s
ترمووود پوشش ساختمان های لوکس
تعداد بازدید: 784تعداد نظرات: 0
1397/01/11 - 08:55

ترمووود پوشش ساختمان های لوکس

به موجب فرآوری اصلاح حرارتی، هدایت گرمایی ترمووود به طور چشمگیری کاهش می یابد بنابراین این نوع چوب برای کاربرد در ساخت و ساز گزینه ی بسیار مناسبی خواهد گردید. چوب اصلاح شده با حرارت می بایست برخوردار از گواهی PEFC باشد تا اطمینان حاصل شود مواد اولیه آن از جنگل های پایدار تامین شده است.

درمقاله ی های قبلی چگونگی تولید ترمووود و ویژگی های آن را مورد بررسی قرار دادیم. در اینجا قصد داریم برخی دیگر از خصوصیات و ویژگی های چوب ترمو را بیان کنیم.

تراکم ترمووود

تراکم چوب اصلاح شده با حرارت حدودا 10 درصد کمتر از تراکم چوب قبل از فرآوری می باشد این بدین معناست که به طور مثال تراکم چوب حرارت دیده ی پاین از چوب حرارت ندیده کمتر است.          

به دلیل تغییراتی که بر اثر حرارت برای چوب به وجود می آید، چوب فرآوری شده از بوی مطلوب و خاصی برخوردار خواهد شد. آزمایشات بسیار متعددی نشان داده است بویی که از ترمووود متساطع می شود هیچ گونه ضرر و آسیبی برای سلامتی انسان و محیط زیست نخواهد داشت. میزان ترکیبات آلی فرار در چوب فرآوری شده با حرارت به طور چشمگیری کمتر از چوب های سوزنی برگ فرآوری نشده می باشد و این امر به دلیل بخار شدن برخی از ترکیبات آلی ترپن ها (Terpens) در طول پروسه ی اصلاح حرارتی می باشد.     

مطابق با استانداردهای (EN 13501 (SBI-test، واکنش ترموود در برابر آتش در کلاس D قرار خواهد گرفت. برای مقاوم تر شدن چوب اصلاح شده با حرارت در برابر آتش به منظور دستیابی به رتبه بندی کلاس 1 UK، اجرای فرآوری ها و پوشش های بیشتر بر روی آن نیز امکان پذیر می باشد.  

آیا می دانید ترمووود نارسانای خوبی است؟

هدایت گرمایی و حرارتی ترمووود در حدود 20 تا 25 درصد در مقایسه با چوب های سوزنی برگ بدون فرآوری کاهش می یابد. این بدین معنی است که بر اثر حرارت، تغییراتی در ساختار و خواص چوب گرما دیده ایجاد می شود که هدایت گرمایی آن کاهش می یابد و این ویژگی، آن را مبدل به متریالی بسیار مطلوب برای کاربردهای مختلف در ساختمان چه بخش داخلی و چه خارجی نموده است زیرا این مزیت از هدر رفتن گرما و سرما در مکان مورد استفاده جلوگیری می نماید. مطابق با آزمایشات VTT، هدایت گرمایی ترمو پاین با کلاس ترمو D در حدود 0.099 (W/(m K می باشد و این در حالی است که هدایت گرمایی چوب فرآوری نشده 0.12 (W/(m K است.

آیا رنگ ترموود با گذشت زمان تغییر می کند؟

رنگ چوب اصلاح شده با حرارت تحت تاثیر میزان حرارت و زمان فرآوری متفاوت می باشد. هر اندازه میزان حرارت فرآوری بالاتر باشد رنگ چوب ترمو تیره تر خواهد بود و همچنین هر اندازه مدت زمان قرارگیری در کوره کمتر باشد رنگ چوب روشن تر خواهد شد. در اینجا باید این نکته را خاطر نشان کرد که تراکم هر درخت و چوب با یکدیگر متفاوت می باشد بنابراین رنگ آنها نیز تا حدودی با یکدیگر متفاوت می باشد. رنگ ترموود زمانی که در معرض اشعه ی UV خورشید قرار می گیرد تا حدودی تغییر می یابد و به رنگ طوسی نقره ای در خواهد آمد مگر اینکه با استفاده از رنگ یا روغن لایه محافظتی بر روی آن تشکیل شود و از تغییر آن جلوگیری به عمل آید.          

رطوبت ترمووود زمانی که فرآوری به اتمام رسیده و در سایت تولید قرار گرفته است 5 تا 7 درصد می باشد 50%RH. این میزان رطوبت بسته به شرایط آب و هوای مکانی که در آنجا مورد کاربرد قرار می گیرد قابل تغییر می باشد. رطوبت موجود در چوب گرمادیده، نصف رطوبت چوب اصلاح نشده می باشد.

نکته ی حائز اهمیت در خصوص چوب اصلاح شده با حرارت این امر می باشد که چوب خام مورد کاربرد برای ترمو کردن می بایست از جنگل های پایدار تامین شده باشد. چوب ترمویی که از جنگل های پایدار تامین شده اند دارای گواهی نامه ی PEFC می باشد که مشتریان محترم همواره می بایست در زمان خرید اطمینان حاصل نمایند که محصول خریداری شده دارای گواهی PEFC می باشد.    

شرکت پارس آرای کوهستان دارنده ی نمایندگی ترمووود با برند Thermory استونی در ایران می باشد که از بهترین و با کیفیت ترین برندهای جهانی می باشد.