s
بوی چوب ترمو
تعداد بازدید: 737تعداد نظرات: 0
1397/06/31 - 13:39

بوی چوب ترمو

بوی چوب ناشی از مواد شیمیایی یا استخراجی می باشد که در جداره‌ی سلولی چوب وجود دارد و بعد از قطع درخت و برش خوردن آن از بعد گذشت مدت زمانی از بین می رود. یکی از راه های شناسایی نوع و گونه ی درخت از طریق بوی آن می باشد اما کار ساده ای نمی باشد. چوب ترمو دارای بوی مطبوعی می باشد که طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است.

در بخش های گذشته پیرامون رنگ چوب مطالبی را عنوان نمودیم در اینجا در خصوص بو و طعم چوب مواردی را برای خوانندگان محترم سایت پارس آرای کوهستان بیان می نماییم.

همانطور که گفتیم رنگ چوب حاصل مواد شیمیایی و یا مواد استخراجی می باشد که به نسبت بیشتری در سلول های درون چوب و به میزان کمتری در برون چوب وجود دارد، در مورد بوی چوب نیز به همین گونه می باشد به طوری که بوی چوب حاصل مواد شیمیایی و فرار است که در دیواره ی سلولی آن ذخیره می شوند. با توجه به ذخیره شدن موارد استخراجی فرار در دیواره ی سلولی، درخت بعد از قطع و برش خوردن بوی زیادی را از خود آزاد می کند و دارای عطر دلنشینی می باشد و به تدریج بوی خود را از دست می دهد. در بعضی از موارد به دلیل حمله باکتری ها و قارچ ها و تجزیه شدن دیواره ی سلولی توسط آنها مواد استخراجی موجود در سلول ها آزاد می شوند و بو و عطر چوب آزاد می گردد. با حرارت دادن چوب و تبدیل آن به چوب ترمو احتمال حمله ی قارچ و باکتری به چوب به صفر می رسد و مقاومت آن افزایش می یابد. باتوجه به بوی آزاد شده از چوب می توان به نوع چوب پی برد با وجودی که کاری آسان نیست. برخی از گونه های چوب دارای بوی مطبوعی می باشند مانند سرو و کاج ها که بوی رزین می دهند.

آیا چوب ترمو بوی خاصی دارد؟

تمامی گونه های چوب دارای بوی منحصر به فردی می باشند اما حرارات دادن چوب و مبدل شدن آن به چوب اصلاح شده با حرارت بوی خاصی را برای آن ایجاد می نماید. چوب به دلیل قرار گیری در حرارت بالا و فرآوری شدن بوی خاصی را از خود متساطع می نماید که برخی از افراد علاقه ی بسیاری به بوی چوب ترمو که مانند بوی چوب سوخته است دارند.   

گونه های مختلف چوب دارای بو و رایحه ای متفاوت می باشد. همانطورکه در بالا گفته شد چوب های سرو، سدار و کاج  دارای بوی مطبوعی می باشند. چوب رد سدار یکی از گونه هایی می باشد که برای مدت های طولانی بوی بسیار مطبوعی از خود آزاد می کند که در سونا از آن استفاده می گردد. در میان سایر گونه ها برخی از آنها دارای بوی نامطبوعی می باشند مانند چوب ساسافراس و چوب کاتالپا که بوی نفت می دهد. همچنین به طور مثال چوب افرا زمانی که گرم و مرطوب می شود بوی مربای توت فرنگی می دهد. چوب ترمو که بوی مطبوعی می باشد نیز بعد از مدتی بوی خود را  از دست می دهد. چوب درخت تیک دارای بویی متفاوت است که بوی چرم سوخته می دهد و چوب سراتوپتانوس دارای بوی کارامل می باشد. همچنین چوب برخی درختان استوایی نیز با توجه به بویی که دارند نامگذاری شده اند. درمیان گونه ایی که در ایران وجود دارد به طور مثال چوب درخت زربین که در خانواده ی سروها قرار دارد دارای بوی مطبوعی می باشد و چوب درخت سرخدار دارای بویی ناخوشایند است. نکته ای که در این جا باید به آن اشاره کرد این مطلب می باشد که برخی از درختان هیچ نوع بوی خاصی نمی دهند و آن دسته که دارای بوی خاصی می باشند نیز بعد از گذشت زمان بوی خود را از دست می دهند بنابراین استفاده از بو برای تشخیص نوع و گونه ی چوب همیشه امکان پذیر نیست.

چوب ترمو در پارس آرای کوهستان

پارس آرای کوهستان تامین کننده ی چوب ترمو در ابعاد و پروفیل های مختلف و گونه های مختلف می باشد که سلیقه ی هر سبک طراحی را تامین می نماید. به جرات می توان گفت تنها مرجع تخصصی چوب در زمینه ی چوب های KD و فرآوری شده می باشد. این مرکز جدیدترین چوب ها با  فرآوری های روز دنیا را به آرشیتکت ها و مهندسین  ارائه می دهد که دست آن ها را در انواع طراحی های مهیج و زیبا باز نگاه می دارد. برای کسب اطلاعات جامع تر در خصوص محصولات متنوع این مجموعه از نمایشگاه دائمی در دفتر مرکزی این مجموعه بازدید به عمل آورید و یا با بخش فروش تماس حاصل بفرمایید. همچنین وبسایت و صفحه اینستاگرام پارس آرای کوهستان کمک شایانی به انتخاب مشتریان محترم می نماید.