s
ایمنی دکینگ، بالکن و پنجره ی چوبی
تعداد بازدید: 2551تعداد نظرات: 0
1396/07/27 - 12:00

ایمنی دکینگ، بالکن و پنجره ی چوبی

رعایت کدها، الزامات و مقررات ساخت دکینگ و بالکن چوبی مواردی می باشد که تامین کنندگان و مجریان سازه های چوبی می بایست مورد توجه قرار دهند. نظارت و بررسی ساخت و اجرای پوشش ها و سازه های چوبی امری غیر قابل اجتناب می باشد.

چرا باید از دستورالعمل های دکینگ استفاده کرد؟

این دستورالعمل به منظور ارائه کمک به مالکین، سازندگان، بازرسین و ناظرین بر کفپوش های خارجی، نرده و بالکن برای نظارت بر ایمنی ساختمان  مورد استفاده قرار می گیرد.  

این دستورالعمل ها می تواند برای متخصصین صنعت ساختمان نیز مثمر ثمر باشد. با این وجود جایگزین استانداردهای فنی این صنعت نمی باشد.

دستورالعمل ها و نکاتی که در این بخش عنوان خواهد شد می تواند برای مالکین و سازندگان ساختمان های غیر مسکونی که دارای بالکن و دکینگ می باشند از قبیل رستوران، هتل و کلوپ نیز مورد قبول و مفید واقع شوند. همچنین نکات مطرح شده در این بخش می تواند برای ایمنی طبقات بالایی ساختمان مفید واقع شود.  

سالهای اخیر رعایت نکردن نکات ایمنی در خصوص ساخت دکینگ، بالکن و پنجره ها و در مواردی تخریب شدن آنها منجر به زخمی شدن و حتی مرگ تعداد بسیار زیادی از افراد گردیده است. 

مالکین ساختمان به طور ویژه نیازمند بررسی کردن خطرات و عواقب ناشی از آسیب دیدن نرده ها، بالکن و دکینگ می باشند که این عوامل  به دلیل ساخت غیر قانونی و شرایط نامناسب ایجاد می شود.   

ساخت غیر قانونی، رعایت نکردن استانداردهای ساختمانی و عدم نظارت مراجع ذیصلاح منجر به خطرات و حوادثی ناشی از آسیب دیدگی نرده ها، بالکن و دکینگ می شود.  

اگر مالک ساختمانی هستید که دارای بالکن و دکینگ چوبی می باشد الزامی است پوسیدگی این موارد، ثبات و استحکام نرده ی به کار رفته در آن ها با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

الزامات و مقررات نرده در دکینگ و بالکن

کدهای ملی ساختمان (NCC) الزاماتی برای ساختمان های جدید که در کشورهای مختلف ساخته می شوند را فراهم می آورد. استانداردهای ساختمانی ذکر شده در این راهنما، از مقررات و قوانین NCC حال حاضر سرچشمه می گیرد. ساختمان هایی که مورد بازسازی قرار می گیرند نیز می بایست از این استانداردها و مقررات تبعیت نمایند.

قوانین NCC در استرالیا برای طراحی و ساخت نرده ها و ریل پله ها قوانین بسیار سخت گیرانه ای می باشد. تحت قوانین و مقررات NCC، نرده و جانپناه برای مکان هایی با ارتفاع بیشتر از یک متر  که امکان افتادن از آنها وجود دارد الزامی می باشد. برای مکان هایی که ارتفاع از سطح زمین تا سطح دکینگ یا بالکن یک متر یا بیشتر می باشد، نرده ای بیش از یک متر الزامی می باشد.    

الزامات موجود برای نرده ها بستگی به ارتفاع دکینگ و بالکن از سطح زمین دارد. برای دکینگ یا بالکن که بیش از یک متر بالاتر از سطح زمین قرار دارند، نرده نمی تواند opening بزرگتر از 125 میلی متر داشته باشد، این امر به منظور جلوگیری از سقوط  انجام می گیرد. این قوانین و الزامات برای نرده هایی که به عنوان دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند نیز می بایست رعایت شوند. برای دکینگ یا بالکن هایی که 4 متر بالاتر از سطح زمین می باشند، نرده های به کار رفته می بایست دارای المان های قابل صعود مانند ریل های افقی که بین 150 میلی متر تا 760 میلی متر از سطح زمین  فاصله دارند نباشد.   

به منظور مقاومت در مقابل نیروهایی از قبیل تکیه دادن انسان و یا باد های قوی بر روی نرده ها، الزامی است که نرده هایی با مقاومت معقول و مناسب ساخته شود.

               

پلکان چوبی

نرده و هندریل همان اندازه که در مورد دکینگ و بالکن از اهمیت بالایی برخوردار است در خصوص پلکان نیز می بایست مورد توجه قرار بگیرد. زمانی که افراد در حال بالا رفتن و پایین آمدن از پلکان می باشند از ریل و نرده به عنوان تکیه گاه استفاده می نمایند که در واقع به عنوان مانعی جهت جلوگیری از سقوط مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین نرده ها و پلکان می بایست به گونه ای محکم و مقاوم ساخته شوند که در مقابل فشار و نیروهای وارده ی حاصل از انسان و یا نیروهای احتمالی دیگر مقاوم باشد.  

برای پله، مانعی حداقل 865 میلی متر بالاتر از نوک پله ها (nosing) مورد نیاز می باشد. همانند نرده ها در بالکن و دکینگ، opening (فاصله ی بین نرده ها) در نرده های پلکان نیز نمی بایست بزرگتر از 125 میلی متر باشد. برای پله های بلندتر از 4 متر نرده ها نمی بایست دارای المان های قابل صعود از قبیل ریل های افقی که در فاصله ی 150 تا 760 میلی متر از سطح زمین قرار دارند باشد.