوب و بررسی مناسب ترین نوع چوب جهت کاربرد در نمای ساختمان، در بخش زیر قصد داریم برخی از فواید فرآوری ترمو را به طور خلاصه ذکر کنیم.

فواید استفاده از چوب ترمو در نما چوب

  • دوام و ماندگاری بسیار بالا از مهمترین ویژگی های ترمووود می باشد.
  • با فرآوری ترمو صمغ موجود در چوب کاملا از بین خواهد رفت، بنابراین چوب از وجود هر گونه قارچ و آفت کاملا محافظت می شود.
  • استحکام چوب افزایش می یابد ودر نتیجه از به دو نیم شدن و شکستن آن جلوگیری می شود که این ویژگی یکی از حائز اهمیت ترین موارد استفاده ی آن در نمای چوب می باشد.