s
دکینگ چیست ؟
تعداد بازدید: 2262تعداد نظرات: 0
1395/09/29 - 09:03

دکینگ چیست ؟

در معماری به سطح همواری همانند کف خانه را که قابلیت رفت و آمد داشته باشد دک (عرشه) گویند که معمولا در فضای بیرون و اغلب بالاتر از سطح زمین و متصل به یک ساختمان ساخته می شود، این عبارت از عرشه کشتی ها گرفته شده است .

در معماری به سطح همواری همانند کف خانه را که قابلیت رفت و آمد داشته باشد دک (عرشه) گویند که معمولا در فضای بیرون و اغلب بالاتر از سطح زمین و متصل به یک ساختمان ساخته می شود، این عبارت از عرشه کشتی ها گرفته شده است. امروزه از واژه Decking (دکینگ) برای توصیف مجموعه محصولات چوبی که برای پوشش کف فضاهای بیرونی ساختمان و یا قسمت هایی که با رطوبت در ارتباطند (مانند کنار ساحل و یا استخر) استفاده می شود.

چوب های خالص و بسیار متنوع با طرحها و رنگهای بدیع از انواع درختان سوزنی برگ و پهن برگ با چگالی های بالا (Hard Wood) در این عرصه مورد استفاده قرار می گیرند این تنوع می تواند برای همه سلیقه ها و در تمامی مکانها به زیبایی مورد استفاده قرار گیرد.

برای دکینگ از انواع چوب های سوزنی برگ، فرآوری شده با روش های متنوع اشباع با مواد شیمیایی pressured boiled، چوب های پهن برگ سنگین و سخت (خشک شده به روش AD ,KD)، انواع چوب های سوزنی برگ، خشک شده به روش KD، جهت کف های خارجی و داخلی مرطوب ، انواع چوب های سوزنی برگ و پهن برگ فرآوری شده به روش Thermowood استفاده می شود.

دکینگ چوبی را به چند روش می توان به کاربرد: به عنوان بخشی از نمای باغ، برای توسعه ی فضای قابل سکونت خانه ها و به عنوان جایگزینی چشم نواز برای سازه های سنگی مانند پاسیو. برای دکینگ می توان از انواع پروفیل های متنوعی که شرکت پارس آرای کوهستان ارایه می دهد استفاده نمود.

از لحاظ تاریخی چوب های نرم استخراج شده از جنگل های کهنسال برای کف چوبی استفاده می شدند. از این دکینگ ها برای ایجاد پیاده روهای کنار ساحل استفاده می شد. در آمریکا پس از نایاب شده این نوع چوب ها از انواع چوب کاج تیمار شده تحت فشار به این منظور استفاده می شد. اما کف چوبی (دکینگ) کاج حتی پس از تیمار شیمیایی دوام کافی نداشت در نتیجه استفاده از انواع چوب های سخت برای دکینگ رایج گشت.

خدمات پس از فروش دکینگ تا چه اندازه حائز اهمیت است؟

تعویض پیچ ها و میخ های کهنه و مستهلک

 • در طولانی مدت بر اثر رطوبت و نوسانات دما، امکان انبساط و انقباض دکینگ چوبی وجود دارد به همین دلیل امکان شل شدن پیچ های به کار رفته وجود خواهد داشت که منجر به بالا آمدن سر پیچ ها خواهد شد. به جای استفاده از چکش و فرو کردن همان پیچ ها، می بایست پیچ های قدیمی را بیرون کشیده و به جای آنها پیچ های جدید جایگزین شود.

