سبک معماری ایرانی
تعداد بازدید: 598تعداد نظرات: 0
1397/02/18 - 10:14

سبک معماری ایرانی

سبک معماری ایرانی دارای جوانب متعددی می باشد که آن را متمایز از دیگران نموده است. رواق ها، ایوان ها، سردرها، هشتی ها، ستون های رفیع و باغچه ها از المان های مهم در معماری سنتی ایرانی بوده است. تسلط ایرانیان به علوم مهندسی منجر به طراحی و ساخت امارت ها و بناهایی منحصر به فرد گردیده است.

معماری ایرانی به گذشته ی بسیار دور باز می گردد به طوری که پیشینه و سابقه ی آن به هزاره هفتم پیش از میلاد مسیح می رسد. معماری ایرانی از گذشته تاکنون تحت تاثیر عوامل متعدد و گوناگونی از قبیل مسائل سیاسی، اجتماعی و مذهبی دچار تغییر گشته است. سیر تکاملی معماری ایرانی از ماهیت بسیار متفاوتی برخوردار است که می توان به عین در بناها و آثار ایرانی مشاهده نمود.    

ویژگی معماری ایرانی

معماری ایرانی دارای ویژگی های بسیار متمایزی از قبیل طراحی خاص، محاسبات بسیار پیچیده و دقیق، رعایت موارد فنی و علمی، ایوان های بزرگ و ستون های بسیار رفیع و بلند و همچنین تزئینات فوق العاده خاص و منحصر به فرد که مختص به معماری و سبک ایرانی می باشد.      

سردرها، گنبدها، ایوان هایی که تنها در معماری ایرانی دیده می شوند از تسلط ایرانیان به علوم ریاضی و مهندسی نشات می گیرد و توانایی آنها در طراحی و ساخت بناها و امارت ها را نشان می دهد. علایق ایرانیان به باغچه، ایوان، گنبد های بزرگ، ستون های رفیع و سردر، هشتی و کلاه فرنگی ها منجر به معماری خاص و متفاوت ایرانیان گردیده است به طوریکه در میان دیگر سبک های جهانی بسیار متفاوت می باشد. در میان معماری های جهان که در گذشته ی بسیار دور وجود داشته است فاصله ی ستون ها تنها در تخت جمشید این گونه از هم دور می باشند که همین امر تسلط ایرانیان به علوم و فنون مهندسی را نشان می دهد. استفاده از چوب در ابتدایی ترین بناها و ساخت و سازهای اولیه مرسوم بوده است. کاربرد چوب در ستون ها، درها، سقف ها و دیگر بخش های خانه ها، امارت ها و مساجد بسیار دیده می شده است.

ماهیت معماری تلفیقی از عشق و هنر می باشد که در دستان هنرمندانه ی یک معمار اثری جاودان خلق می گردد که هر چه غبار تاریخ بر آن بنشیند نه تنها اصالت آن کاهش نمی یابد بلکه به زیبایی چشم نواز آن افزوده می گردد. هنر زمانی که با تفکر و خرد درآمیخته می شود مبدل به اثری جاودان می گردد. معماری ایرانی تجلی هنر، اصالت و تمدن ایران زمین می باشد که در بناهای جاودان در سرتاسر این سرزمین خود نمایی می کند. ساخت بناهای خلق شده در بسیاری از موارد سالها به طول انجامیده است اگرچه شاید بیننده تنها با نگاهی کوتاه از آن عبور نماید اما تاریخ تلاش و هنر معماران آن را از یاد نخواهد برد.               

متریال های به کار رفته در معماری ایرانی دارای تنوع بسیاری بوده است که یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین آنها چوب طبیعی می باشد. چوب در بسیاری از کاربردها از قبیل نما و ستون مورد استفاده قرار می گرفته است. چوب طبیعی علاوه بر زیبایی و جذابیت ظاهری که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید دارای استحکام فوق العاده ای می باشد. چوب که از دل طبیعت خارج می شود اثری خاص بر چشم و روح بیننده می گذارد و این گونه می باشد که مبدل به اثری جاودان می گردد. هنر معماری ایرانی دارای جنبه های متفاوتی می باشد که در گوشه گوشه ی آثار ایرانی دیده می شود.

با وجود ساختمان های بلند و کوتاه امروزی که در شهرها قد علم کرده اند اما روح اصیل ایرانی در تار و پود بناهای تاریخی و قدیمی با استواری حس می شود. اصالت معماری ایرانی مدیون طرز تفکر و تمدن سرزمین ایران زمین می باشد که با جلوه گری خاصی خود نمایی می کند و کارنامه ی هنر این مزر و بوم می باشد.

تسلط ایرانی به علوم مختلف منجر به خلق آثاری ماندگار گردیده است که در معماری امروزی نیز تاثیر گذار بوده است. اگرچه ساختمان ها و بناهای امروزی گرایش خاصی به معماری مدرن دارد اما تجارب معماری کهن منجر به خلق آثاری ماندگار شده است.