s
ترموود مدعی بهترین متریال نماهای ساختمان
تعداد بازدید: 268تعداد نظرات: 0
1398/08/11 - 17:08

ترموود مدعی بهترین متریال نماهای ساختمان

بی شک فراوان ترین ماده ی موجود در طبیعت که از روزگاران گذشته مورد استفاده ی انسان ها قرار داشته، چوب بوده است .امروزه استفاده از ترموود در نمای ساختمان ها بسیار رایج گشته است.

چوب ، این ماده ی سخت که ریشه ، ساقه و شاخه ی درختان را تشکیل می دهد و بخش اعظم قسمت زیر پوست، تنه و شاخه درخت ها و درختچه ها را به وجود می آورد و تا حدی در گیاهان علفی هم مشاهده می شود ، شامل دو قسمت است:

الف) زنده چوب : قسمت خارجی مجاور پوست گیاه که از لحاظ فیزیولوژیکی در واقع قسمت فعال چوب است.

ب) دلچوب : در واقع قسمت داخلی درخت بوده و مرکب از سلول های مرده است ، از زنده چوب تیره تر و عموماً از آن سخت تر و بادوام تر است. گفتنی است که هر قدر بر قطر و سن درخت افزوده شود ، دلچوب هم بزرگ تر می شود تا جایی که قسمت اعظم تنه ی درخت را تشکیل می دهد.

ترمووود

از سال های بسیار دور بشر به این مطلب پی برده بود که با سوزاندن و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیط های بیرونی افزایش چشمگیری می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده ای در کشورهای مختلف در این زمینه آغاز شد. کشور فنلاند با به کار گیری روش های مهندسی و فرآوری مناسب پس از سال ها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب ها را افزایش داد و با اصلاح حرارتی چوب ، به روش ترموود دست یافت.

مزایای ترموود را می دانید؟!

دوام بالا در برابر پوسیدگی و شرایط جوی، ثبات ابعادی، طول عمر بالا، مقاومت چوب های ترموود در برابر تاب برداشتن، مقاوم در برابر حمله حشرات، انواع قارچ ها و کپک، زیبایی چشمگیر و یکنواختی رنگ در تمام نقاط ترموود، عاری از هرگونه ماده شیمیایی و افزودنی، عایق حرارتی عالی، وزن کم نسبت به دیگر مصالح، نصب آسان و سریع، امکان نصب و جداسازی مکرر جهت نظافت یا انتقال، شست شو و نگه داری آسان بدون تغییر شکل از مزایای چوب ترموود می باشد. و این متریال را در دسته متریال های پرطرفدار ساختمانی قرار داده است.

درباره گونه ای از پهن برگان به نام تجاری مرساوا چه می دانید؟

MERSAWA

.Anisoptera spp

Dipterocarpaceae

درخت : مرساوا نامی است مالایایی برای درختی که از بنگلادش تا گینه نو و فیلیپین یافت می شود . چند دوجین یا بیشتر از این گونه چوب های تجارتی تولید می کنند که اساسا از غرب مالزی ، از تایلند با نام کراباک و از فیلیپین با نام پالوساپیس به دست می آیند . مرساوا درختی است با ساقه بلند و راست که گرده بینه های بزرگ و استوانه ای تولید می کنند.

چوب : انواع مختلف، چوب هایی با خصوصیات متنوع دارند ولی عمدتا چوب آن زرد کم رنگ است ، نسبتا درشت بافت و راست تار می باشد. چوب ساده آن فاقد هرگونه ظاهر زینتی است ( مگر آنکه پر مگس هایی در برش شعاعی ظاهر شود). مرساوا از گونه ای به گونه دیگر از نظر جرم حجمی متفاوت است. وزن آن تقریبا برابر وزن ساج است. وزن آن تقریبا برابر وزن ساج است ولی پالوسا پیس قدری سنگین تر می باشد.  

ویژگیهای فنی : مرساوای اره شده به سختی خشک می شود و به خاطر محتوای سیلیسی – هر چند کم – سبب سائیدگی اره و ابزار برش می شود. این دو ویژگی استفاده از آن را به عنوان چوب اره شده محدود می سازد. با این حال به روش لوله بری از آن روکش خوبی به دست می آید. در برابر پوسیدگی قدری مقاوم است اما نباید در معرض حمله قارچ ها و موریانه ها بماند. تیمار موثر این چوب به سختی صورت می گیرد ، حتی اگر از متدهای اشباع تحت فشار مورد استفاده قرار گیرد.

 کاربردها : اگر چه سابقاً چوب آن برای تهیه کفپوش اره می شد ولی امروز استفاده از آن بیشتر برای تولید تخته چندلا مطلوبیت دارد. گرده بینه ها به ژاپن صادر می شده اند ولی تخته چند لای آن در مقادیر رو به افزایشی در جنوب شرقی آسیا ساخته می شوند . لایه های خارجی تخته چند لاهای مالزیایی که رویه سفید دارند ، همیشه یا از مرساوا ساخته می شوند یا از مرانتی سفید.

شرکت پارس آرای کوهستان با برخورداری از سالها تجربه در تامین و اجرای پارکت چوبی و چوب های طبیعی صنعت ساختمان دارای رزومه درخشانی از بزرگترین پروژه های اجرا شده در ایران می باشد. عرضه محصول با کیفیت در کنار طراحی و اجرای تخصصی توسط مهندسین و تکنسین های توانمند از آیتم های کلید ی موفقیت این مجموعه در عرصه چوب های طبیعی می باشد. برای کسب اطلاعات جامع و کامل تر می توانید از همایش ها، سمینارها، سمپوزیوم و نمایشگاه های برگزار شده توسط این شرکت بازدید به عمل آورید و یا با کارشناسان فروش (71162-021) تماس حاصل نمایید همچنین با عضویت در صفحات اینستاگرام (https://www.instagram.com/parsaraykoohestan/) و کانال تلگرام (https://t.me/parsaraykoohestan) این مجموعه می توانید با محصولات، پروژه ها، عملکرد و دنیای جذاب چوب پارس آرای کوهستان آشنا شوید.

 خرید چوب ترموود