تعویض پروفیل هایی که تاب برداشته اند و یا پوسیده شدند

 • امکان تاب برداشتن چوب طبیعی وجود دارد و این مشکل بیشتر در مورد الوارهای بلند صورت می گیرد. تعویض یک پروفیل مناسب ترین راه حل است. با این حال اگر بخش کوچکی از پروفیل دکینگ دچار تاب برداشته شدن شده باشد می توان تا جایی که به چوب زیر سری می رسد را جدا کرد و از آن بخش به بعد را با پروفایلی دیگر جایگزین کرد.  
 • کپک هایی که بر روی دکینگ ایجاد می شود منجر به جذب حشرات می شود بنابراین می بایست فورا کپک ها با برس و cleaner های مخصوص چوب و آب شسته شود و سپس آبکشی شود.
 • علاوه بر روشی که در بالا ذکر شد، می توان از power wash با کمترین درجه ی فشار آن نیز برای از بین بردن دوده و چرک استفاده کرد و این کار را می توان در ابتدای هر فصل انجام داد.
 • بعد از شستن دکینگ می بایست اجازه دهید تا کاملا خشک شود و سپس وسایل مورد نیاز خود را بر روی آن قرار دهید.
 • برای قرار دادن گیاهان گلدانی خود بر روی دکینگ حتما می بایست از بشقاب زیر گلدانی استفاده نمایید.
 • برای از بین بردن رنگ خاکستری نقره ای ایجا شده بر روی سطح دکینگ می توان به وسیله ی ساب زدن با عمق کنترل شده، به رنگ اولیه دکینگ چوبی خود دست یابید.

دکینگی که شسته نشود بستری مناسب برای رشد کپک و قارچ می باشد که در نهایت منجر به پوسیدگی می شود.

چگونه دکینگ شسته می شود؟

 1. برای از بین بردن هر آنچه بین پروفیل های دکینگ باقی می ماند می توانید از یک کاردک استفاده کنید. لازم به ذکر است می بایست توجه ویژه ای به مناطقی که چوب دکینگ با چوب های زیر سری در تماس است داشته باشید.
 2. از رشد گیاهان بر روی دکینگ می بایست جلوگیری کرد. آنها را مرطوب کنید و سطح آنها را با پلاستیک بپوشانید.
 3. سطح دکینگ را به طور کامل جارو بزنید.
 4. ازcleaner مناسب می بایست استفاده نمود. برای تمیز کردن دکینگ چوبی می بایست از cleaner های استاندارد استفاده شود. برخی از دکینگ ها قبل از استفاده از cleaner می بایست خیس شوند و برخی از آنها نیازی به خیس شدن ندارند.  
 5. برای شستن دکینگ زمانی را انتخاب کنید که هوا ابری باشد و سطح دکینگ خنک باشد که حرارت خورشید cleaner را تبخیر نکند.

برای دکینگ چوبی بهتر است از غلتک های نقاشی، آب پاش های باغبانی و یا جاروهای سفت استفاده نمود. اجاز ندهید آب بسیاری بر روی دکینگ شما جمع شود. اجازه ندهید در زمان شستشو دکینگ خشک شود. معمولا توصیه می شود تا ده دقیقه اجازه داده شود Cleaner جذب دکینگ شود و سپس به طور کامل آبکشی شود.

شرکت پارس آرای کوهستان با بهره گیری از دانش فنی و تجربه ی سالهای طولانی در زمینه ی تامین و اجرای چوب های طبیعی در کاربردهایی از قبیل نما، پارکت و دکینگ، یکی از معتبرترین و با سابقه ترین فعالان این صنعت می باشد که با ارائه با کیفیت ترین برندها پیشرو در این زمینه می باشد. برای کسب اطلاعات از محصولات این مجموعه با دپارتمان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید .

مجتمع ارگ تجاری تجریش

آرشیتکت : مهندس علیرضا شرافتی

بوتیک مال ملل

آرشیتکت : مهندس راحمی نژاد

مجتمع رویال آدرس 

آرشیتکت : مهندس شهروز زمردی

رستوران SPU

آرشیتکت : مهندس صفری

ویلای اوشان

آرشیتکت : مهندس فرامرز شریفی

ساختمان تایمز

آرشیتکت : محمد حسین بیرق دار

ساختمان جاوید

سازنده : مهندس آقابزرگی

پروژه کامرانیه

آرشیتکت: مهندس محمدرضا نیکبخت