ترموود عایق الکتریکی
تعداد بازدید: 217تعداد نظرات: 0
1397/07/21 - 11:14

ترموود عایق الکتریکی

هر اندازه رطوبت چوب پایین تر باشد جریان الکتریکی کمتری را انتقال می دهد. فرآوری ترموود رطوبت چوب را به شدت کاهش می دهد بنابراین این چوب مقاومت الکتریکی بسیار بالایی خواهد داشت و عایق الکتریکی بی نظیری خواهد بود. اگر تا بحال در رابطه با ترموود اطلاعات دقیقی به دست نیاورده اید توصیه می کنیم به آرشیو مقالات پارس آرای کوهستان مراجعه نمایید.

چوب ماده ای طبیعی است که دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که امروزه با استفاده از فرآوری های مدرن و جدید امکان بهبود و ارتقا خواص آن گردیده است. چوب به خودی خود دارای ویژگی های بسیار شگفت آوری است که با استفاده از فرآوری های جدید نه تنها ویژگی های آن تشدید می شود بلکه برخی از نقاط ضعف آن نیز به طور چشمگیری کاهش می یابد. یکی از نقاط قوت چوب طبیعی که بسیار با اهمیت است نارسانایی آن می باشد. خاصیت عایقی چوب از موارد بسیار مهم می باشد که به عنوان متریالی مناسب برای ساختمان شناخته شده است. با حرارت دادن چوب و قرار گیری تحت فرآوری ترموود خواص نارسانایی آن نه تنها کاهش بلکه بهبود خواهد یافت.

در این بخش مقاومت و هدایت الکتریکی چوب و عایق بودن آن را در مقابل جریان الکتریسیته و همچنین ارتباط رطوبت چوب را با جریان الکتریسیته تشریح می نماییم.

چوب متریالی نارساناست ؟!

از مهمترین خواص چوب که منجربه استفاده آن در حوزه های مختلف از قبیل تاسیسات سازه های چوبی، دسته ابزار الکتریکی و همچنین خطوط انتقال نیرو می گردد عایق بودن آن در برابر جریان الکتریسیته می باشد. چوبی که خشک باشد و دارای رطوبتی صفر درصد باشد در واقع ماده ای کاملا عایق می باشد اما اگر رطوبت آن افزایش یابد مقاومت الکتریکی آن کاهش می یابد.

در واقع با افزایش رطوبت در چوب هدایت الکتریکی نیز در آن افزایش می یابد. میزان مقاومت الکتریکی چوب در یک سانتی متر مکعب که اصطلاحا به آن مقاومت ویژه الکتریکی چوب گفته می شود از رابطه زیر اندازه گیری می شود: r=Rx

 

مقاومت ویژه ی الکتریکی چوبی که کاملا خشک می باشد بسیار بالا می باشد و این در حالی است که مقاومت ویژه الکتریکی چوب با افزایش رطوبت کاهش می یابد.

عوامل موثر بر مقاومت الکتریکی ترموود

برخی از عوامل وجود دارند که تاثیر بسیاری بر مقاومت الکتریکی چوب دارند. به عبارتی دیگر قدرت انتقال جریان الکتریکی در چوب بستگی به برخی عوامل دارد که شامل موارد زیر می شود :

  1. میزان رطوبت چوب : چوبی که خشک باشد صد در صد عایق جریان الکتریسیته می باشد. همانطور که می دانید چوب با قرارگیری در فرآوری ترموود به طور چشمگیری رطوبت خود را از دست می دهد و به حدود 4 تا 7 خواهد رسید بنابراین در چوب ترمو میزان مقاومت الکتریکی به شدت افزایش می یابد و یا به عبارتی دیگر انتقال الکتریکی در آن کاهش می یابد.
  2. حرارت : با بالارفتن حرارت در چوب میزان مقاومت الکتریکی چوب کاهش می یابد این بدین معناست که اگر چوب گرم شود میزان عایق پذیری آن کم می شود.
  3. دانسیته : برخی معتقدند چوب های سنگین که مقاومت الکتریکی بیشتری دارند و در مقابل چوب های سبک مقاومت الکتریکی کمتری دارند اما این نظریه به طور علمی ثابت نشده است.
  4. جهت الیاف چوب : مقاومت الکتریکی چوب در جهت موازی با الیاف آن کمتر از جهت شعاعی و مماسی می باشد.

همانند دیگر خصوصیات چوب ضریب نگهداری الکتریکی آن نیز بر اثر عواملی چون دانسیته، حرارت، رطوبت، جهت الیاف و همچنین فرکانس جریان الکتریکی خواهد بود. هر اندازه دانسیته ی چوب و همچنین رطوبت آن کمتر ثابت دی الکتریک پایین تر خواهد بود.   

شرکت پارس آرای کوهستان در زمنیه ی ساخت و ساز مهندسی و اصولی دارای تجارب و دانش فنی بسیار گسترده ای می باشد لذا ترموود را به عنوان متریالی بسیار مناسب برای کاربردهای متفاوتی از قبیل نما، پنل های سازه ای، مبلمان فضای بیرون، دکینگ و پارکت و همچنین مبلمان و المان های شهری به مشتریان و صنعت ساختمان کشورمان معرفی نموده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات هلدینگ پارس ارای کوهستان می توانید با کارشناسان فروش این مجموعه 7-22631405-021 تماس حاصل نمایید و یا از سایت و صفحه ی پر بازدید آن بازدید به عمل آورید.