روغن های مخصوص پارکت
تعداد بازدید: 1799تعداد نظرات: 0
1396/12/10 - 09:53

روغن های مخصوص پارکت

پوشش نهایی پارکت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا به عنوان محافظ چوب عمل می نماید. یکی از پوشش هایی که برای کفپوش چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار متداول می باشد لاک می باشد که در این مقاله به فواید و معایب آن پرداخته می شود.

لاک به عنوان پوشش نهایی، فینیشی ایده آل برای مکان هایی است که در آن تردد بیشتری وجود دارد و تمایل به هایگلاس شدن سطح پارکت می باشد. استفاده از لاک دارای مزیت های بسیاری می باشد که در بخش زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد :

سادگی در نگهداری

یکی از مزایای با اهمیت و مورد توجه لاک به عنوان پوشش نهایی این موضوع می باشد که لاک تا حدودی کفپوش چوبی را ضد آب می کند ولی این نکته همیشه در مورد پارکت چوبی و تمامی محصولات چوبی متذکر می شود که قرار گرفتن در معرض رطوبت زیاد و یا ریخته شدن آب زیاد بر روی چوب به آن صدمه وارد خواهد کرد. تنها مشکل کاربرد لاک این موضوع می باشد که احتمال نشان دادن خراشیدگی در آنها وجود خواهد داشت اما پارکت هایی که پوشش نهایی آنها روغن باشد خراشیدگی را نشان نمی دهند. شایان ذکر است مورد عنوان شده بعد از گذشت سالها سطح کفپوش چوبی را دچار کهنگی می نماید اما خوشبختانه راه حل بسیار ساده ای وجود دارد که می توان با استفاده از ساب و کاربرد مجدد لاک آن را بازسازی نمود و از پارکتی کاملا نو بهره برد. 

میزان حفاظت و نگهداری

قدرت حفاظت لاک از کفپوش چوبی در سطح بسیار بالایی قرار دارد به طوریکه از گذشته تاکنون در مکان های پرتردد از قبیل مجموعه های ورزشی و سالن های رقص لاک به جای روغن و واکس به عنوان پوشش نهایی مورد استفاده قرار می گرفته است. اگر بر اثر ساییده شدن لاک به دلیل تردد بالا و گذشت زمان پارکت لایه ی محافظتی خود را از دست دهد بی شک در معرض صدمه و آسیب قرار خواهد گرفت.

فواید و زیبایی های ظاهری

لاک به صورت هایگلاس (بسیار براق)، براق و مات وجود دارد. هر سه حالت لاک دارای زیبایی مخصوص خود می باشد که براساس سلیقه ی افراد مورد استفاده قرار می گیرد. تنها نکته ای که می بایست متذکر شد این موضوع می باشد که لاک چه به صورت مات و یا براق در قدرت حفاظت و کیفیت عملکرد آن تفاوتی نخواهد داشت. 

فواید و مضرات پارکت چوبی

یکی از فواید و مزایای منحصر به فرد لاک به عنوان پوشش نهایی پارکت، ضد آب بودن آن برای مدت زمان محدود می باشد. این بدین معناست که اگر به طور تصادفی آب بر روی پارکت ریخته شود لاک مانع از جذب آب توسط چوب می شود اما این نکته را می بایست یاد آور شد که لاک در مدت زمان محدود مانع از جذب آب می باشد و می بایست با دستمال آب و رطوبت ایجاد شده خشک شود. همانطور که در بالا اشاره شد تنها عیب لاک ایجاد خراشیدگی بر روی سطح آن می باشد بنابراین برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کفپوش چوبی از راه رفتن با کفش های پاشنه دار بر روی آن خودداری شود و از پادری در مقابل درب های ورودی استفاده گردد. توصیه می شود به طور منظم سطح کفپوش چوبی جارو زده شود تا از خراشیدگی سطح آن جلوگیری شود.    

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم لاک به صورت براق و مات برای پوشش نهایی پارکت وجود دارد. علاوه بر موارد مذکور از یک لایه محافظتی UV نیز برای برخی از مکان هایی که از پنجره نور خورشید به کفپوش تابیده می شود مورد استفاده قرار می گیرد. این لایه محافظتی UV از تغییر رنگ چوب بر اثر اشعه ی خورشید جلوگیری می نماید. استفاده از پوشش نهایی لاک برای مکان هایی که رفت و آمد بسیاری وجود دارد بسیار مناسب می باشد.

   

سادگی در نظافت

نظافت پارکت هایی که پوشش نهایی آنها لاک می باشد بسیار ساده می باشد. برای پاک کردن گرد و خاک و همچنین لکه های موجود بر روی کفپوش چوبی می بایست با یک دستمال مرطوب این کار را انجام داد. در حین نظافت کردن کفپوش چوبی این نکته را می بایست در نظر گرفت تا جایی که امکان پذیر است از آب کمتری برای پاک کردن کفپوش چوبی استفاده شود. در مقاله بعدی در خصوص روغن به عنوان پوشش نهایی صحبت خواهیم کرد. شرکت پارس آرای کوهستان تامین کننده بهترین و با کیفیت ترین چوب های طبیعی صنعت ساختمان با بیش از یک دهه فعالیت پرچم دار این عرصه می باشد برای کسب اطلاعات در خصوص محصولات متنوع این مجموعه با دپارتمان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید.