ترموود چگونه تولید می شود؟
تعداد بازدید: 683تعداد نظرات: 0
1396/10/02 - 09:37

ترموود چگونه تولید می شود؟

فرآوری ترموود دارای ابعاد مختلفی می باشد که شامل تجهیزات به کار رفته، فازهای مختلف پروسه، انرژی مصرفی و تاثیرات زیستی محیطی آن می باشد. فرآیند ترموود دارای سه فاز خشک کردن، اعمال حرارت بسیار بالا و خنک کردن می باشد.

تغییرات ساختاری در فرآیند ترموود

در نتیجه ی فرآوری اصلاح حرارتی، ساختار چوب تغییر شکل می یابد. عکس زیر ساختار چوب پاین فرآوری نشده و چوب پاین فرآوری شده با روش ترموود را نشان می دهد.

حرارت بالا منجر به تغییرات فیزیکی و شیمیایی به صورت دائمی در چوب می شود. تغییرات در خواص چوب به طور عمده توسط تجزیه کردن همی سلولز انجام می پذیرد. تغییرات مطلوب و مورد نظر قبل از رسیدن به دمای 150 درجه ی سانتی گراد شروع به پیدایش می کنند و در مراحل بعدی و با افزایش دما ادامه می یابند. در نتیجه ی حرارت بالا و کاهش رطوبت، باد کردن و انقباض در چوب صورت نمی گیرد و دوام آن افزایش می یابد. در اثر حرارت بالا رنگ چوب تیره تر می شود همچنین صمغ موجود در آن از بین می رود و در نتیجه سبک تر می شود. در پروسه ی تبدیل چوب به ترموود، رطوبت و PH آن کاهش می یابد و خاصیت عایق حرارتی آن افزایش می یابد. 

تا به حال به تولید ترموود اندیشیده اید ؟

1. تجهیزات

در فرآوری اصلاح چوب با حرارت آب، بخار و دمای بسیار بالا مورد استفاده قرارمی گیرد. تجهیزات و ابزار مورد استفاده در فرآوری ترمووود استینلس استیل می باشد. علاوه بر موارد مذکور دمنده، رادیاتور و همچنین ابزار ایمنی نیز استفاده می شود.

به منظور تامین حرارت مورد نیاز در فرآوری ترموود سیستم گرمایشی روغن داغ (Hot oil) که با سوخت هایی از قبیل نفت و گاز انجام می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین حرارت مورد نیاز توسط گرمای الکتریکی نیز تامین می شود. از تجهیزات مورد نیاز ژنراتور برای تولید بخار در پروسه می باشد.

2. فازهای فرآوری ترموود

فاز "خشک کردن" : یکی از فازهای فرآوری اصلاح حرارتی چوب، خشک کردن می باشد. در طول این فاز، رطوبت موجود در چوب قبل از فاز اصلی که اصلاح حرارتی چوب می باشد نزدیک به صفر خواهد رسید. مدت زمان فاز خشک کردن بستگی به رطوبت اولیه چوب خام، گونه ی چوب و ضخامت آن دارد. چوب خامی که در فرآوری ترموود مورد استفاده قرار می گیرد می تواند چوب تازه (سبز) یا چوب خشک شده باشد.   

به دلیل اینکه چوب در حرارت بالا ارتجاع پذیر می شود بنابراین مقاومت آن در مقابل تغییر شکل بهتر از خشک کردن (روش KD) به روش سنتی می باشد.

فاز "اصلاح حرارتی" : اصلاح حرارت در اتاق های سربسته که دمای آن از 185 تا 215 درجه ی سانتی گراد افزایش می یابد انجام می پذیرد (میزان افزایش دما بستگی به نوع کاربرد چوب دارد). فاز "اصلاح حرارتی" بلافاصله بعد از مرحله ی خشک کردن چوب آغاز می گردد. بخار آب به عنوان عاملی محافظت کننده در دو فاز "خشک کردن" و "اصلاح حرارتی" مورد استفاده قرار می گیرد. بخار آب موجود در پروسه ی ترموود از سوختن چوب به موجب حرارت بالا جلوگیری می نماید و همچنین بر تغییرات شیمیایی که درون چوب انجام می شود تاثیر گذار می باشد. فاز "اصلاح حرارتی" 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد.

فاز"خنک کردن " : این فاز بعد از فاز "اصلاح حرارتی" انجام می پذیرد. چوب حرارت دیده در این مرحله با روشی کنترل شده خنک می شود. تفاوت هوای بیرون از کوره و ترموود منجر به دو نیم شدن آن می شود بنابراین مراقبت های لازم جهت جلوگیری از این امر می بایست در این مرحله انجام پذیرد. به علاوه در این مرحله تا حدودی رطوبت به چوب باز می گردد تا برای کاربرد نهایی آماده شود. میزان رطوبتی که به چوب باز می گردد تاثیر با اهمیتی بر ویژگی های کاربردی چوب خواهد گذاشت. چوبی که بسیار خشک باشد کار با آن بسیار مشکل می باشد. بنابراین چوب ترمو نیازمند رطوبتی مناسب می باشد. بعد از مرحله ی "خنک کردن" رطوبت چوب می بایست 5 تا 7 درصد باشد. با توجه به گونه ی چوب و میزان حرارت اعمال شده، مدت زمان فاز آخر 5 تا 15 ساعت به طول خواهد انجامید.

3. انرژی

کل انرژی مورد نیاز در فرآوری ترموود، تنها 25 درصد از خشک کردن معمولی چوب (KD) بیشتر می باشد. انرژی الکتریسیته مورد نیاز در این فرآیند به همان اندازه ی خشک کردن معمولی چوب (KD) می باشد.

4. تاثیرات زیست محیطی

اصلاح فرآوری چوب با حرارت کاملا دوستدار محیط زیست می باشد زیرا هیچ نوع ماده ی شیمیایی در آن استفاده نمی شود. آب هدر رفته در این فرآیند بسیار ناچیز می باشد. ترکیبات جامد حاصل از فرآوری ترموود در حوضچه های پاکسازی جداسازی می شوند.