تعمیر پارکت قدیمی
تعداد بازدید: 1718تعداد نظرات: 0
1396/11/19 - 15:47

تعمیر پارکت قدیمی

یکی از مزیت های با اهمیت پارکت چوبی که آن را از دیگر متریال ها متمایز نموده است قابلیت بازسازی آن می باشد. پارکت قدیمی را می توان با استفاده از ساب زدن و لاک یا روغن توسط افراد متخصص تعمیر نمود و مبدل به کفپوشی کاملا جدید و نو شود.

در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی متریالی که قابلیت بازسازی داشته باشد از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. چوب از جمله متریال هایی می باشد که علاوه بر عمر طولانی امکان بازسازی و ترمیم آن وجود دارد بنابراین از گذشته تا کنون دارای محبوبیت فوق العاده ای بوده است. استفاده از چوب هم در کاربردهای سازه ای و هم در مصارف ابزاری و تزئینی مرسوم و متداول بوده است. از چوب طبیعی هم در داخل ساختمان در کاربردهایی از قبیل پارکت، دیوار پوش، پله های چوبی، مبلمان و همچنین در کاربردهای خارجی از قبیل نمای ساختمان، دکینگ، مبلمان فضای باز و سازه های چوبی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پارکت چوبی به عنوان کفپوش دارای دوام و استقامت بسیار بالایی می باشد و تنها پوششی می باشد که قابلیت بازسازی دارد. کفپوش چوبی در دو نوع موجود می باشد: یک تکه (solid) و چند لایه (engineered) که هر دو نوع امکان بازسازی دارند. کفپوش های چوبی یک تکه یا solid را بارها و بارها و کفپوش های چوبی چند لایه را تا سه بار می توان بازسازی نمود. 

بازسازی کفپوش چوبی در چند مرحله ی اصلی انجام می گیرد. مرحله ی ابتدایی ساب زدن سطح می باشد، در این مرحله با استفاده از دستگاه های مخصوص یک لایه نازک از چوب به طور همگن برداشته می شود و بعد از اتمام ساب با استفاده از لاک یا روغن یک لایه پوشش نهایی اجرا می گردد.

خدمات بازسازی شامل موارد زیر می شود :

  • اجرای فینیش مجدد با استفاده از تجهیزات ساب و کاربرد لاک مخصوص
  • جایگزین کردن قطعات آسیب دیده یا مفقود شده با قطعات جدید
  • چسباندن و یا محکم کردن قطعاتی که دچار لقی شده اند.  
  • بازسازی و تجدید لایه زیرین و کف
  • پر کردن فضای خالی و درزهای بین قطعات
  • ارائه اطلاعات کامل و جامع در خصوص مراقبت و نگهداری از پارکت
  • اجرای کامل مراحل بازسازی بدون نقص

لاک یا روغن پارکت؟

تجربیات و بازخورد مشتریان و مصرف کنندگان نشان داده است که لاک و روغن در مقایسه با واکس به عنوان فینیش عملکرد مناسب و بهتری خواهد داشت. سه نکته اصلی در مورد اثرات و نتایج کاربرد فینیشنگ نهایی را در اینجا مطرح می نماییم :

  • ایجاد هماهنگی در رنگ و ظاهر چوب
  • افزایش طول عمر پارکت و جلوگیری از فرسودگی چوب پارکت
  • سادگی در حفظ، نگهداری و نظافت آن

دوام فینیشینگ مورد کاربرد بر روی کفپوش های چوبی بسته به میزان رفت و آمد و گونه ی چوب آن دارد اما به طور میانگین می توان گفت عمر مفید لاک یا روغن اجرا شده بر روی پوشش چوبی به عنوان پوشش محافظتی 8 سال بدون نیاز به بازسازی و اجرای مجدد آن خواهد بود.

قطعات پارکت

نکته حائز اهمیت عدم استفاده از drum sander برای ساب زدن سطح پارکت چوبی می باشد. قطعات کفپوش چوبی بسته به طرح و پترن با نظمی خاص در جهات مختلف در کنار یکدیگر قرار می گیرند بنابراین ساب زدن صحیح آنها بسیار مهم می باشد.

یکی از مراحل اصلی ترمیم و بازسازی ساب زدن می باشد که در صورت استفاده از خدمات شرکت پارس آرای کوهستان این مرحله با دستگاه های پیشرفته و مدرن و متخصصین کارآمد و با تجربه انجام می پذیرد. ساب زدن باید به گونه ای انجام پذیرد که سطح کفپوش چوبی خراشیده نشود. 

چسباندن مجدد کفپوش چوبی به کف نیز قبل از ساب زدن آن از اهمیت فراوانی برخوردار است. پر کردن فضای بین قطعات پارکت با استفاده از مواد مخصوص و همچنین براده های چوب حاصل از ساب زدن برای همگن کردن و مسطح کردن کف الزامی می باشد.

در عکس فوق صدمات و خراشیدگی های ناشی از استفاده نامناسب از تجهیزات ساب به تصویر کشیده شده است. سطح  به دلیل ساب خوردن های ناصحیح خراشیدگی های عمیق ایجاد شده است که منجر به آسیب دیدگی آن شده است.

 

عکس بالا پارکتی را نشان می دهد که به طرز صحیح و با استفاده از دستگاه های اصولی و مدرن ساب زده شده است و در نتیجه هیچ گونه خراشیدگی های عمیق بر روی آن به وجود نیامده است و در نهایت از لاک به عنوان پوشش نهایی استفاده شده و زیبایی جذابی خاصی را ایجاد نموده است.

شرکت پارس آرای کوهستان در زمینه ی چوب های تخصصی صنعت ساختمان نام آشنا است. این مجموعه با بهره گیری از دانش فنی و نیروی متخصص گامی موثر در تامین و اجرای چوب طبیعی در زمینه ی نما، دکینگ، پارکت، سازه های تمام چوب، خانه های چوبی، مبلمان فضای باز و مبلمان و المان های شهری برداشته است.   

برای دریافت مشاوره در خصوص انواع چوب و نحوه ی نصب و اجرای صحیح و مناسب می توانید با کارشناسان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل نمایید.