نصب پارکت چوبی
تعداد بازدید: 1042تعداد نظرات: 0
1397/02/23 - 12:02

نصب پارکت چوبی

از مهم ترین بخش های یک خانه کفپوش فضای داخلی آن می باشد که امروزه با توجه به تعدد و تنوع متریال های مختلف صاحبان خانه انتخاب های زیادی دارند برای انتخاب متریال مناسب باید علاوه بر زیبایی به کیفیت و مرغوبیت محصول نیز توجه داشته باشید همچنین یکی از نکات حائز اهمیت روش نصب آن می باشد در این مقاله ما به بررسی روش نصب پارکت چوبی به طور مختصر می پردازیم.

استفاده از پارکت چوبی در ایران دارای تاریخچه طولانی می باشد همانطور که می دانید بیشتر کاخ ها و اماکن تاریخی در گذشته با کفپوش چوبی مزین گشته اند . در گذشته با توجه به نبود اطلاعات کافی و دانش لازم در زمینه نصب کفپوش چوبی این کار بسیار سخت و زمان بر بود به طوری که امروزه با توجه به پیشرفت علم و ایجاد دستگاه های مدرن و به روز این کار به سادگی انجام می شود و به جرات می توان گفت نصب پارکت چوبی بسیار ساده و آسان می باشد .

چگونه پارکت چوبی را نصب کنیم ؟

اصولا نصب کفپوش تمام چوب را می توان از چند حوزه مورد بررسی قرار داد که در زیر به اختصار در مورد ان توضیح داده شده است :

بستر زیر کار

اینکه بستر زیرین پارکت دارای چه متریالی و با چه کیفیتی می باشد بسیار حائز اهمیت است و گاها می تواند در نحوه نصب آن تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال در کفپوش هایی که نصب به صورت چسبی می باشد و ساختمان مجهز به سیستم گرمایش از کف است حتما می بایست از چسب پلی اورتان که شرکت پارس آرای کوهستان نماینده انحصاری برند wackol در ایران می باشد استفاده شود .

نوع و ضخامت کفپوش چوبی

یکی از نکات مهم در نصب کفپوش چوبی توجه به ضخامت آن به همراه چسب و یا فوم صدا گیر زیرین ان است چرا که باید از  سایز برش چهار چوب های درب های ورودی ساختمان کوچکتر باشد تا بتواند کاملا زیر چهار چوب قرار گیرد گاها عدم توجه به سایز پارکت باعث کاهش کیفیت کار نهایی خواهد شد .

تدابیر قبل از نصب پارکت چوبی

قبل از نصب هر مدل از کفپوش های تمام چوب به خصوص سری کفپوش های چوبی الواری حتما می بایست به مدت ۱هفته قبل تمام بسته های پارکت در محل نصب قرار گرفته تا از نظر محیطی به دمای یکسان برسند و آسیبی بعد از نصب نبینند. همچنین در کفپوش های چوبی چسبی که به صورت فومی نصب می شود حتما می بایست  قبل از نصب تمام کف را تمیز و عاری از هر گونه مواد زائد نمود و این امر در بالا بردن کیفیت کار نهایی بسیار حائز اهمیت می باشد.

در اجرای کفپوش های فومی و یا چسبی به جهت انبساط و انقباض به هیچ عنوان نباید کفپوش چوبی به دیوار های دور سالن و یا اتاق چسبیده شود و حتما می بایست حداقل فاصله ۵ میلی متر با دیواره را در نظر گرفت. هنگام نصب کفپوش چوبی در گوشه و اطراف دیواره ها حتما باید به این نکته توجه شود که فاصله درز گذاشته شده با دیواره ها به اندازه ای باشد که از ضخامت قرنیز بیشتر نشود چرا که باعث به وجود آمدن درز بین پارکت و قرنیز شده و از زیبایی کار کاسته خواهد شد. جهت اجرای کفپوش چوبی بر روی پلکان و راه پله ساختمان حتما می بایست کف و پیشانی پله توسط نبشی لب پله به یکدیگر به صورت صحیح و کامل متصل شده و حتما پارکت در این قسمت بوسیله چسب مخصوص نصب خواهد شد . ‌

در اجرای کفپوش های چوبی چسبی که به صورت جناغی نصب می شود این نکته بسیار مهم را در نظر بگیرید که از سایز شانه مناسب جهت پخش چسب استفاده  نمایید . استفاده از شانه غیر استاندارد باعث نفوذ چسب اضافه به درز های مقاطع پارکت شده و در نهایت باعث به وجود آوردن بند اضافه بین قطعات کفپوش چوبی خواهد شد. محل قطع مسیر کفپوش های چوبی در نصب چسبی به صورت جناغی حتما باید به وسیله شمشه مناسب این کار تعیین گردد و تمام مسیر های پارکت نسبت به یکدیگر گونیا باشند. عدم رعایت این نکته باعث به وجود آوردن درز در قطعات اخر نصب شده و باعث پایین آمدن کیفیت کار خواهد شد .